Přeskočit na obsah

Běžecká kuchařka

Harald Hudák – Pozor! Běžecká kuchařka nenabízí to co název na první dobrou slibuje. Nenajdeš tam žádný recept na jídlo, po kterém budeš běhat rychleji. Co tam najdeš je ale způsob jak se propracovat ke správné či strukturované běžecké přípravě. Pojďme se tedy mrknout na ty skrytá tajemství.

kniha běžecká kuchařka

V porevoluční době mezi lety 1990 – 1999 nevyšla v České republice žádná publikace, která by se týkala běžeckého tréninku. Výjímku tvořily snad jen nesehnatelná skripta FTVS Praha (alespoň dle pamětí Ivo Domanského, které zpracoval v příspěvcích “Už jen z tribuny“). První knihou, která u nás vyšla s touto tématikou je tak útlá publikace Běžecká kuchařka I.

Kdo byl Hary Hudák

Kuchařem, tedy autorem knihy je brněnský běžec Luděk “Harald” Hudák. Z veřejně publikovaných článků se lze dočíst, že Harald je poměrně rozporuplnou osobou. Mnoho lidí s ním nesouhlasilo, jiní ho brali. Možná za to mohla až příliš velká upřímnost, která se začala později projevovat pod články z triatlonu, ke kterému sběhnul od běhání.

ludek harald hudak
Harald Hudák

Snad za to mohla i doba sama. Tehdy ustupovali borci jako on a přicházela nová a masivní vlna hobby běžců. Uběhli sotva první kilometry a začali řešit jaké obout boty, co vzít na sebe a čím přesně měřit svůj čas. Muselo to být úsměvné pro někoho kdo zaběhl maraton za 2:18:50 hod. a desítku dal pod třicet.

Jak lze již tušit, kniha je to poměrně letitá. První vydání vyšlo v roce 2000 a dva roky poté vychází doplněné vydání, které přineslo rozšíření o další strany. Sám autor si byl vědom, že tento obsah nemůže být úplný, a tak se s tehdejším vydavatelem rozhodli, že v případě úspěchu vydají i druhý díl s názvem Běžecká kuchařka II. Tam by svůj prostor dostala zdravověda, výživa, kompenzace apod. Úspěch se dostavil. Prvního dílu se prodalo neuvěřitelných 2 000 ks a dvojky o pět set kusů méně.

Běžecká kuchařka I.

Kniha z pohledu dnešní doby připomíná spíše skriptum, které je určené nejen pro špičkové, ale i začínající běžce všech tratí. Autor čerpá ze svých zkušeností, ale také od jiných zahraničních i českých autorů – Písařík, Liška, Dovalil, Seliger, Choutka, Kučera,… Co se dnes příliš nevidí, je prohlášení autora, že přijímá plnou odpovědnost za poskytnuté informace. Jaký to kontrast oproti třeba “moderní” publikaci Běhání – Praktická příručka, kde se autoři doslova zříkají odpovědnosti hned v úvodu… Hary Hudák navíc přidává svoji korespondenční adresu – je ochoten ti pomoci s tréninkem, stačilo se tehdy ozvat…

Teoretická část

Prvním hlavním blokem uvedené knihy je Teoretická část. Ta se dělí na další kapitoly jako Vliv vytrvalostní přípravy na lidský organizmus, Faktory určující hranice vytrvalostního tréninku, Co je to vytrvalost, Rozvoj pohybových schopností, Rozvoj rychlosti a vytrvalosti.

Troufám si tvrdit, že probíraná témata určitě nebudou pro začínajícího běžce. Pokud spadáš do uvedené kategorie, mrkni na novější populárně naučnou knihu 112 Běžeckých tipů, které se do začátku hodí určitě lépe. Pokud tě běh chytne a budeš se chtít posunout rychleji dále, pohledej v online antikvariátech a za 40 Kč najdi tuhle knihu.

IMG 2786
Dobová reklama na Pražský maraton 2001

Praktická část

Navazující kapitolou na teorii je praxe. Jaké máme tréninkové metody rozvoje vytrvalostních a rychlostních schopností (souvislé a nesouvislé metody), Jak na rozvoj silových schopností.

Velmi zajímavý je historický exkurz do dřívějších dob – jak se vyvíjel pohled na trénink od roku cca 1920 do současnosti. A to nejen s ohledem na danou dobu, ale i “běžeckou školu”. Jak se lišili přístupy Němců, Sovětů, Francouzů, Američanů, Britů, Čechů, Maďarů či Australanů.

Do detailu jsou potom rozepsány tři tréninkové přístupy, které si můžeš odzkoušet sám na sobě. Tréninkový systém Novozélanďana Arthura Lydiarda. Byl to právě on, kdo stál za běžeckým boomem, který se přes Austrálii rozšířil do USA. Americkou klasiku představí příprava dle Artura Barriose (světový rekordman na 10 km) a maratónskou přípravu nabídne Ital Gelindo Bordina.

Vzpomínka na minulost

Kromě odborných informací nám nabídne kniha pohled do minulosti. Mám zde na mysli dobové běžecké reklamy, které letěly před čtvrtstoletím. Jak vypadal takový inzerát na Pražský maraton vidíš výše. Dnes by asi příliš nezaujal, že? No a co teprve ty high-tech hodinky značky Polar či Timex. Už jen kvůli tomuhle stojí za to pohledat v antikvariátech.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

Technika běhu

Technika provedení běžeckých pohybů je pro mnohé běžce, zejména pro „délesloužící” vytrvalce, problémem, který se jich netýká. Argumentují tím, že tělo již má určitou techniku dlouhodobě zafixovánu a jakákoliv snaha o její změnu se projevuje pouze diskomfortem při tréninku a zhoršením výkonnosti.


Tento názor má určité opodstatnění v tom, že náhlé, krátkodobé a přípravou nepodpořené snahy o změnu stylu skutečně většinou ústí v křečovité provádění pohybů, v přetížení některých svalových skupin a tím ke snížení rychlosti běhu a také v tom, že není-li správná technika běhu běžci vštěpována od začátku sportovní přípravy, chyby se později odstraňují velice složitě. Metodicky správně zavedené změny však mohou poměrně výrazně posunout vaši výkonnost, případně vás mohou ochránit před přetěžováním oporového systému a tím i před některými zdravotními problémy.


Základním předpokladem správné techniky je pohyblivost, která předurčuje i uvolněnost pohybu. U běžců jde zejména o pohyblivost kyčlí /maximální extenze by měla být v rozmezí 150-200°/ a kotníků /130-135°/. Pohyblivost kyčlí výrazně ovlivňuje napětí a rovnováha břišního a zádového svalstva a také síla hamstringů /svalů na zadní straně stehna/, které při běhu z velké části nahrazují funkci hlavního extenzoru kyčle – gluteálního svalu /při dopadu je vychýlení kyčle takové, že gluteální sval nemůže působit/.


Informace o knize:

VydavatelstvíSobz
Rok vydání2000
Počet stran64
Jazykčesky

Anotace:

Autor tohoto skripta spolu s jeho vydavatelem získali v roce 1999 pocit, že se široké sportovní obci po dlouhou dobu nedostává uceleného a srozumitelného návodu, jakým směrem lze napřít usilí, pokud se kdokoliv rozhodne podstupovat pravidelnou běžeckou přípravu.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc