Přeskočit na obsah

Oderská 25

Odry – Začátkem června dorazil níže uvedený email, kterému nešlo odolat: Neseďte doma, vezměte rodinu do Oderských lesů a podpořte dobrou věc. Chcete udělat něco pro sebe a své děti? Nebo jste sportovec, který hledá nové výzvy? Tak jako tak si nenechte ujít obnovenou premiéru závodu “Oderská pětadvacítka” 11. června nemusíte sedět doma, stačí vyrazit do krásného prostředí Oderských lesů (Odry, okres Nový Jičín) a udělat něco pro své tělo. Tratě: hlavní závod na 25 km pro sportovce, 10 km trasa na procházku(závod) rodičů s dětmi – zúčastnit se může úplně každý. Závod “Oderská pětadvacítka”pro širokou veřejnost i pro sportovce se vrací po dlouhých 20 letech. Můžete být tedy součástí jeho obnovené premiéry. Výtěžek závodu bude věnován charitě. Svou účastí podpoříte dobrou věc. Jiří Hájek

odry jidlo

Je 11.6.2018 a vypadá to na horký den s teplotami přes 30°C. V Ludgeřovicích na hřišti nabírám o osmé ráno do auta spoluběžce z BK Ludgeřovice, Luboše s Radkem a jedeme přes Ostravu, kde ještě dobereme Jirku, do Oder.

image 40
Jiří Bystřičan – David Bíbrlík – Luboš Bardaševský – Radek Artim

Parkujeme jak jinak než u hřiště. Prezentace, převlečení a v deset už stojíme na startovní čáře společně se stovkou dalších běžců. Na záda dávám poprvé běžecký batoh Raidlight Trail XP6 EVO s plným camelbagem. A dobře jsem udělal.

Půlmaraton vyhrál Vojtěch Schneider v čase 1:22 hod. Teď už to pivo, lehnout do trávy a fandit dobíhajícím. Domů Startujeme krátce po desáté a běžíme chvíli po rovině a pak už do kopce na Pohoř směrem k rozhledně Olšová. Snažím se běžet co to jde, ale poslední metry stoupání to dávám svižnou chůzí. Na vrchu mi ukazuje záda Radek. Toho uvidím až pak v cíli s pivem v hospodě na hřišti. Jde “pouze” na desítku, takže se nenechám vyhecovat.

image 42

Po otočce následuje klesání a návrat zpět ke startu. Po seběhu vidím pro změnu záda od Luboše. Ten jde sice taky na kratší trať, ale je o pár let starší a to už mé ego neunese. Bez ohledu na rostoucí horko a dalších 15km přede mnou zrychluji a přece jen ho předbíhám. Probíhám kolem cíle závodu na 10km a chvíli přemýšlím jestli to taky dnes neukončit. Raději tedy zkouším ještě zrychlit ať omylem nezahnu. Nezahnul.

Běžím dále podél skvěle značené trati. Nic to nemění na skutečnosti, že to bude už zase do kopce. A to rovnou “sjezdovkou” hore. Sice se ukazuje pěkný výhled na Odry, ale zase už valíme dolů ke Skalním sklepům, abychom mohli zase nahoru směr Dobešov. Stoupání to je necelé dva kilometry, ale dal jsem to v kuse a dokonce ještě pár běžců předběhl. Nahoře je za odměnu kalíšek s vodou a pak už se běží kolem dvou větrných elektráren (jdou vidět krásně z D1 když se jede kolem Oder) se běží směr Veselí. Tu je to paráda. Krásná příroda a rovinka. Pak už následuje klesání směr Odry. Běžím sám, široko daleko nikdo. Pár lidí je za mnou a chrti daleko přede mnou. Sebíhám ke staré známé “sjezdovce” po které to je nyní pro změnu svrchu dolů a to už vím, že cíl je kousek. Tam dobíhám po 700 nastoupaných metrech v čase 2:34 hod na 14. místě ze 34 běžců.

image 43
Konečně v cíli

Oderskou 25 vyhrál Jan Lachnit s časem 1:58 hod. V cíli už čekají kolegové, Luboš slaví skvělé druhé místo ve své kategorii. Dáváme pivo či kolu, dle možnosti (ne)řidičů a něco po jedné mizíme domů.

image 44
Trasa závodu