Nová studie holandské univerzity v Nijmegenu říká, že Strava kudos motivuje lidi více běhat. Tak nějak zněl titulek článku, který jsem pouze před pár dny četl na webu Canadian Running. Proč někdo dělá studie na něco, kde výsledek je předem znám? Že by cílený krok zadavatele? Odpověď přišla o pár dní později v dalších článcích, které obletěly svět.
Strava zdražuje
Společnost provozující aplikaci Strava oznámila, že od února zvedá cenu měsíčního předplatného z 8 USD na 12 USD. Procentuální zvýšení ceny o 50% se nesetkalo s pochopením uživatelů. Důvodem byla určitě marketingová kampaň z konce 2022, kdy Strava nabízela kupón s 25% slevou na předplatné ve 2023.
Nechme obchod obchodem a pojďme mrknout alespoň na uvedenou studii, která vyšla v Journal of Social Network. Ta zkoumala chování 329 běžců v pěti virtuálních Strava klubech. Výzkumníci položili běžcům před testem několik dotazů. Z nich vyplynulo, že 83% z nich používá Stravu pro záznam aktivity, 78% používalo aplikaci ke sledování svého progresu, 31% bralo stravu jako nástroj pro komunikaci s jinými běžci a 21% chtělo dostat uznání za jejich aktivitu.
Výzkum probíhal přes jeden rok a výzkumníci zjistili, že běžci kteří obdrželi více kudos běhají více. Původně se vědci domnívali, že ti, kteří běhají nejvíce budou nejvíce působit na Stravě jako “běžečtí influenceři”. Opak byl pravdou. Běžci, kteří běhali méně dávali kudos svým “vzorům”, které se snažili napodobit.
Studie také zmiňuje skutečnost, že data byla sbírána pouze v Holandsku a že je nelze aproximovat na celosvětovou působnost. V roce 2022 získala Strava na svého uživatele s pořadovým číslem 100 000 000.