Přeskočit na obsah

Vyběhnutí na hrad Rabštejn

Jeseníky – Sedlo Skřítek leží v Jeseníkách mezi Bruntálem a Šumperkem. Mnohokrát jsem tudy bez zastavení projížděl. Dnes přišel čas na změnu.

rabstejn

Parkuji u motorestu, rychle převléct do běžeckého a vyrazit po zelené směr Krtinec. Nic moc zajímavého, vlastně nic, jen turistický ukazatel. Cesta pokračuje dál na Hvězdu. Tam je totéž co na Krtinci, jen snad navíc turistický přístřešek a nepořádek všude okolo. Někteří lidé jsou fakt divní…

image 60

Napojuji se na žlutou trasu a běžím směr Rabštejn. Cesta je až moc vpohodě. Vpodstatě vytrvale klesám dolů a tak nějak tuším, že se to časem otočí. Dobíhám k horské chatě Rabštejn, která leží uprostřed lesů a je “vstupní” branou do největší lezecké oblasti na severní Moravě. Od tama je to už pár set metrů do skal kam se vydávám.

image 61
Chata Rabštejn

Leží tam totiž cíl dnešního výletu – hrad Rabštejn. No hrad, spíše to co z něj za ta století zbylo. Založen byl již v roce 1318 a v době svého rozmachu byl nejvýše položeným hradem na Moravě. Osud měl jako mnohé jiné hrady. Byl dobit (Švédy) a pak chátral (časem). Místo rozhodně stojí za návštevu i dnes. Člověk se proplétá mezi zbytky hradeb a skálami. Před sebou vidí skalní masiv o výšce cca 25 metrů. Na ten se dá dostat, díky nainstalovanému žebříku, i bez horolezeckého vybavení. Výhled? Úžasný.

Nezbývá než se otočit a po modré turistické značce se vydat zpět na Skřítek. Zde nastává to táhlé stoupání a hypnotizování hodinek, aby kilometry ubíhaly. Poslední kilometr je absolutně na pohodu, na rovince po měkké lesní cestě. Co více si přát. Za sebou mám 15,5km a před sebou 94km cestu autem domů.

image 62