Přeskočit na obsah

Všechno co jste chtěli vědět o mitochondriích, ale báli jste se zeptat

Profesor Jan Černý je nejen vynikající odborník na buněčnou biologii, ale hlavně skvělý vypravěč a člověk, který se nebojí být jiný. Rozhovor si poslechněte, dozvíte se spoustu zajímavých věcí o tom, jak fungují buňky a co můžete dělat pro to, abyste je udrželi spokojené a zdravé.

mitochondrie energie pro běžce

Kde se bere energie (nejen) pro běžce?

  • mitochondrie jsou součástí buněk a mají na starost aerobní metabolismus cukrů a produkci ATP (adenosine triphosphate) – zjednodušeně řečeno bez mitochondrií bychom neuměli využívat kyslík k výrobě energie, která pohání náš organismus
  • každá naše buňka obsahuje stovky až nízké tisíce mitochondrií a mitochondrie obvykle tvoří cca 25% objemu buňky
  • mitochondrie byly původně samostatné jednobuněčné organismy a s “naší“ buňkou se sloučily v průběhu evoluce jako endosymbiont. Vznikla tak kombinace aerobního metabolismu zpracovávajícího cukry a anaerobního metabolismu se zpracováním aminokyselin
  • mitochondrie obsahují vlastní DNA, která má sice jen 37 genů, ale ty zřejmě hrají zásadní roli v rozhodování, které z 25 000 genů v jádru “naší“ buňky budou aktivovány. Dává to evoluční smysl, protože mitochondrie “rozhodují“ na základě toho, kolik energie je k dispozici o tom, které vlastnosti našeho organismu mají být aktivní a které je lepší potlačit. Jsou tak zásadním prvkem epigenetiky a mohou zásadně ovlivnit rozvoj nebo naopak tlumení genetických predispozic.
kmenove bunky

Mitochondrie a vliv na fyzický výkon

  • pro zlepšení fyzického výkonu a celkového zdraví (fyzické i psychické) je výhodné navyšovat počet mitochondrií a jejich kvalitu. Využijeme principy hormeze (dočasné vystavení organismu stresu, o hormezi pojednává kniha Do Formy resp. její část od doc. Ing. Jaroslava Zelenky, Ph.D.,), které dávají tělu jasný signál, že je potřeba připravit se na nedostatek energie na vstupu a/nebo požadavku na zvýšený výdej energie. Jasným signálem pro tělo, že potřebuje více mitochondrií je cvičení, vytrvalostní aktivity i silový trénink. Obdobný efekt má kalorická restrikce (přerušovaný půst), protože reguluje hladinu cukru v krvi a pro zajištění produkce ATP musí mitochondrie pracovat efektivněji a nebo jich musí být více. Pro rozvoj mitochondrií je tak vhodný stav mírné ketózy, ale není nutné usilovat o stav hluboké ketózy s využitím ketogenní diety.
  • adaptivní a protektivní mechanismy spojené s ketozou můžete dosáhnout také suplmentací exoketonů (hlavně BHB – beta-hydroxybutyrát) ve formě kapslí nebo drinků. Pozor dávejte na zaručené keto-diety a keto-potraviny, které jsou často jen modifikací Atkinsonovy low-carb diety, která obvykle nemá s ketozou nic společného a může poškozovat játra, ledviny a zhoršovat záněty střev.
  • principy, které vedou k rozvoji mitochondrií, zároveň významně snižují rizika rakovinotvorných a zánětlivých procesů a mají pozitivní vliv na stárnutí organismu
  • mitochondrie jsou také součástí mozkových a nervových buněk a jejich kondice tak má silný vliv na rozvoj neurodegenerativních onemocnění (demence, Parkinson, Alzhaimer, atd.)
  • mitochondrie mohou “cestovat“ mezi buňkami a mají tak nejspíš silný vliv na rozvoj kmenových buněk a opravné procesy orgánových buněk
  • oxidativní stres a volné radikály jsou zřejmě prospěšné buněčné komunikační mechanismy, které pozitivně ovlivňují adaptaci a nemusí být vhodné je potlačovat antioxidanty (například vysoké dávky vitamínu C)


Tip na knihu – běh a zdraví

Pokud tě zajímá podobná problematika a chceš se dozvědět více o tom jak funguje lidské tělo nejen při běhání, doporučuji knihu Měl bys běžet, pokud to chceš stihnout, kterou napsal běhající biochemik Aleš Dvořák.


Autorem výše uvedeného textu je neúnavný běžec a propagátor udržitelného lidského bytí Karel Holub. Karel na první pohled zaujme svým vzhledem a na druhý pohled svými znalostmi. Má totiž chuť se zlepšovat nejen v běhání, ale i v osobním rozvoji. Sympatické je, že na rozdíl od mnohých ostatních nemá potřebu tohle dávat na obdiv. Dělá to totiž sám kvůli sobě. Pokud se ti uvedený článek líbil, věz, že mnohem více vychází pravidelně každý pátek v jeho newsletteru Běžím dokud můžu. Kliknutím na níže uvedený odkaz se můžeš přihlásit k jeho pravidelným odběrům. Doporučuji.

Běžím dokud můžu

bezim dokud muzu

Štítky: