knihy o běhání
Přeskočit na obsah

Běh

Běh rodným krajem Emila Zátopka

V úterý 19.9.1922 se ve Fryštátu v Karviné narodila do vojenské rodiny Dana Ingrová. V Kopřivnici, o necelých čtyřicet kilometrů dále, se téhož dne narodí manželům Zátopkovým jejich sedmé dítě. Emil. Život tomu chtěl, aby se jejich osudy v budoucnu vzájemně protnuly. Vznikl tak bez pochyby nejúspěšnější sportovní pár československé historie. Ona získala olympijské zlato v hodu oštěpem, on získal tři zlaté v běhu na 5 000m, 10 000m a v maratonu. Stalo se tak… Číst dále »Běh rodným krajem Emila Zátopka

OCC – závod ze série UTMB

Chamonix, Francie – Je pár minut před devátou hodinou ranní. Společně s dalšími 500 běžci stojím na startovní čáře ve Švýcarském městečku Orsières. Dovezl mě tu autobus z Francouzského Chamonix. A právě tam se budeme muset po svých vrátit. Čeká nás cesta dlouhá 56km s převýšením 3500m. Závod ze série UTMB s označením OCC (Orsières – Champex – Chamonix) za chvíli startuje. Prvních tisíc běžců je již na trati. Z důvodu úzkých horských cestiček se startuje ve třech vlnách. I tak to bude boj.

Běh v okolí Osoblahy

O Bruntálu se říká, že to je konec světa. Slušně tedy řečeno. Není. Bylo by to nefér vůči ostatním místům tohoto okresního města. Osoblaha a Slezské Pavlovice leží v osoblažském výběžku, který se tak trochu zakousnul do Polska. Tady je to místo, kde lišky dávají dobrou noc a kde tě nad ránem prožene stádo divočáků. To však trochu předbíhám. Běh v okolí Osoblahy začíná. Zajet do Osoblahy na otočku by byla škoda. Chce to alespoň… Číst dále »Běh v okolí Osoblahy

Beskydy běh – okolo Frenštátu

Běh po Beskydech v okolí Smrku a Lysé hory byl už skoro týden minulostí. Co tento víkend? Vypadalo to na Sophiinu volbu. Vyrazit s partyjou vařit guláš na už 30. ročník gulášfestu ve Frenštátu pod Radhoštěm (tým Synci, ano ten který nakonec vyhrál) anebo dát přednost běhání? Šalamounské řešení nabídlo možnost běhání i guláše. Je chvíli po šesté hodině ranní, když s Jirkou parkujeme auto pod skokanskými můstky ve Frenštátu pod Radhoštěm. Místo na nás… Číst dále »Beskydy běh – okolo Frenštátu

Beskydy běh – Smrk, Lysá, Kykulka

Konec srpna se nezadržitelně blíží, a to znamená jediné – závod OCC v rámci série UTMB je opravdu za rohem. Závod startuje ve švýcarském Orsières a končí ve francouzském Chamonix. Vzdálenost 55km s převýšením 3450m a navíc v nadmořských výškách nad 2100m není něco na co by šlo natrénovat běháním v Albánii podél moře. Co naopak pomohlo byl Brixen Dolomiten Marathon začátkem července. Závod měřil 43km s převýšením 2450m. Cílem byl vrch Plose (2562 m). Trasa… Číst dále »Beskydy běh – Smrk, Lysá, Kykulka

Tipy na běhání v Albánii

Hledáš tipy a rady ohledně běhání v Albánii? Kam se vydat? Jestli dát přednost silnici nebo vyběhnout po úzkých stezkách někam do hor? Já jsem do Albánie vyrazil pár dní po návratu z běhání v italských Dolomitech. Byl jsem plný optimismu a očekávání. Můžu mít pro Tebe však jen jednu radu. Do Albánie se za během nevydávej. Proč? Dočteš se v příspěvku níže. Podobně jako ostatní tipy, je i tento čistě subjektivní. Běhat se dá… Číst dále »Tipy na běhání v Albánii

Tipy na běhání Dolomity

Horský Brixen Dolomiten marathon z italského města Brixen na horu Plose mám zdárně za sebou. Nepatřím zdaleka mezi ty chrty, kteří bojují o přední pozice. Mým cílem je dorazit ve zdraví do cíle a nejlépe ještě v požadovaném časovém limitu. Běh beru jako zrychlenou turistiku. Času je málo a pokud chceš něco vidět, je třeba máknout. Trasu dlouhou 42,7km s převýšením 2450m jsem prošel za rovných 7 hodin. Nohy i tělo bylo za tohle vděčné… Číst dále »Tipy na běhání Dolomity

Brixen Dolomiten marathon 2022

Brixen – Itálie – Jsou tři hodiny ranní, když se ozve zabouchání na dveře. Karel ještě spí. V první chvíli má pocit, že se mu to jenom zdá. Až to třetí rázné zabouchání ho opravdu probere. Četníci. Je 16. prosince 1851 a Karel Havlíček Borovský se dozvěděl o své nucené deportaci do Brixenu. Ta mu měla být trestem za neustálé útoky na monarchii i samotného císaře. Byl to právě Josef I., který o deportaci rozhodl.… Číst dále »Brixen Dolomiten marathon 2022

#twirun 2022

Malá Skála – Co děláš, když zrovna neběháš? Jsi na tom podobně jako maratonec Olda nebo máš i jiné koníčky? Já když neběhám tak čtu. Čtu knihy o běhání a píši o nich recenze. Většina lidí na čtení nemá čas. Ideální příležitost pro sociální sítě. Nejsem jiný. Svůj běžecký profil na Twitteru jsem si založil před pár lety. Nechtěl jsem nikoho inspirovat a s nikým si psát. Rád při běhu fotím a chtěl jsem si… Číst dále »#twirun 2022