Přeskočit na obsah

In it for the Long Run

Damian Hall – Rok 2020 byl nepochybně hodně divný. Takřka veškeré běžecké závody odpadaly jeden za druhým a v podobném trendu se nesl i začátek roku 2021. Co bude dál těžko říci, lze pouze bilancovat, co tento zásah “z hůry” (nebo z čínské laboratoře) přinesl. V běžeckém světě snad jediné. Rozšíření fenoménu FKT

Damian Hall - FKT - book

Co se skrývá za těmito třemi písmenky FKT?  Fastest Known Time neboli nejrychlejší známý čas na dané stezce za daných podmínek. Vytyčených tras je na celém světě opravdu velké množství. Stačí si tedy najít tu svou a vyrazit. Bojuješ pouze sám se sebou a s fiktivním protivníkem, který běžel v minulosti před tebou. Mohlo to být před týdnem nebo před třiceti lety. 

FKT

Právě tohle snažení je námětem knihy od britského ultra běžce a ambasadora značky Inov-8. Jak už to tak bývá tak i on začal běhat v podstatě omylem. První půlmaraton v městě Bath odběhl ve stavu mírné obezity a maraton v Londýně pro změnu v převlečení za splachovací záchod. Pak už to začalo být vážnější a čím dál tím více tíhl k terénním běhům resp. k fell runningu. Ten má tradici dlouhá desetiletí zejména v oblasti Lake District na severu Anglie. Právě tam najdeš asi nejznámější trasu Bob Graham Round. Pokud zvládneš trasu dlouhou 106 km s převýšením 8 200m pod 24 hodin, dostaneš se do elitního klubu. FKT pro tuto trasu držel celých 36 let Billy Bland. Ještě před Covidem byl tento rekord uzmut mimozemským Kilianem Jornetem, který ukrojil skoro celou jednu hodinu. FKT tím zde bylo “trvale” stanoveno, pozornost ostatních běžců se tak musí zaměřit jinam. 

Jak jsem již uvedl, obdobných tras je spousty a Covid doba umožnila upnout běžecké úsilí právě k této aktivitě. Pokusit se překonat aktuálně platný rekord na dané trase. Už se nejednalo o výplň mezi závody, ale o regulérní a systematickou přípravu k pokoření rekordu. 

Jedna z těchto tras se tak stala hlavním motivem této knihy. Konkrétně Pennine Way (mnohdy označována jako “páteř Anglie”) s délkou 431km. Damien Hall pracoval jako novinář a byl to právě on, kdo v roce 2012 napsal knižního průvodce této trasy. Určitě netušil, že za osm let to bude také on, kdo se pokusí získat FKT na této trase. 

mapa trasy
Trasa Pennine Way

Rekord zde stanovil Mike Hartley v roce 1989. Přes 30 let se nikomu nepodařilo zaběhnout rychlejší čas. Čas tohoto rekordu se však naplnil v červenci 2020. Pokus o FKT ohlásili hned dva elitní běžci a zároveň velcí kamarádi. Američan John Kelly (jeden z finisherů Barkley maratonu) a právě angličan Damian Hall. John startoval o týden dříve a opravdu se mu podařilo rekord ukořistit. Do cíle doběhl po 2 dnech 16 hodinách a 46 minutách. O více než půlhodinu dříve než se podařilo Hartleymu. Na řadu nyní přichází Damian, kterého čeká větší výzva. Kniha vyšla, takže je jasné, že se po týdnu opět přepisovaly tabulky FKT na této trase. Tentokrát o celé 3 hodiny a 10 minut. (Kniha vyšla začátkem roku 2021, a tak kniha nemůže vědět, že v červenci 2021 se John vrátil na uvedenou trasu a rekord si vzal zpět. Tentokrát o 3 hodiny a 30 minut… ).

souperi
Mike Hartley – Damian Hall – John Kelly

Kniha však není pouze shrnutím příprav a průběhu zdolávání FKT na uvedené trase. Tohle najdeme v posledních cca 20% knihy. Na začátku se dočteme o autorově minulosti, o tom jak hledal svůj vztah k běhání a o tom jaká byla jeho cesta vzhůru. Nejen do britské ultra running reprezentace (tam to dotáhl po pouhých 4 letech běhání), ale také třeba o úspěších na UTMB. 

na utmb
V cíli UTMB

Přečteme si také něco z historie běhání resp. s nástrahami stanovování nových rekordů – ostatně byl to právě Damian, kdo napsal zajímavou knihu A year on the run. Začne tak opravdu v minulosti, kdy se rekordy stanovovali na chodeckých závodech či osobních výzvách. Svět se postupně začal zrychlovat, takže chodecké výzvy se na stejných tratích změnili na ty běžecké. Kde jsou rekordy, jsou i podvody a ani tomuto tématu se Damian nevyhne. Nejen těm v minulosti, ale i v současnosti. 

aktivismus

Nemalá část knihy je také věnována postoji autora k okolnímu prostředí. Nepochybuje o tom, že konání člověka má negativní vliv na fungování naší planety. Nemáme planetu “B” kam bychom se mohli odstěhovat. Je potřeba se starat o tu svou. Autor tento názor nikomu nevnucuje a předem upozorňuje čtenáře na to, co bude v knize následovat. Kdo nemá zájem, může přeskočit opět k běhání. Doporučuji však přečíst. Velké věci začínají totiž u malých jedinců.

v horach

Kniha bude nepochybně zajímavější pro britské čtenáře. Mnohé trasy o kterých Damian píše jim budou určitě povědomější, stejně tak i běžci, kteří Damianovi dělali support. Přesto lze knihu doporučit i pro nás. Minimálně jako zdroj inspirace. Třeba se pak rozhodneš právě ty pokořit FKT na trasách, které vznikají v České republice (Černá Sněžka či PVLH) nebo na Slovensku (cesta SNP).  A pokud se o tom rozhodneš napsat knihu, nezapomeň se ozvat. Rád o ní napíši.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

It’s 2 a.m. on Sunday 26 July 2020. I’m sitting at my kitchen table, wide awake. My big toe throbs. The nail is broken, black, partially raised and wants to get away. The skin around the nail is radioactive red. And dirty. Not ‘I just stood in some mud’ dirty; more ‘this specimen has been buried for 300 years’ dirty. There’s a small yellow blister between that toe and the next one (brought on by the application of a plaster over that big toenail, which has been trying to go AWOL for yonks). My feet and ankles look like they’ve been stolen from the Elephant Man. 

I have ouchy tendonitis on the lower calf of my right leg, and cuts on the top and back of my lower calf. My legs are swollen and just generically ache. My knees are making sure I know they’ve not been left out. One hamstring is bigger than the other. One Achilles is smaller than the other. My tummy’s bloated. There’s skin missing from the palm of my hand, which is yellow and throbbing. My mouth is sore – anything with sugar or salt hurts to eat. My lips hurt. I have a mysterious large bruise on my backside and chafing between my butt cheeks (yes, ha bloody ha). And I need to get my breathing issue looked at properly. I feel kind of hungover-drunk, blurry-headed (or should that be bleary? I think it’s both. I can’t think straight I wore my boxer shorts the wrong way around all day yesterday. I’ve been stumbling everywhere. I squeal when I accidentally kick things with my big toe. Which makes my children laugh at least.


Informace o knize:

VydavatelstvíVertebrate Publishing
Rok vydání2021
Počet stran286
JazykAnglicky

Anotace:

In It for the Long Run is ultrarunner Damian Hall‘s story of his Pennine Way record attempt in July 2020.

In July 1989, Mike Hartley set the Fastest Known Time (FKT) record for the Pennine Way, running Britain’s oldest National Trail in a little over two days and seventeen hours. He didn’t stop to sleep, but did break for fifteen minutes for fish and chips. Hartley’s record stood for thirty-one years, until two attempts were made on it in two weeks in the summer of 2020.

First, American John Kelly broke Hartley’s record by less than an hour, then Hall knocked another two hours off Kelly’s time. Hall used his record attempt to highlight environmental issues: his attempt was carbon negative, he used no plastics, and he and his pacing runners collected litter as they went, while also raising money for Greenpeace. A vegan, Hall used no animal products on his attempt. Scrawled on his arm in permanent marker was ‘FFF’, signifying the three things that matter most to him: Family, Friends, Future.

Packed with dry wit and humour, In It for the Long Run tells of Hall’s four-year preparation for his attempt, and of the run itself. He also gives us an autobiographical insight into the deranged world of midlife crisis ultramarathon running and record attempts.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc