Přeskočit na obsah

World marathon majors 2022

Six Star medal je ocenění, které získáš za dokončení šesti “velkých” maratonů série World Marathon Majors. Boston, New York, Chicago, Tokio, Berlín a Londýn. Rok od roku je těžší se na tyto maratony dostat, než je uběhnout. Šance na úspěch při registraci např. na Londýn jsou pod 5%. A to není mnoho… Nezbývá, než to zkoušet pořád dokola. Pro získání Six Star medal není nutné absolvovat maratony v jednom roce. I když i tohle se letos povedlo jednomu maratonci.

six star medal

Trochu maratonské statistiky

Tato pocta se uděluje teprve od roku 2016. Od té doby si tuhle speciální medaili pověsilo na krk celkem 8 143 běžců ze 104 zemí. V roce 2022 to bylo 981 běžců. Nejstarším běžcem byl 80 letý “stařík” a nejstarší ženě bylo 77 let. A čas? Ten byl v průměru 4:03:22 hod (Zdroj: RunnersWorld). Nejslavnější finišerkou letošního roku byla držitelka amerického rekordu v maratonu a olympijská medailistka Deena Kastor. Doporučuji přečíst její biografii Let your mind run (nebo alespoň recenzi na knihu, kde najdeš o ní pár informací).

Deena Eliud
Foto převzato z www.worldmarathonmajors.com

Česká republika má taky několik běžců, kteří tuhle medaili šesti hvězd získali. Lenka Kubková o tom dokonce napsala knihu Příběh amatérské maratonské běžkyně. Její úspěch při registracích byl i díky skvělým časům, které Lenka zaběhla (Pozn. manželem je MUDr. Milan Kubek, dlouholetý předseda České lékařské komory).

David Chládek

V roce 2022 dokončil všech šest maratonů i David Chládek. Rozhovor s ním si můžeš přečíst ve článku Boston? Dobrý. New York je špička. Ale Chicago, to vás nadchne! na Behej.com

david chladek