Přeskočit na obsah

Valašský hrb

Hutisko – Solanec – Valašský hrb 2022 – Dobrých pět let mě to na tento závod táhlo. Když to šlo, tak jsem nemohl a když jsem mohl tak to nešlo. V roce 2020 zrušeno pro Covid-19 a stejný příběh se opakoval i o rok později. Vrácené startovné bylo jen malou náplastí. Rok 2022 jsem si už utéct nenechal a vyrazil tak do vsetínských Beskyd.

Valašský hrb 2022

Závod nabízí různé tratě. Vybírat můžeš od desítky, přes dvacku, třicet a padesát kilometrů. Beru to pragmaticky. Škrtám oba extrémy a volím mezi čísly 20 a 30. No a když už tu jedu, tak ať to stojí za to. Den před závodem spáchám registraci a hradím startovné ve výši 800 Kč.

Sobotní ráno 28.5. přijíždím k hotelu Čarták něco po deváté. Tak akorát, abych chytl poslední volné místo na parkování. Vyzvednutí startovních čísel probíhá samosběrem – holt je to rychlé a to mé ještě nikdo nevzal. 359 vyzvednuto a připnuto.

Startovní číslo Valašský hrb
Samosběr startovních čísel – foto: Daniel Nováček

Borci na 50km odstartují přesně o desáté no a já mám do startu ještě půl hodky čas. Běžet s batohem nebo bez? Vzít dlouhý rukáv nebo ne? Dilema posledních minut do startu. Venku je polojasno a 9°C – teplotně ideál, ale fučí dost vítr. Dle pořadatelů a informací z občerstvovaček je na trati (v lese) příjemně. Takže kompromis – triko a natahovací rukávy. A na záda běžeckou vestu.

Start závodu Valašský hrb
První kilometr – foto: Daniel Nováček

Přesně v 10:30 se rozběhne od hotelu Čarták 140 běžců s modrým startovním číslem po červené turistické značce. Cíl bude na stejném místě. Po hřebenu se běží až na Bumbálku, kde je otočka a běží se stejnou trasou zpět. Změnou letošního roku je traverz Vysoké (z důvodu ochrany přírody). Délkově se nic nemění – celá trasa bude mít 30km a výškově o něco méně než jindy. Hodinky mě nakonec naměřily necelých 900m.

Mapa VH 2022 new 1

Běží se nádherně. Trasa se houpe po hřebenu a z kraje se tak dají běžet i ty mírné kopečky, které cestou potkáváme. V první půlce nás čekají tři občerstvovačky no a cestou zpět totéž. V podstatě úplný luxus. Není třeba brát vodu ani energetické gely či jinou chemii.

První občerstvovačkou Na Jezerném pouze probíhám a běžím směr Kotlová. O kus dál se běží přes Benešky. Ty nabídnou nádherný pohled z hřebene na protější hřeben a hlavně vzpomínky. Před více než 20 lety jsme tady v noci na čundru bušili v dešti na dveře a prosili místní o přespání. Neodmítli nás a pustili nás do seníku. Ráno uvařili čaj a nabídli horkou polévkou. Jako poděkování jsme pak poštípali dříví a všichni byli spokojeni. Psal se rok 1997 a “místní” zde utekli na chalupu před povodněmi…

mala valassky hrb

Vzpomínky zaměstnají na chvíli hlavu, ale nohy jedou stále dál. Donesou mě až do sedla pod Vysokou, kde je další občerstvení. Beru trochu vody a mizím pryč. Potkávám prvního borce z tratě na 50km – Slovák Marián Priadka. Ten patří mezi evropskou špičku v ultra bězích a nakonec zvítězí v čase 4:16 hod s náskokem 23 minut na druhého v pořadí… Mě čeká již zmiňovaný traverz Vysoké. Vzpomínám na letošní zimní měsíce, kdy jsme tady byli s dětmi na procházce. Tehdy jsme parkovali u chaty Třeštík, dnes k této chatě směřuji. Kousek od ní je třetí občerstvovačka – hned pod sjezdovkou. Když vidím ten kopec, ptám se chlapů na něco co mě dá křídla. Pivo. Neodmítám. Hltám a odmítnu jen slivovici. Včil tedy nahoru až k chatě a rozhledně Súkenická. Musím však ještě o kousek dál až k hraničnímu kameni na Trojačce. Přidám si pár metrů a otáčím se až na slovenské straně. Rovná polovina, rovných 1:30 hod. Zatím super.

IMG 5697
Poslední kilometry – foto: Daniel Nováček

Včil už vím co mě čeká a nemine. Dolů to jde snadno. Pod kopcem se stavím zase na pivko a valím dál. Malé kopce postupně narůstají s mojí únavou. Ta se začne projevovat od dvacátého kilometru. Přistihnu se, že mám chuť přejít do chůze i v místech, která se běží. Naštěstí tu a tam vidím někoho před sebou a tak se snažím nepolevit. Úsilí se vyplatilo a kousek od cíle se mě podařilo předběhnout ještě čtyři borce. Malé, nedůležité vítězství, které ale významně ovlivní pocit ze závodu. Cílem proběhnu v čase 3:09:10 hod na 82. místě ze 137. těch co doběhli. Vyhrál Tomáš Křivohlávek v čase 1:52:42 hod. Holt borec ze Salomon/Suunto teamu (podobně jako Marián). Těch borců tam bylo ale daleko více.

Booking.com

Hodnocení závodu:

+

  • běží se po hřebení mírně zvlněnou krajinou, takže dostaneš nádherné výhledy za poměrně malé úsilí
  • na trati 30km tě čeká luxusní počet šesti občerstvovaček – není třeba nic brát s sebou
  • v případě nouze je celá trasa snadno dostupná pro případný zásah HZS
  • můžeš změřit síly s těmi nejlepšími (Priadka, Petr, Causidis, Křivohlávek, Zemaník,…)

  • trasa vede stejnou cestou zpět – trochu ubíjející pocit, když vidíš kudy poběžíš zpět
  • oblíbená výletní trasa – za pěkného počasí hodně turistů, cyklistů – nicméně drtivá většina fandila
  • startovné 800 Kč – v cíli bageta a čistá voda a když máš štěstí tak i triko

Video ze závodu: