Před pár dny jsem psal recenzi na knihu Born to run 2. Ano, druhý díl populárního bestselleru Zrozeni k běhu pojednává opět z velké většiny o tom jestli běhat v minimalistických či odpružených botách. Vlastně nepojednává. Autoři (McDoughall, Orton) mají jasno. Druhý díl tak přináší odpovědi na to “jak správně běhat” a k tomu Ti má pomoc 90-ti denní program po kterém budeš běhat Rychle a (zběsile) Dál. Pokud budeš mít minimalistickou obuv bez zbytečného tlumení.
K ruce se mě dostala studie z roku 2018 od finských vědců (a ti oběhání musí něco vědět, ne?) o tom, že “Běh ve vysoce polstrovaných botách zvyšuje tuhost nohou a zesiluje rázové zatížení”
Tlumené běžecké boty vs. vyšší počet zranění
Tlumení běžecké obuvi se stalo standardní metodou zvládání nárazového zatížení a následných zranění při běhu. Navzdory desetiletím vývoje technologie obuvi a skutečnosti, že boty jsou stále více tlumené, jejichž cílem je zmírnit dopad na nohy běžců, se zranění při běhu nesnížila. Aby autoři studie lépe porozuměli paradoxu tlumení bot, zkoumali nárazové zatížení a pružinovou mechaniku běhu v konvenční běžecké botě a vysoce odpružené maximalistické botě při dvou tréninkových rychlostech, 10 a 14,5 km/h.
Tlumí nárazy tlumené boty?
Autoři zjistili, že vysoce odpružené maximalistické boty mění mechaniku běhu podobnou pružině a spíše zesilují, než tlumí nárazové zatížení. Tento překvapivý výsledek byl výraznější při vysoké rychlosti běhu (14,5 km/h), kde byl vrchol nárazové síly země a rychlost zatížení o 10,7 % a 12,3 % vyšší v maximalistické botě ve srovnání s běžnou botou, zatímco jen nepatrně vyšší nárazová špička (6,4 %) byla zjištěna při rychlosti 10 km/h s maximalistickou botou.
Větší nárazové zatížení u maximalistických bot se přisuzuje tužší noze při dopadu ve srovnání s běháním s běžnými botami. Tyto objevy mohou vysvětlovat, proč boty s větším odpružením nechrání před zraněními způsobenými při běhu.
Zdroj: nature.com/scientificreports