Přeskočit na obsah

IAAF a povolený “doping”

V roce 2019 byla publikovaná studie IAAF, která mimo jiné poukázala na pět doplňků stravy, které mají pozitivní a prokázaný vliv na výkon. Teorii nechme stranou, selským rozumem je jasné, že tohle bude fungovat úplně stejně jako prášky na hubnutí. Vliv mají, ale je potřeba splnit požadavky, které nejsou mnozí schopni akceptovat. Tyto pilulky jsou tak jen “třešinkou” na dortu a tím pomyslným jemným doladěním výkonu. Používat tedy doplňky stravy pro zvýšení výkonu? A jaké to jsou?

Atletická federace poukazuje na nezbytnost přijímat živiny z běžných jídel a nenahrazovat pestrou stravu jejími doplňky. Přesto identifikovali pět látek, které pomůžou s výkonem. Jedná se o kofein, kreatin, dusičnany, beta alanin a bikarbonát. O tomtéž psal před nedávnem Karel Holub ve svém newsletteru Běžím dokud můžu a jeho článek si můžeš přečíst i zde – Doplňky stravy pro sportující vege. Jaké doplňky použít pro jakou aktivitu?

Pro běžce dlouhých tratí (nad 5 000m) je doporučen kofein a dusičnany. Kofein vstřebáváme mnozí v dávkách větších než je přiměřené, ale na dusičnany zapomínáme. Tedy ty “dobré” dusičnany, které najdeš třeba v červené řepě. Červená řepa je totiž booster vytrvalosti.

Běžci na tratích 400 – 3 000m by měli doplňovat dávky beta-alaninu. Jedná se o aminokyselinu, kterou si tělo umí samo vyrobit. Díky němu se má únava dostavit později.

Autoři se však shodují, že k dávkování je nutné přistupovat vždy individuálně. K samotnému doplnění těchto látek by se mělo navíc přistoupit až v okamžiku, kdy má sportovec vyladěný tréning a nastaven systém správné stravovací kázně…

Štítky: