Běhotoulání
knihy o běhání
Přeskočit na obsah

Vyběhnutí na hrad Rabštejn

Jeseníky – Sedlo Skřítek leží v Jeseníkách mezi Bruntálem a Šumperkem. Mnohokrát jsem tudy bez zastavení projížděl. Dnes přišel čas na změnu.

Parkuji u motorestu, rychle převléct do běžeckého a vyrazit po zelené směr Krtinec. Nic moc zajímavého, vlastně nic, jen turistický ukazatel. Cesta pokračuje dál na Hvězdu. Tam je totéž co na Krtinci, jen snad navíc turistický přístřešek a nepořádek všude okolo. Někteří lidé jsou fakt divní…

Napojuji se na žlutou trasu a běžím směr Rabštejn. Cesta je až moc vpohodě. Vpodstatě vytrvale klesám dolů a tak nějak tuším, že se to časem otočí. Dobíhám k horské chatě Rabštejn, která leží uprostřed lesů a je “vstupní” branou do největší lezecké oblasti na severní Moravě. Od tama je to už pár set metrů do skal kam se vydávám.

Chata Rabštejn

Leží tam totiž cíl dnešního výletu – hrad Rabštejn. No hrad, spíše to co z něj za ta století zbylo. Založen byl již v roce 1318 a v době svého rozmachu byl nejvýše položeným hradem na Moravě. Osud měl jako mnohé jiné hrady. Byl dobit (Švédy) a pak chátral (časem). Místo rozhodně stojí za návštevu i dnes. Člověk se proplétá mezi zbytky hradeb a skálami. Před sebou vidí skalní masiv o výšce cca 25 metrů. Na ten se dá dostat, díky nainstalovanému žebříku, i bez horolezeckého vybavení. Výhled? Úžasný.

Nezbývá než se otočit a po modré turistické značce se vydat zpět na Skřítek. Zde nastává to táhlé stoupání a hypnotizování hodinek, aby kilometry ubíhaly. Poslední kilometr je absolutně na pohodu, na rovince po měkké lesní cestě. Co více si přát. Za sebou mám 15,5km a před sebou 94km cestu autem domů.