Přeskočit na obsah

Všechny hořčíky si (ne)jsou rovny

Magnésko je součástí doplňkové sady nejednoho vytrvalce, ale je dobré rozlišovat jednotlivé druhy magnezia, které na trhu běžně najdete. Jejich využití a kvalita se mohou docela výrazně lišit.

hořčík

Magnézium malát

Užívat ráno a v dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek.

Jde o kombinací kyseliny jablečné s hořčíkem. Kyselina jablečná, která se přirozeně nachází v ovoci (pomeranče, jablka), zvyšuje vstřebatelnost hořčíku. Malát hořečnatý nabízí oproti ostatním hořečnatým solím jako jsou např. citrát hořečnatý vyšší poměr elementárního hořčíku a lepší využitelnost bez vedlejších projímavých účinků při vyšším dávkování. Díky kyselině jablečné podporuje tato forma hořčíku produkci buněčné energie (ATP, Krebsův cyklus).

Magnézium bisglycinát

Užívat v odpoledních a večerních hodinách po náročném dni anebo tréninku pro doplnění hořčíků do tkání, regeneraci a snížení stresového hormonu kortizolu.

Chelátová (aminokyselina + Mg) forma hořčíku složena ze dvou molekul glycinu a hořčíku. Vyznačuje se vysokou využitelností a nemá vedlejší průjmovité účinky nebo dráždění žaludku. Vzhledem k tomu, že je glycin aminokyselina spojovaná s relaxací, má bisglycinát uklidňující, kortizol redukující účinek. Může pozitivně působit proti křečím.

Magnézium L-Treonát

Užívat před spaním pro jeho zklidňující účinek na mozek a nervovou soustavu.

Jde o chelátovou sloučeninou hořčíku a kyseliny treonové, která je metabolitem vitamínu C. Je možné využít v menším množství během dne pro podporu kognitivních funkcí, odbourání stresu a úzkosti. Jako jediná forma hořčíku dokáže treonát projít přes hematoencefalickou bariéru (blood-brain barrier) až do mozku.


Autorem výše uvedeného textu je neúnavný běžec a propagátor udržitelného lidského bytí Karel Holub. Karel na první pohled zaujme svým vzhledem a na druhý pohled svými znalostmi. Má totiž chuť se zlepšovat nejen v běhání, ale i v osobním rozvoji. Sympatické je, že na rozdíl od mnohých ostatních nemá potřebu tohle dávat na obdiv. Dělá to totiž sám kvůli sobě. Pokud se ti uvedený článek líbil, věz, že mnohem více vychází pravidelně každý pátek v jeho newsletteru Běžím dokud můžu. Kliknutím na níže uvedený odkaz se můžeš přihlásit k jeho pravidelným odběrům. Doporučuji.

Běžím dokud můžu

bezim dokud muzu

Štítky: