Přeskočit na obsah

Zprávy o běhání #3

Do Ostrava City Maratonu máme ještě daleko. Pojďme si ten čas zkrátit zajímavým čtením ze zákulisí z jeho příprav a také o tom co nás zaujalo jinde v běžeckém světě. 

Screenshot 19

Jak to bylo před 100 lety? 

Pohledni do tváře člověku, který stál za organizací prvního marathonu nejen na ostravsku. Dne 3.5.2023 to bude přesně 125 let co se v Hranicích narodil Miloš Zapletal – borec, který před 100 lety ve věku 25 let zorganizoval největší běžeckou akci u nás. Zdaleka to však nebyla akce jediná. 

milos%20zapletal

Pocházel z rodiny knihtiskaře Prokopa Zapletala, který jej jako český vlastenec přivedl k cvičení v Sokole. Kromě tělocviku a gymnastiky se v Sokole začal věnovat také atletice. Především v meziválečné době se zasloužil o rozvoj lehké atletiky, házené a lyžařského sportu na Ostravsku. V sokolské organizaci i v rámci České atletické amatérské unie či Svazu lyžařů ČSR byl cvičitelem, instruktorem a rozhodčím. Pěstoval rovněž horolezectví, plavectví, kajakářství, jízdu na koni nebo tenis. Významně se zasloužil o rozvoj českého kulturního života na Ostravsku.

Již v letech první světové války působil jako divadelní ochotník. Později se v rámci amatérského divadla zabýval i dramaturgickou prací. Jeho knihtiskárna v Mariánských Horách, kterou zdědil po svém otci, se pod jeho vedením stala jedním z nejvyhlášenějších ostravských podniků toho druhu, který byl znám i vydáváním speciálních a bibliofilských tisků. Sám Miloš Zapletal byl také autorem řady publikací z regionálních dějin a historie sportu. Mnohé jeho texty zůstaly jen v rukopise.

Screenshot 20

O historii prvního marathonu jsem se chtěl dozvědět více. Pátral jsem v archivech, knihovnách, na internetu i u historiků. A našel. Našel jsem hromadu informací, diplomy třeba právě od Miloše Zapletala (bratr Milo) – Btw, slušná desítka, že? –  a pár fotografií. V dalších číslech newsletteru tak přinesu pohled na dávnou historii tohoto závodu. Proč? Protože jak řekl náš známý esejista a filozof Jan Patočka – “Historie není pohled, nýbrž zodpovědnost”.

 

Rozhovor s Petrou Pastorovou a Otto Seitlem

O Petře Pastorové (ředitelce RBP OCM) a Ottovi Seitlovi (dlouholetý organizátor ostravského maratonu) jsem psal v posledním OCM Newsletteru #1  Dvě zásadní postavy celé akce. Oba jsou svým věkem ve veteránském věku, přesto zvládají více než mnozí jiní. Pojďme je trochu vyzpovídat.

Petro, jak dlouho běháš a jak dlouho se podílíš na přípravách ostravského maratonu? Na závodní úrovni běhám něco přes jedenáct let a maraton organizuji pět let. 

A ty, Otto, organizuješ ostravský maraton jak dlouho? Já to dělám přes čtyřicet let a jsem moc rád, že před těmi pěti lety se ke mně přidala Petra.

Jaká je vlastně historie ostravského maratonu? Otto: Je to nejstarší maraton v republice. První maraton se běžel v roce 1923. Později byla bohužel dvacetiletá výluka a několik kratších výpadků, takže letos máme teprve šedesátý třetí ročník, ale každopádně letos to je sto let od prvního maratonu v Česku.

Nejen v Ostravě jsi běžeckou legendou. Jak dlouho už běháš? Otto: Začal jsem běhat ve Vítkovicích v roce 1967. Když mi bylo dvacet jedna let, tak jsem se rozhodl běžeckou kariéru ukončit, protože jsem si myslel, že už jsem na to moc starý. Ostravský maraton se tehdy náhodou běžel přes Porubu a když jsem viděl všechny ty lidi, tak jsem si říkal, že to snad ani není možné. Někteří mi tehdy připadali jako důchodci. To mě namotivovalo a řekl jsem si, že za rok ho poběžím také. Chvíli na to jsem pak sám začal působit v roli trenéra a v roce 1997 jsem založil běžecký klub MK Seitl. Ostravský maraton jsem nakonec běžel celkem jednadvacetkrát. 

ffac6a50fd8156e6523e283d20cdda3f

A jak dlouho už trénuješ běžce? Otto: V našem klubu MK Seitl to není tak dlouho, ale s trénováním dětí ve Vítkovicích jsem začal právě v mých jednadvaceti letech, kdy jsem poprvé končil s běžeckou kariérou. Poté jsem přestoupil do Poruby, kde jsem trénoval sportovní třídu a další sportovce.

Je podle vás Ostrava běžecké město? Otto: Ano. Po covidu tady máme hodně lidí, kteří běhají sami, nezávodí, dělají to jen pro sebe a svou kondici. To je super! Ale zároveň spousta z nich má zbytečný strach přihlásit se k závodu, protože se vnímají jako amatéři a myslí si, že je maraton spíše pro profesionály. Těm vždy doporučuji, aby se přihlásili na kratší trať nebo přišli fandit a poznají, že běžci jsou skvělá parta a že oni to zvládnou také. A třeba další rok poběží celý maraton.

Mají běžci, kteří chtějí pokořit svůj osobní rekord, čas prohlížet si krásy našeho města? Otto: Samozřejmě, jsou jednotlivci, kteří jdou opravdu na krev a pořádně nevnímají okolí, ale většina kouká okolo sebe. Za ty roky, co maraton organizuji, jsem mnohokrát slyšel chválu a slova překvapení z toho, že je Ostrava vlastně pěkné město a jak se závodníkům skvěle běželo.

IMG 4006

Letošní ročník bude speciální také v tom, že se maratonská trať běží jako Mistroství ČR v maratonu veteránů. Jak si máme představit takového veterána? Petra: Český pojem „veterán“ je opravdu trochu zavádějící. Ostatně psal jsi o tom v OCM Newsletteru #2  Daleko lépe zní mezinárodní označení „masters“. Přesto oba pojmy zahrnují atlety, kterým již bylo 35 let. MČR veteránů je otevřeno všem. Všichni běžci nad 35 let, kteří doběhnou do cíle maratonu na RBP OCM, budou zařazeni do výsledkové listiny MČR veteránů v maratonu. Vyhodnocení budou vždy první tři v každé věkové kategorii (co pět let). Nicméně tito zkušení běžci a běžkyně i tak zpravidla řádně proženou výrazně mladší soupeře a sbírají úspěchy i v absolutním pořadí. Navíc není výjimkou vidět i na maratonských tratích borce ve věku cca 80 let. 

Petro, svým věkem tedy patříš (promiň) do oné veteránské kategorie. Přesto dosahuješ skvělých výsledků i v absolutním pořadí. Myslíš, že v sobě najdeš motivaci i při poklesu výkonosti, který se dá časem očekávat? Určitě ano. Plně se ztotožňuji se slovy bývalého čestného předsedy a zakladatele veteránské asociace Ing. Karla Matznera, že „Život je pohyb, jen stojatá voda je mrtvá“ Možná si budu užívat trochu volnější režim, ale běhat určitě nepřestanu. U mě totiž platí, že #kdyzbezimziju

Otto, slyšel jsem zvěsti o tvých zdravotních problémech s koleny. Běh je pro tebe již minulost? Nahrazuješ si tu radost z pohybu alespoň jinou aktivitou? Kolo? Plavání? Běh je součást mého života, protože na běžeckých závodech fotím a povzbuzuji závodníky skoro každý víkend 🙂 Čekám, až mi vymění ještě druhé koleno a po 20. letech budu znova klusat a myslím si, že sedmdesátníci ze mě nemusí mít strach :-). Na kole doprovázím Petru na trénincích, v Ostravě mám elektrokolo, to je fajn, horší je to na soustředěních, kde musím makat a v kopci mám pocit, že vyplivnu duši. Naštěstí se pro mě Petra vrací 🙂 

Před pár dny jsi oslavil kulatých 70. V podstatě zkušený mladík. Máš tituly Mistra ČR, rekordy v ultra, organizuješ maratony, trénuješ a založil jsi běžecký klub. Čeho si nejvíce vážíš? Co by jsi chtěl, aby po tobě zůstalo jako odkaz pro mladší generaci? V podstatě jsem se celý život věnoval běhání, poznal jsem spousty dobrých lidí v ČR i za hranicemi. Mám radost, že běžců přibývá. Jsem vděčný, že moje vnoučata sportují a jsou úspěšné. Myslím, že můj odkaz je prostý – běhejte!

Pojďme ještě zpět k OCM. V roce 2023 nebude chybět ani oblíbená firemní štafeta. Proč by se měly firmy chtít účastnit běžeckého závodu? Petra: Několik štafet jsem na firemní běh připravovala a vím, že to úplně změní atmosféru ve firmě. Štafeta je kolektivní sport, členové se hecují a podporují se, přidává se sportovní duch, a to je něco, co každý pracovní kolektiv ocení. Proto by se měly firmy naší štafety zúčastnit.

Dostanou účastníci medaile? Otto: Ano, úplně všichni, kteří se závodů na všech tratích zúčastní, dostanou naše unikátní medaile, které budou připomínat oněch 100 let od prvního maratonu v Ostravě.

Kolik takový maraton potřebuje k organizaci dobrovolníků? Petra: Vždycky říkám, že by bylo ideální, kdybychom se dostali na číslo sto, ale to se nám zatím ještě nikdy nepodařilo. Letos máme zhruba polovinu. Každoročně s tím válčíme a pokud by se chtěl někdo ještě přihlásit, budeme rádi za každou pomocnou ruku. Na webu www.ostravacitymarathon.cz je kontaktní formulář pro všechny, kteří by nám chtěli pomoci.

Pojďme se zasmát

 

Bacha na ty snadné záměny – Run a Rum mají k sobě docela daleko.

rum funny run fitness pun alcohol apparel michael s

Zajímavosti

You were successful in the draw! – Tak tahle zpráva mě před pár týdny přišla z oficiálního distribučního kanálu pro vstupenky na olympijské hry v Paříži. Zúčastnil jsem se totiž losování o možnost zakoupení vstupenek.  Uvidíme tedy jaké disciplíny budou v nabídce…

olympic 2024

Po radosti však přišlo zklamání. Slot na zakoupení vstupenek se otevřel a ty máš možnost volby tří sportovních událostí na které se chceš podívat. Vybral jsem si atletiku. Nejlevnější vstupenka na rozběhy, kvalifikace vyjde na 170 EUR. Pro rodinu o 4 lidech celkem řacha. Finálový večer např. tyčky či 400m vyjde bratru na 690 EUR/1 vstupenka. Na kolik vyjde večer s finálem mužské stovky či zahajovací ceremoniál? Nevím. tohle není v nabídce

.
Nejlevnější vstupenky jsou překvapivě na fotbal. Zde se dá sehnat na boje ve skupinách lístek od 24 EUR v městě Nice či Bordeaux. Paříž vyjde na cca 40 EUR. To docela jde, jenže když koupíš 4 lístky na fotbal, tak musíš koupit další 4 na další dvě soutěže. Takže to vypadá, že nejlepší variantou bude se zajet podívat na maraton v ulicích… 

pourtousroute

A organizátoři moji tužbu vyslyšeli! Nejen, že máš možnost se maratonu zúčastnit 10.8.2024 jako divák, ale porvé v historii se poběží po stejné trati i maraton nás hobíků – Marathon for All. Start bude ve stejný den jako start olympijského maratonu mužů. ti poběží ráno a večer ve 21:00 odstartuje od městské radnice amatérský závod s cílem u Invalidovny. Organizátoři oznámili, že dají k dispozici 40 048 míst pro běžce na maratonskou trať (věk 20+) a na desítku (věk 16+). Více se dočteč ve článku Paris 2024 Marathon for All to take place after men’s Olympic race 

 

Získat jedno z míst nepůjde jen tak. Buď je potřeba se zapojit do soutěží na Instagramovém profilu @teamorangerunning nebo si musíš stáhnout aplikaci MPTParis2024 – tu propojíš s aplikacemi např. od Garminu, Suunta, Stravy a sbíráš uběhnuté kilometry, plníš výzvy,…a při troše štěstí tě vylosují. Sám jsem s tím začal včera tak uvidím jak pochodím….

64311c668341ea7c902fc450

Chodit však nebudu v Paříži sám. Nová chodecká disciplína bude představena právě v Paříži 2024. Bude se jednat o smíšenou štafetu muž/žena na maratonské vzdálenosti 42,195 km. Na každého budou čekat 2 úseky. Více se dočteš ve článku New Olympic race walking event revealed

Běžecký výkon 

Kelvin Kiptum

Bylo překvapením, když maraton ve španělské Valencii, který se běžel 4.12.2022 vyhrál tento 23 letý mladík. Cílem proletěl v čase 2:01:53 hod. a zaznamenal tak nejlepší maratonský debut v historii. Aby toho nebylo málo, zapsal se také do historie jako třetí nejrychlejší muž (jednalo se o čtvrtý nejrychlejší čas všech dob). Rychlejší časy zaběhli pouze Kipchoge (2x) a Bekele. 

V neděli 23.4.2023 se běžel Londýnský marathon, který vyhrál právě Kiptum. Cílový čas můžeš vidět níže na fotografii. Tímto výkonem se posnul o příčku výše – je druhým nejrychlejším mužem maratonské historie. Co předvede asi příště….?

1682255388 IRTD7XGBSODZMG3OI5EKGCLIEY

Sifan Hassan

Určitě větším překvapením byla ženská vítězka, kterou se stala holanďanka etiopského původu Sifan Hassan. V průběhu závodu musela minimálně 2x zastavit a protáhnout se, navíc  další vteřiny ztratila při zmatcích na občerstvovačce. Přesto doběhla do cíle jako první. K olympijskému bronzu na 1500m, k světovému rekordu na míli a k olympijskému zlatu na 5 a 10km nyní přidala vítězství na London marathon. 

IMG 4517

Tip na knihu o běhání

Nemáš čas na čtení? To je dobře. Tedy pouze v případě, že ten volný čas věnuješ běhání. Přesto bych tě rád upozornil na jednu starší knihu – běžeckou prvotinu Maraton a jiné pošetilosti od sportovního novináře Luboše Brabce. Je to sbírka jeho několika běžeckých příhod napsaná formou krátkých fejetonů. Luboš není jen novinář, ale velmi slušný běžec – maraton pod 3 hod. mu utekl o pár sekund. Osobně mě tato kniha dost motivovala běhat dál a zažít totéž co on.

maraton%20a%20jine%20posetilosti

Motivační citát o běhání

I don’t know what to say. 

Nevím co mám říct. (chvíli po tom, co se stal druhým nejrychlejším mužem historie na maratonské trati)

kiptum

Běželi jsme

V sekci Kam vyrazit na závod tě čeká tip na dny příští. Tento tip je na závod Štafetová pohádka, který už letos byl. Stojí za to si ho ale poznačit do plánů na příští rok – poběží se 13.4.2024   Trasa vede nádhernou krajinou přes NP Podyjí, kolem hradů Bítov, Cornštejn a zámku Vranov nad Dyjí. 

mapka

Jak už název napovídá, jedná se o štafetu o třech běžcích na které čeká celkem 60 km a 1 000m výškových (každý běží dva úseky). Je zde však možnost si zaběhnout celou trať sám v rámci ultra. BK Ludgeřovice postavil letos tři štafety a čtyři borce na ultra. Závod jsme zvládli (více ve článku zde), ale tím zlatým hřebem bylo večerní posezení ve sklepě vinařství Olejník a degustace vína. Tam právě závod končí – mezi sklepy. Kam zapadneš je pak jen a jen na Tobě. Doporučujeme 🙂

sklep

Kam vyrazit na závod?

Městské závody mají svoje výhody. Jsou snadno dostupné, mají malé převýšení a když už fakt nemůžeš, tak si zavoláš taxika nebo sedneš na autobus a někam prostě dojedeš. Čas od času je ale fajn vyrazit i někam do přírody. Co třeba oslavit pondělní státní svátek 8.5.2023 nějakým pěkným během? Nabízí se CUTT Bílé Karpatykterý startuje kousek od Uherského Hradiště. 

CUTT Bile Karpaty 1136575135574d5974db1af

Vybírat si můžeš ze tří tratí, které tě provedou tím nej z Bílých Karpat. Na výběr je 18, 28 nebo 42 km s převýšením 650/1300/1500 m. No a pokud se stane, že už nebudeš moc, tak se třeba najde parťák, který ti trochu pomůže 🙂

Za celou sérií závodu stojí Marek Navrátil s kterým jsem měl možnost se potkat při závodě v roce 2019 – tehdy tam to bílé svinstvo zasypalo Beskydy. Moc se mě líbila ta atmosféra závodu a hodně uvažuji o tom, že na CUTT Bílé Kartapy opravdu toho 8.5.2023 dorazím. 

cutt