Přeskočit na obsah

Emerich Rath – sportovní Leonardo da Vinci

Právě před 60 lety zemřel v Broumově ve věku 79 let prakticky v zapomnění jeden z nejpozoruhodnějších sportovců počátku 20. století, Emerich Rath. Jeho jméno u nás mělo být za komunismu zapomenuto, čistě proto, že byl německé národnosti a neměl ty správné názory. Naštěstí doba pokročila a vy se tak můžete dozvědět víc o tom, jak obdivuhodným člověkem a sportovcem byl Emerich Rath.

Emerich Rath
Emerich Rath

Běžec na lyžích i silnici

Narodil se v Praze v roce 1883 obuvníkovi německé národnosti a hned v mládí se s rodinou přestěhoval do Krkonoš a stal se jedním z prvních lyžařů. Dokonce se zúčastnil legendárního závodu, při kterém zemřeli Hanč s Vrbatou, kdy prvního jmenovaného málem dokázal před smrtí zachránit. Byl také celoživotně jedním z prvních vegetariánů a věnoval se skutečně snad všem známým sportům. V letech 1908 a 1912 běžel na olympijských hrách maraton (pozn. V Londýně 1908 zaběhl maraton za 3:50:30,4 a na „hrách“ ve Stockholmu dosáhl času 3:27:03.) v německém dresu, mistrem Německa byl i v boxu, za vynikající pražský tým DFC Prag hrál fotbal a za pražské kluby DEHG, Spartu i Slavii zase hokej. A velmi dobře…

Hokejové angažmá Emericha Ratha

V roce 1914 se mistrovství Evropy v hokeji hrálo v Berlíně, kde Rath zrovna žil. Češi tu nejprve porazili Belgii a následně měli hrát ještě se Švýcary a Němci. Švýcaři ale nakonec nepřijeli a místo nich tak do šampionátu mimo soutěž zasáhl vynikající klubový tým Berliner SC se dvěma Kanaďany. Jenže před tímto zápasem ulehl nemocný František Rublič. Rázem neměl kdo nastoupit místo něj, protože žádný náhradník nebyl k dispozici.

Když tu přišel nápad oslovit dobře známého pražského kamaráda Emericha Ratha, který se při prvním duelu objevil v publiku. 26. února 1914 tak Emerich Rath nastoupil v dresu české reprezentace na pozici záložníka, protože tehdy ještě hrálo v týmu 7 hráčů. Češi si vedli výborně a uhráli v zápase, který je měl hlavně unavit před rozhodujícím zápasem s Němci, remízu 2:2. Na další zápas už se uzdravil Rublič, z Prahy navíc přijely posily Pallausch a Wälzer a tak se Češi po výhře s domácími Němci mohli radovat z titulu mistrů Evropy. Podílel se na něm i Rath, i když to bylo jen v neoficiálním zápase.

Život v komunismu

Velmi naplněný a sportem protkaný život Rath prožil hlavně v Československu a problémy měl kvůli svému původu a otevřeným názorům jak s nacisty, tak s komunisty. Za druhé světové války ve svém věhlasném obchodě se sportovním náčiním dokonce ukrýval jednoho židovského kamaráda, kterému tím zachránil život. Po převratu měl problém s komunisty, kteří mu jeho obchod sebrali a ještě ho zavřeli do vězení za propagaci “západního stylu života”.

Po propuštění dostal nejnižší možný důchod a musel se tak do pozdního věku živit manuální prací, což mu ale nijak nevadilo. I nadále aktivně sportoval a měl dokonce plán, že v rámci propagace dojde pěšky na olympijské hry do Říma v roce 1960. To ale tehdy už sedmasedmdesátiletému borci komunisté nepovolili. Jeden z nejvšestrannějších sportovců první poloviny dvacátého století a také český hokejový reprezentant zemřel v opuštění a zapomnění v domově důchodců na severu Čech právě před 60 lety. Věnujme mu naši vzpomínku 🌹

dopis emerich rath

Tímhle dopisem kdysi v pozdním věku oslovil Emerich Rath dávného kamaráda, lékaře, hokejistu a ex-předsedu Českého olympijského výboru Josef Grusse…


tomas kucera

Autorem výše uvedeného textu je Tomáš Kučera 3x táta (1x adoptivní), manžel, ředitel PR @HC_Motor, pisálek (http://1url.cz/@kohyknihy), fotbalista, sport. historik (@pikoskyzhokeje) a člen NK Síně slávy