Přeskočit na obsah

Štěpánský běh po břehu řeky Opavy

Ostrava – Štěpánský běh v Ostravě se dlouhé roky běhal napříč Porubou. Běžel jsem tam v roce 2017 a příliš nadšen jsem nebyl. Trasa vedla mezi paneláky, po cestě, přes parkoviště a i přes velkou podporu městské policie to příliš komfortní nebylo. Dnes už je vše jinak. Takřka 15 kilometrů dlouhá trasa vede od stadionu MK Seitl Ostrava podél řeky Opava do Děhylova a zpět. Rovinka, zpevněné cesty a ideální šance na rychlejší trénink.

Štěpánský běh

Z klubu BK Ludgeřovice se na startovní čáře potkáme jen ve čtyřech. Ve stejný čas, tj. v 10:00 se vybíhá také v Litultovicích na 10km a odpoledne se běží v Hlučíně (4 km). Holt, každý jsme někde.

IMG 9648

Registrace proběhne až na místě (150 Kč). Pak už jen sundat bundu a počkat na startovní pokyny. O ty se podělí pan Horák a Otto Seitl, ředitel závodu. Ve zkratce, běžíte za tím nejrychlejším do Děhylova a zpět.

Otto Seitl
Otto Seitl

Počasí bylo jarní, kolem 9°C a slibovaný déšť se nekonal. Skoro jsem se i těšil. Zazněl výstřel (doslova) a 85 běžců se pohnulo kupředu. Nepatřím mezi ty, kteří se chodí rozklusat a protáhnout před závodem. K tomu mě slouží ty první kilometry. Tělo si postupně zvyká na vyšší zátěž. Trvá to asi dva kilometry než doběhnu Petru Bálkovou, naší novou členku BK.

IMG 2475

Dalších pět kiláků běžíme spolu a pomalu nám dochází dech. Tempo je vyšší než konverzační, takže se postupně zkusím dostat trochu dopředu. Trasu dobře znám a vím, že už brzy bude otočka u železniční stanice Děhylov. Startovní pole se už slušně roztrhalo. Po cestě zpět vidím před sebou dva běžce. Poznávám jednoho z nich. Roman Slowioczek. V roce 2020 jsem se s nim tahal na Městském běhu v Karviné. Tam se mě ho podařilo předběhnout a tady jsem chtěl taky. Co kilometr jsem se přiblížil asi o 20 metrů.

dobiham do cile

Trvalo to dobré tři kilometry, než jsem ho předběhl a před sebe už nepustil. I zde je nutno dodat, že Roman je přesně o 20 let starší. No chtěl bych mít takovou formu za dvacet let… Z čeho jsem měl o kousek větší radost byl fakt, že poslední kilometry jsem postupně držel/zvyšoval své tempo. Výsledný čas byl 1:12:08 a odpovídal průměrnému tempu 4:50 min./km. Stačilo to pouze na 47. místo absolutně.

V cíli jsme vyměnil startovní číslo za tatranku s čajem a spokojeně mohl odjet domů. Fajn trasa i atmosféra, takže za rok snad zase.