Přeskočit na obsah

BK Ludgeřovice

Ludgeřovice je obec v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Obec leží na východním okraji Oderských vrchů mezi městy Ostrava a Hlučín. Žije zde přibližně 5 000 obyvatel a stojí zde přibližně 1500 domů s popisným číslem. Ludgeřovice jsou třetí největší obcí v ČR. No a mají taky BK Ludgeřovice.

BK Ludgeřovice

Můžeš napsat něco málo o historii Vašeho klubu? Jak jste začínali a kolik máte nyní členů? 

Náš klub byl založen 1.7.2016 Zakládající členové byli Martin Popek, Lubomír Bardaševský, Pavel Hudeczek, Radek Artim, Pavlína Artimová a Žaneta Popková.  Postupem času pak přibývali další běžci a současný stav nyní je 30 členů. Původním důvodem proč klub založit byla lepší organizace běžeckých závodů u nás v Ludgeřovicích.

Pořádáte nějaké běžecké závody? Pokud ne, jaký závod ze svého okolí můžeš doporučit?

Spousta běžců se těší na léto. My ne. Jsme příznivci března a listopadu. Ptáš se proč? Právě v tyto měsíce pořádáme dva místní závody. Ludgeřovická patnáctka se koná vždy začátkem března a jedná se o silniční závod s menší trailovou vložkou. V roce 2022 nás čeká už 13. ročník. Na startu hlavního závodu se schází většinou kolem 150 běžců a mezi nimi nechyběla v minulosti i velká jména jako třeba Petra Pastorová, Jan Zemaník, Standa Najvert, Aleš Miko, …. Poslední ročník vyhrál Marek Causidis, který tak určitě u nás naladil formu na své vítězství na Lavaredo Ultra trail 😊 

Listopad je pak ve znamení Ludgeřovického krosu. Krásná trať přes pole a les dokonale vystihuje popis “přespolní běh”. Běžíme dvě varianty na 10 a 4 kilometry. Nováčkem mezi závody do party je Ludgeřovický šus, který jsme pokusně uspořádali v roce 2021. Pojali jsme ho velmi netradičně. Je to vyřazovací závod, kde prvních 50 % běžců postupuje do dalšího kola pavouka. Krom toho jsme dobrou atmosféru podpořili kotlíkovým gulášem, pečeným selátkem, osmičlennou kapelou a skákacím hradem pro děti.

Všechny tři akce mají společného jmenovatele. Nejsme komerčním subjektem a nesnažíme se na závodnicích vydělat. Jsme rádi, pokud se sejdou lidé dobré vůle na jednom místě a mají možnost spolu chvíli probrat své radosti i starosti. Vždyť tohle je to kouzlo “lokálních” závodů. Je to jedna širší rodina, kde se všichni znají. Alespoň od pohledu.

image 667

Máte jako klub vlastní zázemí?

Bohužel nemáme. Jediným zázemím je nám hospoda na hřišti TJ Ludgeřovice. I tam je příjemně, ale mnohdy ty porady pak musíme opakovat… 🙂

Probíhají v klubu společné tréninky či jiná systematická příprava?

Nemáme nic takového. Každý si trénuje dle svých možností a schopností a jednou za čas vyrazíme spolu na společný víkendový výběh nebo závod.

Na jaké běžecké vzdálenosti se v klubu “zaměřujete”?

Tohle je různý. Máme Radomíra Březinu, který je mistr ČR na 800m ve veteránské kategorii nebo Markétu Kašnou, která sbírá bedny na každém závodě a na druhém konci Davida Bíbrlíka či Jirku Bystřičana, kteří se pouštějí do ultramaratonů. Každý si vybírá dle své chuti.

Kam se obrátit, pokud bych se chtěl/a zapojit do Vašeho klubu?

Nejlépe mrkni na naše webovky bkludgerovice.cz Přečíst si můžeš o akcích, které již proběhli, ale nejlepší je se ozvat na jeden z uvedených kontaktů a my tě nasměrujeme.

Máš tip na pěknou běžeckou trasu ve vašem okolí?

Pěkných tras je v okolí spousta. Vydat se můžeš třeba do Černého lesa, tedy do míst kde probíhá Ludgeřovická 15 i kros. Trasu lze libovolně zkracovat i prodlužovat. To už je na Tobě.

image 668

Je nějaká otázka, kterou jsem nepoložil a která si zaslouží odpověď? 😊

No jasně. Třeba tu proč tohle všechno děláte? Není lepší zůstat sedět v hospodě? Odpověď zní “Není” Život musí být v rovnováze a není nic lepšího než společně vyrazit na lokální přespolňák nebo třeba do zahraničí a utužit tak kolektiv. A že už těch akcí bylo – více si můžeš přečíst zde.

image 669