Přeskočit na obsah

Jack Kuenzle – FKT roku 2022

Bob Graham Round. Výzva, která čeká v severní Anglii na všechny milovníky fell runningu. Trasa dlouhá 106 km s převýšením 8 200m vede přes 42 vrcholků v oblasti zvané Lake District. Start i cíl je před Moot Hall v městečku Keswick. Poprvé byla pokořena pod 24 hodin právě Bobem Grahamem v roce 1932. Od té doby se našlo takřka 3 000 běžců, kteří se zapsali do tohoto VIP klubu.

jack k fkt hero
foto: trailrunnermag.com

Postupně se začaly také přepisovat rekordy uvedené trasy. Ten takřka nepřemožitelný zapsal Billy Bland v roce 1982 (13:53 hod). Rekord vydržel dlouhých 35 let, než se objevila žijící legenda Kilian Jornet. V roce 2018 ukrojil z tohoto času celou hodinu a doběhl do cíle v čase 12:52 hod.

mapa bob
trasa Bob Graham Round

Rekord měl zůstat nepřepsán snad ještě déle. Vydržel však pouze jen 4 roky. Dne 2.9.2022 vyskočil ze svého obytného vozu Američan Jack Kuenzle a uvedenou trasu zaběhl v čase 12:24 hod… Výkon, který mu přinesl ocenění mužské FKT roku 2022

mapa bob graham prevyseni
převýšení na trase

Osobně jsem jeho jméno slyšel poprvé až v souvislosti s touto událostí. Jack vystudoval prestižní univerzitu Yale. Týden po promoci se přihlásil do služby v armádě u Navy Seals. Možná i tam získal potřebnou odolnost a schopnost vyžít s minimem. v komunitě ultra běžců je znám, že cestuje a žije v obytném autě a odmítá nabídky velkých korporací na jeho sponzoring. Chce si ponechat svoji nezávislost.