Přeskočit na obsah

Běžecký rok

Miloš Škorpil, Milan Kůtek – Jednou z výhod běhání je, že při něm přijdete na jiné myšlenky. Zbavíte se pracovních či rodinných problémů a je vám fajn. Milana Kůtka však začaly během jeho pravidelného pobíhání napadat i jiné, nezvyklé a doufá, že i úsměvné myšlenky o běhání samotném. Tak nějak shrnul sám autor důvod zrození knihy Běžecký rok.

Běžecký rok - recenze knihy

Jak už sama obálka napovídá, kniha nás provede jedním běžeckým rokem. Rozdělena je na čtyři roční období, ale místo 52 týdnů v ní najdeme 42 kapitol, resp. povídek. Zbývajících deset, do pomyslného roku, si můžeme napsat sami. Vejít se musí na poslední čtyři strany, které jsou pro tohle vyhrazeny.

Kniha patří jednoznačně do kategorie “zábava”. Nepřinese radu či praktický tip, který ti pomůže zrychlit či doběhnout dál. Takových knih je ostatně spoustu a někdy není na škodu jen tak zvolnit, zpomalit tempo a nechat se nést. Nejen při běhání, ale i při čtení.

Hned první kapitola nám objasní to, co skutečně znamenají zkratky v tréninkovém deníku. Konečně  je mi jasné to VO2max – maximální délka volání z mobilu při tréninku – počet protelefonovaných minut, který bychom v žádném případě neměli překročit, neboť pak by nás před infarktem z faktury nemusela ochránit ani maximální spotřeba kyslíku při nádechu. Označování se liší podle operátorů.

Výše uvedená ukázka charakterizuje, jakým směrem nám humor vyrazí. Subjektivně musím říci, že tento styl humoru mě osobně příliš nesedí. Daleko bližší mě byly povídky Luboše Brabce, které byly psány s určitou mírou sebeironie. Vtípky uvedené v této knize jsou mnohdy až příliš umělé. Přečíst si jednu, dvě povídky může pobavit. Vydžet všech 42 však chce výkon hodný maratonce.

Autoři v úvodu píší, že polovinu zisku z knihy věnují na chod Hospice Sv. Jiří. Nezbývá než jen doufat, že se kniha zalíbí mnohým ostatním. Všichni třeba nebudou takoví morousové. Knihu jsem si však koupil a přidávám jednu hvězdu navíc. Více udělat nemůžu.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

Seniorský maraton

Nejvýraznější změnou bude rozšíření nabídky PIM o maratonský závod pro seniory, což lze chápat jako určitou kompenzaci předchozího zařazení maratonu středoškolského. Kromě Garnier Juniorského maratonu bude tedy nově součástí Volkswagen Maratonu Praha také Prostenal Seniorský maraton (PSM), Hlavními sponzory Seniorského maratonu jsou kromě Prostenalu – GS Condro Forte, Hartmann-MoliCare a Viagra. Závodu se mohou zúčastnit jak jednotlivci, tak týmy. Tým tvoří vždy minimálně tři zástupci příslušného domova důchodců.

Jaké organizační změny s sebou seniorský maraton přinese? Tak například start závodu bude už v 7 hodin. Běžci této věkové kategorie jsou totiž, jak známo, vzhůru již velmi brzo a mají v ranních hodinách nejvíce energie. Odměnou jim – na rozdíl od ostatních věkových kategorií – bude nezapomenutelný pocit a vzpomínka na to, jak běželi část závodu před Afričany.


Informace o knize:

VydavatelstvíMalvern
Rok vydání2014
Počet stran144
JazykČesky

Anotace:

Jednou z výhod běhání je, že při něm přijdete na jiné myšlenky. Zbavíte se pracovních či rodinných problémů a je vám fajn. Mě však začaly během mého pravidelného pobíhání napadat i jiné, nezvyklé a doufám, že i úsměvné myšlenky o běhání samotném. Tak nějak v běhu se zrodilo něco nového – běžecký humor. A já jsem rád, že mě v jeho objevení nestačil předběhnout ani Jára Cimrman. Spíše naopak, protože se souhlasem Zdeňka Svěráka objasňuji v jednom z článků okolnosti vítězství našeho slavného génia v prvním novodobém olympijském maratonu.

S Milošem Škorpilem mě od začátku spojoval jeho smysl pro humor, schopnost dělat si legraci i sám ze sebe a ochota pomáhat běháním těm, kteří to potřebují. Výsledkem je tahle malá knížka. Ať přinese velkou radost vám a všem okolo vás tím, že se na ně budete smát!


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc