Přeskočit na obsah

Nick Butter – 999 maratonů

V únoru 2023 padne pro Nicka kouzelná meta. Poběží svůj další maraton, tentokrát s pořadovým číslem 1 000. Zajímavější je však to, co již v minulosti dokázal. Jako první člověk na světě (a zatím jediný) uběhl maraton v každé zemi světa. Celkem to bylo 196 zemí/maratonů. A napsal o tom skvělou knížku s názvem Running the World.

Nick Butter 1000 marathon
Nick Butter

Irák, Afghánistán, Nigérie, … to byly místa, kde se daly čekat průsery. Přesto měl Nick největší problémy na malých tichomořských ostrovech. Přesně na těch, které si vybavíš pod pojmem ráj na zemi. Smečky volně žijících divokých psů mu zkomplikovaly ty okamžiky pohody, které měly nastat. V době, kdy jsem právě tohle četl jsem by v Albánii. Ráno jsem si šel zaběhat a nechybělo mnoho a zpět jsem nedoběhl. Smečka divokých psů na mě uspořádala lov. Zvládl jsem to a zvládl to i Nick.

Nebyl by to ryzí Brit, aby z tohoto úspěchu nevytvořil nadaci a nezačal šířit své myšlenky do celého světa. V knize popisuje tu bídu, kterou viděl na spousta místech světa a rozhodl se pomoci. Založil tak nadaci The 196 foundation. Princip je snadný, drobní dárci přispívají částkou 1,96 £ (cca 55 Kč). Vedení týmu vybere ročně tři projekty a dárci rozhodnou hlasováním o tom, jaký projekt podpoří.

Jako charitu chce pojmout i svůj jubilejní maraton s číslem 1 000. Tento okamžik má nastat v únoru 2023 v Londýně. Poběží se na 400m atletickém ovále. To musí být vopruz po tom všem, kde běhal. To bylo první co mě napadlo. Musí. Nick však tohle bere jako příležitost pro všechny běžce, kteří mají možnost se k němu připojit. Bude to jen na nich jestli poběží jedno kolo nebo všech 105.

Sleduje jeho profil na Instagramu jako @nickbutterrun a zůstaň v obraze.

Kniha Running the World