Přeskočit na obsah

Ludgeřovická 15

Ludgeřovice – Riskneme to. Měsíc před závodem objednáváme medaile s konkrétním datem 5.3.2022 Vloni nám tento risk kvůli covidu nevyšel. Závod jsme museli posunout do deštivého května a medaile trochu předělat. Letos vypadalo vše dobře. Epidemie slábla, začalo se rozvolňovat a všichni si mohli oddechnout. Co horšího by se mohlo stát… Stalo se. To, co si mnozí z nás nedovedli ani představit se stalo skutečností. Malý a zlý muž trpící intelektuální indispozicí (čti: šmejd) a toho času ruský prezident, se rozhodl vojensky napadnout svobodnou zemi. Tento zločin, který bude jednou po právu souzen nebyl důvodem k přesunu či zrušení našeho závodu. Kdo však ví, co bude příští rok? Agresi nelze ustupovat a nelze ani souhlasit s názorem, že politika do sportu nepatří. Patří. Mnoho běžců tak na startu Ludegřovická 15 vyjádřilo alespoň vlajkou či stužkou podporu národu, který se nebojí bojovat za svoji zemi.

Ludgeřovická 15 - medaile

Běh či rychlá chůze jsou ideální příležitostí, jak přijít na trochu jiné myšlenky. Přesně o tohle se pokusilo celkem 250 závodníků ve věku 3–77 let. Tradičně prvními, kteří se v devět hodin vydali na 15 kilometrů dlouhou trať byli rychlo chodci. Pár minut před desátou jsme na ně vypustili psy. Ti běželi se svým lidským doprovodem po stejné trase.

foto Jiri Kuchar

Kategorii Nordic walking vyhrál loňský vítěz Petr Cimprich z Olomouce s časem 1:41:30 hod. a kategorii Canicross (běh se psem) vyhrál taky loňský vítěz Michal Kozel z Ostravy s časem 0:55:00 hod. Oba borci vylepšili svá loňská maxima a už teď se těší na triple příští rok.

pesaci

Hlavní závod odstartoval přesně o desáté. Chvíli předtím jsme minutou ticha vzpomněli na pana Alfréda Ostárka, zakladatele ludgeřovických běhů, který letos vyběhl na svůj poslední běh, z kterého se již nevrátí. Snad by měl radost z těch 179 běžců, kteří vyrazili v jeho stopách. Pět minut po desáté pak odstartovalo 35 běžců na tří kilometrovou trať. Nejrychlejším byl Piotr Jeziorski z Píště v čase 0:10:43 hod. A mezi ženami vyhrála teprve devítiletá slečna Natálie Ester Kašná z BK Ludgeřovice v čase 0:12:10 hod.

psi

To že závod získává čím dál více na své prestiži svědčí nejen rostoucí počet běžců, ale třeba i zájem České televize či Televize Hlučínsko, kteří natáčeli jak na trati, tak v prostorách startu/cíle. A bylo opravdu co natáčet. Ve startovní listině byl třeba Radek Chrobák (několikanásobný vítěz v horském zimním ultramaratonu LH24), Marek Causidis (loňský vítěz) či Roberto Dimiccoli (předloňský vítěz). Netrvalo dlouho a do cíle se blížil první závodník. Nebyl to však nikdo z výše jmenovaných. Vítězem 13. ročníku závodu Ludgeřovická 15 se stal Lukáš Chwistek z SSK Vítkovice, a to v novém traťovém rekordu 0:49:30 hod. Neskutečný výkon. Téměř o tři minuty později doběhl druhý Marek Causidis (loňský vítěz prestižního Lavaredo Ultra trail horského závodu na 80 km v italských Dolomitech) a třetí skončil Roberto Dimiccoli z Ratiboře. Na Radka pak zbyla neoblíbená bramborová medaile.

kluci

Mezi ženami se konalo větší drama a byl to boj doslova o prsa. O jednu sekundu zvítězila maminka Natálie, Markéta Kašná z BK Ludgeřovice (1:03:21 hod.)  před Elen Šimonovou. Třetí příčka zůstala pro Magdalénu Drastichovou z MK Seitl Ostrava. Celé startovní pole před sebou hnal náš Pavel Hudeczek, který stihl i odznačit les od použitých fáborků.

holky

Ve stoupání k závoře dokonce dobíhám i Lukáše. Chválím mu jeho vytříbený vkus a hned využívám kopce k tomu, abych mu utekl. Přede mnou už není žádná další blondýnka, ale kulhající Valda Schubert. Drží se rukou za stehno a vypadá nevesele. Litovat ho budu až v hospodě. Včil to je další kus, který jsem předběhnul. A historie? Ta se neptá. Slavnostní vyhlášení proběhlo za poletování sněhových vloček v pravé poledne. To nebránilo tomu si vychutnat klobásu z udírny a zapít to pivem či jiným iontovým nápojem. Sladkou tečkou byl výborný koláček z pekařství Velička. Na stupních vítězů můžou být pouze tři, ale v tombole u nás vyhrál snad každý. Pro mnohé to byla již druhá výhra v uvedený den. Tou první bylo to, že vyrazili na trať a zvítězili tak nad vlastní pohodlností. Zejména u dětí to je cenný úspěch.

pavel

Výše uvedené by se nemohlo konat bez pomocí dobrovolníků, kteří pomáhali na trati i v zázemí závodu. Za to jim patří velký dík, stejně tak jako Vám běžcům a chodcům, že jste dorazili. Speciální poděkování máme pro ty, kteří se nás rozhodli podpořit finančně či věcným darem. Dovolte zmínit alespoň Kilpi, Hello Bank, obec Ludgeřovice.

Další ročník se bude konat opět za rok. Doufejme, že boje budou probíhat už jen na sportovištích. Setkat se však můžeme mnohem dříve. Jménem svým i ostatních kolegů z BK Ludgeřovice, bych Vás rád pozval na další ročník Ludgeřovického šusu aneb běžeckého posezení. To se bude konat v sobotu 14.5.2022 na chatě Ostříž. Čekat tam na Vás bude kotlíkový pomalu tažený guláš z hovězí kližky, grilované prasátko a na čepu pivo Rohan i něco ostřejšího. K této pohodě Vám bude hrát živá muzika. Kdo bude chtít, může se také zúčastnit vyřazovacího běžeckého závodu na Farské cestě. Pro ty nejmenší pak budou přichystány dětské soutěže. Doporučuji se podívat na web bkludgerovice.cz kde máme video z posledního ročníku a kde rovněž budou aktuální informace k chystané akci. Jste srdečně zváni.