Přeskočit na obsah

Zajímavosti

Co mě zaujalo z prostředí běžeckého světa v poslední době? Níže najdeš zajímavosti, které by neměly zapadnout.

milos zapletal

Zprávy o běhání #3

Do Ostrava City Maratonu máme ještě daleko. Pojďme si ten čas zkrátit zajímavým čtením ze zákulisí z jeho příprav a také o tom co nás zaujalo jinde v běžeckém světě. 

7216224116 8185999f44 o 1

Zprávy o běhání #2

Do Ostrava City Maratonu máme ještě daleko. Pojďme si ten čas zkrátit zajímavým čtením ze zákulisí z jeho příprav a také o tom co nás zaujalo jinde v běžeckém světě.  Maratón klub Seitl Ostrava z.s., Gen. Sochora 1206/13, 708 00 Ostrava – PorubaEmail jste obdrželi na základě uděleného souhlasu při registraci na jeden ze závodů Ostrava city marathonu. Nechcete už odebírat naše e-maily? Odhlaste se zde. 

Londýn maraton 1908

Unikátní úlovek z olympijského maratonu v Londýně 1908

Berlínské muzeum sportu se může pochválit unikátním úlovkem. Je jím fragment litinové tabule, která označovala na trati olympijského maratonu v Londýně roku 1908 metu 18 mil. Proč je tato cedule tak zvláštní? Bylo to právě na olympijských hrách v Londýně, kdy se ustanovila pevná délka pro maratónský běh – 42,195 km. Důvodem byla žádost královské rodiny, aby finiš závodu proběhl přímo před jejich očima. Dorando Pietri – smutný hrdina K obvyklé délce kolem 40km tak… Číst dále »Unikátní úlovek z olympijského maratonu v Londýně 1908

how the black power protest at the 1968 olympics killed careerss featured photo

Politika vs. sport?

Slavnou fotku protestu černých sportovců na olympiádě v Mexiku v roce 1968 si asi vybaví každý. Celý příběh za samotným protestem a hlavně za americkým běžeckým týmem je ale daleko zajímavější a z dnešního pohledu takřka neuvěřitelný. Protest se odehrál po závodě na 200m, kde Tommie Smith získal zlato a John Carlos bronz. Oba pak při medailovém ceremoniálu zvedli jednu ruku s černou rukavicí. Méně se ale ví, že symbolů protestu měli daleko víc. Smith… Číst dále »Politika vs. sport?

world-marathon-majors

Kde bude další velký maraton?

Six Star medal je ocenění, které získáš za dokončení šesti “velkých” maratonů série World Marathon Majors. Boston, New York, Chicago, Tokio, Berlín a Londýn. Rok od roku je těžší se na tyto maratony dostat, než je uběhnout. Šance na úspěch při registraci např. na Londýn jsou pod 5%. A to není mnoho… Možná i tohle je důvodem, proč se organizační výbor rozhodl o přidání sedmého velkého maratonu. Kde se poběží sedmý World Marathon Major? Světová… Číst dále »Kde bude další velký maraton?

drahá strava

Drahá Strava?

Nová studie holandské univerzity v Nijmegenu říká, že Strava kudos motivuje lidi více běhat. Tak nějak zněl titulek článku, který jsem pouze před pár dny četl na webu Canadian Running. Proč někdo dělá studie na něco, kde výsledek je předem znám? Že by cílený krok zadavatele? Odpověď přišla o pár dní později v dalších článcích, které obletěly svět. Strava zdražuje Společnost provozující aplikaci Strava oznámila, že od února zvedá cenu měsíčního předplatného z 8 USD… Číst dále »Drahá Strava?

zimovjanova kolik stoji triatlon

Kolik stojí triatlon?

Někteří lidé si myslí, že profesionální sportovci to mají těžce na háku. Jíš, sportuješ, dostáváš peníze. Co víc bys asi tak chtěl? Na co si tak můžeš stěžovat? A sport vlastně přece není práce, after all. Ach, sport. Profesionální sport. To je práce nad práce. Nebo aspoň u nás, v triatlonu. Pokud chceš bejt dobrej, jsou asi tak tři týdny v roce, kdy nemusíš trénovat (=pracovat). Na tři týdny můžeš úplně vypustit. Ale tvoje “práce” nezahrnuje jen… Číst dále »Kolik stojí triatlon?

Chicago start marathon

1 000 000. běžec v cíli Chicago marathonu

Až 45 000 běžců se postaví na start maratonu v americkém Chicagu. Číslo symbolizuje 45. ročník, který se bude konat 8.10.2023. Kromě vítěze se bude napjatě čekat i na hobby běžce z řad nás průměrných. Bude to ten, který dokončí maraton jako milióntý závodník v celé historii závodu. Budeš to třeba ty? Nebudeš. Registrace i losování pro Chicago marathon 2023 jsou už uzavřeny. Sorry. Brigid Kosgei a světový rekord z Chicago marathon 2019 Byl to rok… Číst dále »1 000 000. běžec v cíli Chicago marathonu

paris 2024 logo olympic

Paříž 2024 – kvalifikační kritéria

Chceš se dostat na olympijské hry do Paříže v roce 2024? Máš dvě možnosti. Buď tam pojedeš jako divák nebo se tam pojedeš podívat jako aktivní sportovec. V tom prvním případě se stačí registrovat mezi zájemce o lístky a pak si držet palce při loterii – čti systém vydávání vstupenek pro olympijské hry v Paříži. V tom druhém případě stačí jen “trochu” máknout. V listopadu 2022 byly totiž schválena kvalifikační kritéria. Jaké jsou kvalifikační kritéria… Číst dále »Paříž 2024 – kvalifikační kritéria

Six Star medal marathon

World marathon majors 2022

Six Star medal je ocenění, které získáš za dokončení šesti “velkých” maratonů série World Marathon Majors. Boston, New York, Chicago, Tokio, Berlín a Londýn. Rok od roku je těžší se na tyto maratony dostat, než je uběhnout. Šance na úspěch při registraci např. na Londýn jsou pod 5%. A to není mnoho… Nezbývá, než to zkoušet pořád dokola. Pro získání Six Star medal není nutné absolvovat maratony v jednom roce. I když i tohle se… Číst dále »World marathon majors 2022