Přeskočit na obsah

Běh ZOO Ostrava a první bedna, která nebyla

Ostrava – Běh ZOO Ostrava pro Langury je již druhý ročník charitativního běhu v ostravské zoologické zahradě. Zároveň je to první závod, kdy se mi podařilo se probojovat na bednu. Až na to, že stupně vítězů nebyly k dispozici. – Historie Olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Český Olympijský výbor byl založen 18. května 1899. Na počest vzniku Mezinárodního olympijského výboru a vůbec olympijské myšlenky se v České republice běželo 21. června osmdesát závodů.

Běh ZOO Ostrava

První ročník se běžel v roce 2016 jako Běh pro kukang. Ve druhém ročníku se běželo pro langury. Závodů se i s doprovodem zúčastnilo více něž 1000 lidí. Již od 15 hodin se sešli zájemci před hlavní budovou, aby se zaregistrovali k charitativnímu Běhu Zoo Ostrava pro langury a mohli si tak vyzvednout startovní balíček včetně modrého trika s logem.

Langur indočínský patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Jeho populace klesla ve světě za 35 let o 80 procent. Podle ochranářů a přírodovědců se posledních asi 200 kusů nachází na severu Vietnamu.

“Je to již druhý ročník, který i letos pořádáme s atletických klubem SSK Vítkovice v čele s Oldřichem Zvolánkem. V loňském roce jsme vyzkoušeli pilotní projekt, jestli jsme vůbec schopni uspořádat charitativní běh v areálu zoologické zahrady. Byl to vyloženě pokus. Nevěděli jsme, do čeho jdeme. Počet běžců jsme limitovali na 800 a startovní čísla byla rázem vyprodaná. Tak se to podařilo. Pro záchranný projekt na Sumatře pro opice kukang jsme poslali přes 108 tisíc korun,” informoval ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Přesně v 18.00 hodin ředitel zoo odstartoval první kategorii – běh dětí na 480 metrů. Na trať vyběhlo 150 zájemců. Jako první se v cíli objevil Albert Jaskula, který trať zaběhl za 1:44 minuty. Nejrychlejší děvče Hana Kousalová, do cíle doběhla za 2 minuty.

V 18.15 se na startu seřadilo 330 zájemců o běh na 2,5 km náročného kopcovitého okruhu. Přestože pořadatelé říkali, že se jedná o charitativní běh, tedy může se i jít, po odstartování to nikomu nedalo a vydali se svižně k cíli. Závodníci kromě krásných medailí nedostávali žádné věcné ceny a diplomy za umístění.

Hlavní běh ZOO Ostrava startuje

Běh na 5 km, tedy dva 2,5kilometrové okruhy, absolvovalo 498 zájemců v modrých tričkách, kterými dávali najevo, že i oni přispějí svým malým dílem k záchraně langura indočínského. Běžel jsem naplno. Kdo zná ostravskou ZOO, tak ví, že rovinek v ní moc nenajde. Běželo se buď z kopce nebo do kopce. Přesto se zadařilo a doběhl jsem v čase 21:11 na třetím místě.

image 9
Drtivý finiš

Padl jsem na trávu a čekal, až se tep vrátí do normálních, životaschopných, hodnot. Průměrné tempo závodu jsem měl 4:18 min/km, a průměrný tep 178 bpm. To vše při nastoupaných 84 metrech. Nejrychlejší výkon roku 2017. Zavládlo nadšení. Začal jsem si utíral zpocené čelo a vlastně všechno v očekávání vyhlášení výsledků. Pak jsem si nějak uvědomil, že se jedná o nesoutěžní běh, a že nejde o to vyhrát, ale zúčastnit se. Bedna se tedy nekonala. Škoda.

diplom zoo ostrava

Výsledky:

Muži: 1. Petr Pospíšil – 20:20, 2. Petr Ivánek – 20:55, 3. David Bibrlík – 21:11.

Ženy: Kristýna Šotková – 23:06, 2. Inge Galiová – 24:51, 3. Shelby Flowers – 24:55.

V přírodním amfitéátru ve 20 hodin zahájili pořadatelé tombolu. Vylosovaní si odnesli kvalitní ceny v podobě věcných cen, ale i poukázek na kurz fotografování nebo romantický pobyt v hotelu přes noc pro dvě osoby.Já jsem si odnesl dobrý pocit z třetího místa. Téměř nejlepší cena :o)

image 10