Zprávy nejen z Ostrava City Marathon
Do maratonu máme ještě daleko. Pojďme si ten čas zkrátit zajímavým čtením ze zákulisí z jeho příprav a také o tom co nás zaujalo jinde v běžeckém světě. Mistroství ČR v maratonu veteránů POTVRZENO !!! Mistroství ČR v maratónu veteránů se bude v roce 2023 konat v Ostravě v rámci RBP Ostrava City Marathonu. MČR je otevřeno všem běžcům od 35 let, kteří doběhnou do cíle maratonu. Není potřeba být členem Sdružení veteránů ČAS.
Sportovat se tak dá opravdu v každém věku. „Život je pohyb, jen stojatá voda je mrtvá“ napsal Ing. Karel Matzner, čestný předseda SV ČAS, z.s. Pokud ti již bylo 35 let a své tretry ještě nechceš pověsit na hřebík, přidej se k tomuto prospěšnému hnutí. Zdaleka se nejedná o spolek bývalých olympioniků a sportovních přeborníků. Právě ve vyšším věku nalézá motivaci ke sportu a pohybu řada tzv. rekreačních sportovců. Buď jedním z nás! V Ostravě pro Vás máme nachystány kategorie od 35 let pro muže/ženy a odstupňované vždy po pěti letech.
Běžecká příprava/závod (třeba i v Maroku)
Nevím jak ty, ale já se cíleně máknou nedonutím. Vím, že mě po prázninách čeká maraton a jestli nechci dopadnout tak tragicky jako při tom posledním silničním v Portu, měl bych začít makat.
Jenže… Běhám většinou v pět ráno a to se tělu moc nechce. Pojmy jako interval či tempový běh znám pouze z knížky. Navíc jsem kochací typ a cestou rád přemýšlím nad vším tím co mě čeká. Budu rád, když to dám pod čtyři a když odejdu po svých s úsměvem na tváři. Více od běhání nepotřebuji. Užívám si to. Jsem rád, že vůbec můžu. Naštěstí podobný přístup jako já nemají všichni. S takovou by se lidstvo kupředu opravdu příliš nepohnulo. Petra Pastorová, která stojí za OCM, bere přípravu o poznání zodpovědněji a předváděné výkony tomu opravdu odpovídají. V dubnu čeká Petru Pastorovou maraton Debno, pak 50km di Romagna a květnové MČR Praha. Září je jasný – 10.9. Ostrava City marathon a pak už to zase jede – 5.11. MS na 50km v Indii (Hyderabad) a MS na 24 hod proběhne 2.12. v Taipei (Tchaj-wan). Uffff.
Ufff si asi řekl nejednou i Otto Seitl, který doprovází Petru na dvou kolech ve výšce 2000 m. Oba tak nyní trénují kousek od marockého města Ifrane v pohoří Atlas. Jsou tam ideální tréninkové podmínky a na běžeckém ovále sledují tréninky atletů z Číny, Kataru, Alžíru a jiných států světa.
Maroko je ideální nejen na atletickou přípravu. Čtyři hodiny letu tě přenesou do úplně jiného světa. Světa plného nových vůní a cizích zvyků. Co tě musí učarovat je jídlo a jeho příprava. Typickým pokrmem je Tajine. Marocké dušené jídlo, které obvykle obsahuje maso, zeleninu a někdy také ovoce. Bývá bohatě kořeněné (hojně se používá římský kmín a paprika) a je pro něj typická sladce kyselá chuť. Jeho název pochází od specifické hliněné nádoby s kónickou pokličkou, v které se tradičně připravuje.
Do Maroka určitě stojí za to vyrazit nejen na soustředění. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit maraton, který se běhá v lednu v Marakéši. Zážitky s výletu, který jsem uspořádal pro Běžecký klub Ludgeřovice si můžeš přečíst ZDE Letos už Marrakech marathon nestihneš, ale skvělou přípravou může být na něj ten náš, ostravský. Ten se ještě stihnout dá. Čas běží.
Registruj se do závoduProč se registrovat předem? Důvodů je více. Tím hlavním je motivace. Registrací uzavřete smlouvu sami se sebou. Bude to jasná výzva a daný cíl. Pojďte máknout s námi a ukažme sami sobě, co v nás opravdu je.
Pojďme se zasmát
Možná tomu tak skutečně je… Patříš do veteránského věku, ale nepatříš do starého železa? Ozvi se nám na email david@ostravacitymarathon.cz Rádi zveřejníme tvůj příběh na sociálních sítích. Buď prosím motivací pro ostatní a ukaž, že to jde i v pozdním věku.
Zajímavosti
Eva Seidlová zažila speciální ovace při ČSOB Bratislava Marathonu, který se běžel 2.4.2023. Brzy 75letá běžkyně AK Tlmače zaokrouhlila počet maratonů, které absolvovala v Bratislavě, na obdivuhodných 500! V silném lijáku v posledních kilometrech to zvládla za něco přes 5 hodin. Rodáčka z Rimavské Soboty zaběhla svůj první maraton v Košicích na MMM 1984 s obratem v Seni. Startovala také v Bostonu, New Yorku, Chicagu, Berlíně, Londýně či Tokiu. Foto Jan Luky.
Běžecký výkon
David Blaylock – 100 mil – 29 hod 24 min – 80 let
Doslova každý den zaplavují sociální sítě neuvěřitelné příběhy těch, kteří ve věku 60, 70, 80, 90, 100+ let překonávají dosud nemožné. Jsou motivací pro nás ostatní, že to má smysl zůstat v pohybu. Co pro nás ostatní, ale dokonce i pro samotného Kiliana.
World Masters Athletics Championship
OK, řekneš si. To je jeden ze statisíce a ještě na druhém konci světa. Jenže těch borců je více a tady u nás. A budou postupně přibývat další. Třeba Radomír Březina (BK Ludgeřovice) zaběhl 30.3.2023 v polské Toruni na World Masters Athletics Championships osobák. Navíc v národním rekordu v kategorii M55. Jeho výkon z 800m tak má hodnotu 2:13.12 min. O pár dní později si potom zaběhl svůj druhý nejlepší čas na půlmaraton (1:23:15 hod.)
Mořkovský zajíc
V Newsletteru #1 jsem dával tip na závod Mořkovský zajíc. Mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím se běžela rychlá desítka již po čtrnácté. Závodníci MK Seitl Ostrava byli hodně vidět. Celkově druhý skončil v čase 34:34 Tomáš Věnsek. Dále se zúčastnili Petr Škrabánek 41:10 a 1. místo v kategorii, Roman Slowioczek 43:00 a 2. místo v kategorii, Miroslav Valošek 48:09, Jana Kilarová 50:52 a Josef Smola 53:08 a 2. místo v kategorii. Fotografie z akce zde.
Skvělý výsledek si zaběhl i Patrik Hanzlík z BK Ludgeřovice. Do cíle doběhl v čase 37:59 a získal 3. místo v kategorii.
Milano marathon
První víkend v dubnu se běžel také 21. ročník maratonu v Miláně. Ten přivítal na 18 000 běžců z nichž asi nejvíce spokojen odešel Andrew Rotich KWEMOI z Ugandy. Cílem proběhl jako první v čase 2:07:14 hod. Na maraton vyrazil i početný zájezd běžců z MK Seitl Ostrava. Nejrychlejším byl Honza Fousek v čase 2:43:32. Marek Škapa výsledným časem 2:48:22 dosáhl na skvělé třetí místo v kategorii M50.
V Miláně se však marathon běžel daleko dříve než před 21 lety. Svědectví o tom přináší všesportovní ilustrovaná revue Sport a Hry č.40 ze dne 13.10.1908. Níže v originálním přepisu: Marathon italský, jehož start a cíl byl v stadionu Milánském, shromáždil na 30 000 diváků, 708 startujících běžců a 889 chodců. Trať 42 km 800m uběhl francouzský prof. champion Henry Siret v čase 2:42:28 před Giusseppe Lori, Milan , 2:54:06 a Fraschini, Ženeva, 2:54:56. Čas Siretův jest o 12 min 18 vt lepší času Dorandova v Londýně. Z běžců dokončilo závod 120.
O tom jak trénoval Henry Siret, vítěz nejen milánského marathonu, ale i toho londýnského z roku 1908 si povímě příště. Tedy pokud Tě tyto zprávy z dávné minulosti budou zajímat. Jinak doufám, že jsem potěšil také milovníky SK Slavia – na titulce uvedených novin vidí historické foto s klubem Olympique Lillois, předchůdcem dnešní Lille OSC.
Pohled do historie
V roce prosinci 2022 uplynulo 60 let co zemřel v Broumově ve věku 79 let prakticky v zapomnění jeden z nejpozoruhodnějších sportovců počátku 20. století, Emerich Rath. Jeho jméno u nás mělo být za komunismu zapomenuto, čistě proto, že byl německé národnosti a neměl ty správné názory. Nejspíše jste jeho jméno už slyšeli v souvislosti se smutnou tragédií Hanče a Vrbaty, kterou ztvárnil např. film Poslední závod.
Emerich Rath byl také celoživotně jedním z prvních vegetariánů a věnoval se skutečně snad všem známým sportům. V letech 1908 a 1912 běžel na olympijských hrách maraton (pozn. V Londýně 1908 zaběhl maraton za 3:50:30,4 a na „hrách“ ve Stockholmu dosáhl času 3:27:03.) v německém dresu, mistrem Německa byl i v boxu, za vynikající pražský tým DFC Prag hrál fotbal a za pražské kluby DEHG, Spartu i Slavii zase hokej. A velmi dobře… Více si můžeš přečíst ve článku Tomáše Kučery, který najdeš na behotoulani.cz pod uvedeným odkazem – Emerich Rath – sportovní Leonardo da Vinci
Tip na knihu o běhání
Tématem tohoto čísla newsletteru je veteránská atletika, takže nelze doporučit jinou knihu než tu od čestného předsedy Sdružení veteránů Ing. Kartla Matznera – Toulky historií veteránské atletiky. Tam najdeš vše podstatné o historii formování veteránského hnutí nejen u nás, ale i ve světě. Vývoj je zachycen do roku 2014.
K této knize mě přivedla jiná skvělá kniha, ktera vyšla počátkem tohoto roku. Napsal ji jeden z nejlepších britských sportovních novinářů – Richard Askwith, který se s panem Matznerem nejednou osobně setkal. The Race Against Time je o znovu nalezení lásky k běhání i v pozdním věku. Najdeš tam jak fakta tak spoustu neskutečných příběhů. Zatím je kniha dostupná pouze v anglickém jazyce.
Motivační citát o běhání
Nepřestaneš běhat proto, že jsi starý. Budeš starý proto, že přestaneš běhat. Jack Kirk
Kam vyrazit na závod?
Neonatologie je péče o novorozené děti. V ní patříme mezi světovou špičku. Ne my, ale doktoři a sestřičky, které mnohdy zachraňují životy našich předčasně narozených dětí. Dokážou zázraky. Z párset gramových bojovníků se časem stanou regulérní lidské bytosti.
Začátky jsou však hodně těžké, a proto je tady Nadační fond Kulíšek, který pomáhá udělat ty první kroky. Moc prosíme, přijď přiložit i ty svou nohu k dílu a podpoř tuto organizaci. Třeba tvojí účastí na Polanským charitativním běhu. Děkujeme
|