Přeskočit na obsah

TJ Liga stovkařů Olomouc

Olomouc je statutární a univerzitní město v České republice, centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a jedna ze dvou historických metropolí celé Moravy. Ve městě o rozloze 10 336 ha žije přibližně 101 tisíc obyvatel, a je tak šestým nejlidnatějším městem ČR. V její aglomeraci žije zhruba 400 tisíc obyvatel. 

TJ liga stovkařů

Můžeš napsat něco málo o historii Vašeho klubu? Jak jste začínali a kolik máte nyní členů? 

Počátky stovkařského hnutí (Ligy stovkařů) v naší zemi, jehož podstatou byl pravidelný kondiční běh minimálně třikrát týdně předpokládající měsíčně nejméně sto naběhaných kilometrů, spadají do poloviny sedmdesátých let 20. století. Oficiálně byla Liga stovkařů založena v roce 1977 a první její pobočky vznikly v Ostravě a v Olomouci. Od roku 1977 až do roku 1989 se také konalo dvanáct celostátních setkání, to třinácté v Praze v roce 1990 se již neuskutečnilo, a Liga stovkařů zanikla. Někde ji nahradily samostatné TJ, které dodnes pracují v Ostravě, Praze, Hradci Králové a v Olomouci. Olomoucká pobočka Ligy stovkařů byla velmi aktivní, což nakonec dalo podnět k tomu, že 15. června 1983 byla ve městě založena TJ Liga stovkařů Olomouc. 

TJ Liga stovkařů Olomouc, z.s. je jedinou specializovanou tělovýchovnou jednotou na střední Moravě, která se věnuje výhradně organizování a propagaci kondičního a výkonnostního běhu. Jejich více než sto členů kromě účasti na různých běžeckých akcích v České republice i v zahraničí pořádá sedm běžeckých vytrvalostních závodů v rámci Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, tradiční nezávodní Silvestrovský běh ve Smetanových sadech v Olomouci a ples běžců. Organizuje také Velkou cenu vytrvalců Olomouckého kraje, nejvýznamnější soutěž v bězích mimo dráhu na střední Moravě a jednu z největších v celé České republice. Další naší významnou aktivitou je seriál pro děti a mládež Malá cena mladých vytrvalců.

Pořádáte nějaké běžecké závody? Pokud ne, jaký závod ze svého okolí můžeš doporučit?

Závody pořádané naším klubem i další běžecké akce v rámci Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje lze nalézt (včetně aktuálních podrobných propozic) na našem webu www.liga100.cz

Máte jako klub vlastní zázemí?

Klub má svůj sekretariát na adrese Dolní náměstí 27/38, 779 00 Olomouc. Schází se zde cca jednou měsíčně výbor TJ ke své provozní schůzi a jsou zde uskladněny běžecké pomůcky a zařízení k zapůjčení pro všechny zájemce (https://www.liga100.cz/cipova-casomira/).

Probíhají v klubu společné tréninky či jiná systematická příprava?

Klub je volným sdružením milovníků vytrvalostního a kondičního běhu. Setkání probíhají při závodech a společných akcích, systematické tréninky klub neorganizuje (výjimkou jsou nedělní společné běhy na Svatém Kopečku s českou vytrvaleckou legendou a naší čestnou členkou Petrou Kamínkovou).

Na jaké běžecké vzdálenosti se v klubu “zaměřujete”?

Všechny vzdálenosti, profily a podklady.

Kam se obrátit, pokud bych se chtěl/a zapojit do Vašeho klubu?

Zapojení do klubového dění rád zájemcům zprostředkuje předseda klubu Adam Fritscher (736 533 790, ambo@email.cz). 

Máš tip na pěknou běžeckou trasu ve vašem okolí?

V Olomouci a okolí si přijde na své milovník rovinatých a rychlých běžeckých tratí (inline a běžecký okruh na Hejčínských loukách, cyklostezka na Šternberk apod.) i terénních běhů v kopcích (Svatý Kopeček a dále do Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů).

Štítky: