Přeskočit na obsah

A year on the run

Damian Hall – Nemáš čas na čtení? Co zkusit tuhle knížku? Třeba “A year on the run” Stačí jedna minuta za den, zopakuj to 365x a za rok máš přečteno. Opravdu! Kniha totiž přináší pro každý den v roce zajímavý příběh. Co se stalo v běžeckém světě právě v tento den před rokem nebo deseti nebo sto dvaceti nebo …

A year on the run

Damian Hall (*1976) je britský běžec velmi dlouhých tratí, který spojil své jméno se značkou Inov-8. Svůj první půlmaraton si zaběhl až ve svých 35 letech. rok na to maraton a další rok ultramaraton. Čtyři roky tvrdé dřiny ho dostaly do reprezentace UK pro světový šampionát v trailu. Rok co rok se posouval výše v žebříčku elitních ultraběžců. Progres lze vidět na každoročním umístění na UTMB – 168km dlouhý běh kolem Mont Blancu. Poprvé skončil 39., poté 19., pak 12. a naposledy byl na pátém místě.

UTMB považují mnozí ultraběžci za svoji vysněnou a konečnou metu. Ne Damian. V letech 2016 – 2020 se soustředil na své osobní výzvy. Podobně jako Scott Jurek vyrazil stanovit Fastes known time na Apalačskou stezku (napsal o tom knihu Na sever) tak Damian si našel své trasy v UK. Tedy své… uvedené stezky mají dlouholetou tradici a mnohé nejrychlejší časy platí po dlouhé roky.

FKT na Paddy Buckley Round přepsal v roce 2019 a v roce 2020 stanovil zimní rekord. Rekord drží také na nejdelší britské trase South West Coast Path (1008 km) a na dalších. Jen tu nejznámější Bob Graham Roundmu vyfoukl Kilian Jornet.

damian hall
Damian Hall

Zpátky však ke knize – tu napsal v roce 2016, kdy největší sportovní úspěchy měl ještě před sebou. Jak už bylo uvedeno dříve, nejedná se o knihu s jedním příběhem. Damian si vybral pro každý den v roce jednu událost, který by neměla být zapomenuta. V den, kdy byla napsaná tato recenze se třeba jednalo o Jeruzalémský maraton, který se prvně běžel v roce 2011 (viz. ukázka z knihy). Příběhy jsou zasazené do 19.-21. století. Vyjímkou je 1. březen roku 490 před naším letopočtem. Pheidippides.

O čem si tedy čtenář přečte? Třeba o Barkley marathonu, o tom kdy Paul Tergat konečně porazil Haileho Gebrselassieho, o tom kdy zaběhla Paula Radcliffe světový rekord v maratonu, několikrát o Emilu Zátopkovi, o prvním ultra závodě, o běhu kolem světa, o Deanu Karnazesovi a jeho 50 maratonech za 50 dní,….

Knih je spousta, a proto mnohdy volím eknihu do Kindlu. U této jsem však udělal vyjímku. Proč? Jsou v ní nádherné ilustrace, které namaloval Danial Seex. A navíc žije v Edinburghu, kde nám pršela whisky.

Dní je v roce opravdu hodně. Spousta vzpomínek je tak věnována narození/úmrtí či konkrétním rekordům, které padly v tehdejší době. Výběr to je jistě subjektivní. Pokud by knihu tvořil někdo jiný, určitě bychom se dočkali jiného čtení. Přesto lze knihu opravdu doporučit. Za ten exkurz do historie to opravdu stojí.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

14 March – The Jerusalem marathon (2011)

The historically turbulent city of Jerusalem has been destroyed at least twice, besieged 23 times, attacked 52 times, as well as captured and recaptured 44 times. The marathon, which since 2011 has taken place in mid March, runs through the centre of the ancient city and to several historical sites.

Competitors start the race in modern times, in the shadow of the Knesset (Israel’s parliament), and puff and pant their way through the Valley of the Cross (a site consecrated in the fourth century by the Roman Emperor Constantine the Great),and past Mount Scopus, before entering the Old City through the Jaffa Gate, passing the Tower of David, the cobbled streets of the Armenian Quarter, leaving Old Jerusalem through the Zion Gate.

As well as history buffs, the hilly route appeals to ‘destination’ marathon runners, more than PB chasers. Which is a good job, because in 2011 the three leading runners veered off course and arrived at the wrong finish line. Despite that, 2015 saw 25,000 runners from 60 nations participate in the marathon.


Informace o knize:

VydavatelstvíAurum Press
Rok vydání2016
Počet stran352
JazykAnglicky

Anotace:

A Year on the Run takes every day of the year and tells a single running story from it. With striking and beautiful illustrations inspired by the stories told, the world of running is brought to life like never before.

Entries recount historic wins, infamous incidents and incredible feats of endurance. From Paula Radcliffe’s record-breaking marathon win to the birth of the gruelling Ultra-Trail du Mont-Blanc and even bizarre moments from the sport, such as Kilian Jornet’s tequila stop on his way to winning the Hardrock 100 and the Bangkok half-marathon U-turn that set runners on a much longer journey than expected.

Running writer Damian Hall brings together the most important, memorable and intriguing moments of this wide and varied sport. With stunning illustrations by artist Daniel Seex, each inspired by the stories told, A Year on the Run is a sporting treasure trove of human virtue, vice and running trivia.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc