Přeskočit na obsah

Kreatin není jen pro nafukování svalů

Kreatin je výživový doplněk, který je dobře známý v body-building komunitě. Jeho účinky mohou být ale velmi zajímavé i pro jiné sportovce, ale i pro lidi, kteří si chtějí zachovat mozek v dobré kondici. Kreatin je jeden z mála doplňků s prokazatelně pozitivním vlivem na výkon. Je na trhu desítky let, vyrábí se synteticky a je tedy vhodný pro vegany a je považován za látku s vysokou bezpečností. 

Naše tělo si umí kreatin vytvářet samo a každý den si takto vyprodukuje cca 0,5-1g kreatinu. Většina kreatinu je uložena ve svalech, ale část je i v mozku. Kreatin je důležitou složkou buněčného metabolismu a je využívaný hlavně u krátkých a středně dlouhých aktivit (do cca 10 minut).

Pozitivní vliv kreatinu je ale prokázaný i u vytrvaleckých aktivit se střídavou intenzitou – kreatin může pomoct v závěrečném sprintu nebo při nástupu do úniku. K vyčerpání dojde relativně rychle, ale naše tělo si během jednotek minut umí zásoby kreatinu ve svalech znovu doplnit. Doplňky s kreatinem se používají k vytvoření supersaturace – tedy hladiny kreatinu, která je vyšší než to, co by si naše tělo vyrobilo samo a případně přijalo z potravin. Doporučuje se cenní dávka cca 3-5g a nebo super-loading 20g denně po dobu 5 dní. Je také možné kreatin cyklovat a doplňky brát 6 týdnů (3-5g denně) a potom 6 týdnů vysadit.

creatine

Kreatin na sebe ve svalech váže velké množství vody. Takže na kreatinu budete větší a přiberete na váze. Přírůstky jsou individuální a pohybují se kolem 0,5-2 kg a to může být pro někoho dost nepříjemné. Pokud patříte k vyšvihaným maratoncům, kteří si hlídají každé deko, nebo jste cyklisti vrchaři, nebude nejspíš kreatin nic pro vás. Pro ostatní může být kreatin bezpečný prostředek, který jim pomůže zlepšit výkon na středních tratích o 4-8% a to není špatné.

Já osobně kreatin ve svojí sadě doplňků nemám, ale plánuju ho zařadit do příštího nákupu a rovnou si zkusím super-loading, abych věděl, co to se mnou udělá. O zkušenosti se určitě podělím 🙂


Autorem výše uvedeného textu je neúnavný běžec a propagátor udržitelného lidského bytí Karel Holub. Karel na první pohled zaujme svým vzhledem a na druhý pohled svými znalostmi. Má totiž chuť se zlepšovat nejen v běhání, ale i v osobním rozvoji. Sympatické je, že na rozdíl od mnohých ostatních nemá potřebu tohle dávat na obdiv. Dělá to totiž sám kvůli sobě. Pokud se ti uvedený článek líbil, věz, že mnohem více vychází pravidelně každý pátek v jeho newsletteru Běžím dokud můžu. Kliknutím na níže uvedený odkaz se můžeš přihlásit k jeho pravidelným odběrům. Doporučuji.

Běžím dokud můžu

bezim dokud muzu

Štítky: