Přeskočit na obsah

Krevní testy – co a jak si nechat změřit

Než začnete cokoliv měnit ve své stravě a životním stylu s vidinou zlepšení výkonu, zdraví a dlouhověkosti, je dobré vědět, jaký je váš aktuální stav. K jeho zjištění mohou sloužit krevní testy, ale tady je taky potřeba dobře vědět, co si nechat testovat a jak. Dobrý návod dává Simon Hill a celý dokument můžete najít tady. Stručný přehled:

Krevní testy

Vitamin B12

Krevní testy obvykle testují pouze B12 v séru a to může být zavádějící, protože tento typ testů není schopný rozlišit mezi aktivním a neaktivním B12. Test tak může ukázat úroveň B12 v normálu i ve chvíli, kdy ho máte nedostatek.

Pokud je to možné, zařaďte další testy na B12 a to test na homocysteinMMA (kyselina metylmalonová) a Holo-TC (holotranskobalamin). Jen je teda dost možné, že když tohle vybalíte na svého praktika, bude mít lehkou panickou ataku. Ale nebojte, bude toho mnohem více, tak si zvykne.

Vitamin D

Hladina vitmínu D by se měla pohybovat na úrovni 50-100nmol/L. Hladina vitamínu D samozřejmě kolísá podle úrovně slunečního záření, kterému jste vystavení a je silně sezonní, takže není na škodu měření opakovat i v zimě. Pokud doplňujete vitamín D kvalitními suplementy v dávkách kolem 500-2000 ICU denně, nemělo by vám hrozit, že klesnete pod 50nmol/L.

Železo

Ověření úrovně železa není tak snadné, jak by se mohlo zdát a jsou dostupné 4 testy:

  • železo v séru – 10-30 µmol/L – pokud je úroveň v séru nízká, ale zároveň normální úroveň ferritinu, pak nejde o deficienci železa
  • ferritin v séru – úroveň ferritinu v séru ukazuje, kolik železa má tělo v zásobách
  • transferrin nebo celková kapacita vázání železa – transferrin je transportní bílkovina pro železo, pokud je jejich úroveň zvýšená, má tělo málo železa
  • saturace trasferrinu – ukazuje, kolik transferrinu je skutečně vázáno na železo

Pokud potřebujete suplementovat železo, pak vždy kombinujte s vitamínem C, zvyšuje absorbci. Rozhodně ale neberte doplňky se železem pokud nemáte diagnostikovanou anemii. Přebytek železa vás nikam neposune z pohledu výkonu nebo saturace kyslíkem, naopak je to velmi silní oxidativní prvek, takže zbytečnou suplementací si můžete více ublížit, než prospět.

Jód

Úroveň jódu je možné testovat z moči, kde se zjišťuje koncentrace jódu a úroveň hormonů štítné žlázy. Pokud potřebujete doplňovat jód, pak hledejte doplňky s dávkou cca 150 µg/den.

Zinek

Množství zinku se obvykle měří v krevní plazmě, ale tento test umí spolehlivě zachytit pouze silné a střední nedostatky zinku. Suplementace by neměla být nutná, pokud nemáte výrazný nedostatek. Obvykle je dostatečné soustředit se na příjem zinku v pestré stravě.

unnamed
Photo by FLY:D on Unsplash

Bílé krvinky

Množství bílých krvinek se může snížit u lidí, kteří přešli na převážně rostlinnou stravu. Může je to vyděsit, ale obvykle jde o pozitivní změnu, která souvisí s úrovní systémových zánětů. Pokud jste zdraví, není důvod, aby vaše tělo produkovalo velké množství bílých krvinek. Takže pokud se vám množství bílých krvinek snížilo ve spojení se zásadní změnou stravy a nebo životního stylu, nepanikařte, jde pravděpodobně o pozitivní změnu.

Omega 3

Test na EPA a DHA nemusí být součástí běžných krevních testů, ale určitě je vhodné si o ně u doktora říct. Ze studií vyplývá, že v průměrné populaci je omega-3 index na úrovni 6%. Pokud se vám jídlem a nebo suplementací podaří zvýšit omega-3 index o 2-8% nad průměr, snížíte tak riziko úmrtí v důsledku srdečních chorob o 15%. Opačný efekt má samozřejmě podprůměrná hodnota omega-3 indexu, kdy si riziko srdečních chorob významně zvyšujete.

Lipidy

Běžné krevní testy zahrnují lipidové spektrum, které se zaměřuje na vyhodnocení úrovní cholesterolů a triglyceridů. Nejdůležitější parametr je LDL-C cholesterol. Obvykle je za normální považována hladina LDL-C <100 mg/dl (2,59 mmol/L), ze studií vyplývá, že teprve hladina <60 mg/dl (1,5 mmol/L) indikuje významně snížené (blízko nule) riziko rozvoje arteosklerozy. Simon Hill uvádí, že čistě změnou stravování je možné snížit úroveň LDL-C v průměru o 23,2 mg/dL (0,6 mmol/L) a to je výsledek srovnatelný nebo dokonce lepší, než s využitím statinů (léky na redukci cholesterolu).


Autorem výše uvedeného textu je neúnavný běžec a propagátor udržitelného lidského bytí Karel Holub. Karel na první pohled zaujme svým vzhledem a na druhý pohled svými znalostmi. Má totiž chuť se zlepšovat nejen v běhání, ale i v osobním rozvoji. Sympatické je, že na rozdíl od mnohých ostatních nemá potřebu tohle dávat na obdiv. Dělá to totiž sám kvůli sobě. Pokud se ti uvedený článek líbil, věz, že mnohem více vychází pravidelně každý pátek v jeho newsletteru Běžím dokud můžu. Kliknutím na níže uvedený odkaz se můžeš přihlásit k jeho pravidelným odběrům. Doporučuji.

Běžím dokud můžu

bezim dokud muzu

Štítky: