Může, jinak bych o tom nepsal. Metoda cyklické hyperventilace využívá jednoduchý dýchací vzorec, který v našem těle spouští velmi zajímavou reakci. Aktivuje totiž nervové systémy obvykle spojené se stresem, které spouštějí tvorbu adrenalinu a norepinefrinu a následnou tvorbu protizánětlivých citokinů a zároveň tlumí tvorbu prozánětlivých citokinů. Tahle jednoduchá procedůra dokonce významně ovlivní kyselost vašeho těla (na rozdíl od spousty zázračných vod a vodiček) a změní teplotu tělesného jádra.
Celý princip vám vysvětli Andrew Huberman ve svém videu a taky vám ukáže, jak správně cyklicky dýchat. Není to nic složitého:
- 20-30 hlubokých nádechů nosem, výdechů ústy
- po 20-30 opakováních následuje hluboký výdech a zádrž dechu
- nechte vydechnuto, dokud nezačne být nutkání po nádechu příliš silné
- opakujte 3-4 kola
Hlavně nezkoušejte dechová cvičení když řídíte, nebo když není nikdo na blízku. Obecně jde o bezpečné metody, ale když to s vámi náhodou sekne o podlahu, je lepší, když je někdo poblíž.
Video s popisem cyklické hyperventilace a jejího vlivu na aktivaci nervového a imunitního systému najdete tady:
Autorem výše uvedeného textu je neúnavný běžec a propagátor udržitelného lidského bytí Karel Holub. Karel na první pohled zaujme svým vzhledem a na druhý pohled svými znalostmi. Má totiž chuť se zlepšovat nejen v běhání, ale i v osobním rozvoji. Sympatické je, že na rozdíl od mnohých ostatních nemá potřebu tohle dávat na obdiv. Dělá to totiž sám kvůli sobě. Pokud se ti uvedený článek líbil, věz, že mnohem více vychází pravidelně každý pátek v jeho newsletteru Běžím dokud můžu. Kliknutím na níže uvedený odkaz se můžeš přihlásit k jeho pravidelným odběrům. Doporučuji.