Přeskočit na obsah

824

P J. G. Robbins – Jednou z výborných věcí na Amazonu je to, že se tam čas od času objeví zdarma ke stažení zajímavé knihy. Jednou z nich je i tato kniha, která zaujme svým názvem. Z fotografie na obálce je asi jasné, že se bude jednat o běžecko – chodecké trápení někde v poušti. Kde? A co znamená ono číslo? Vyběhni na cestu k Marathon des Sables.

Marathon des Sables

Knihu jsem přečet, ale co znamená ono číslo netuším. Hledal jsem v recenzích a zjistil jsem, že nejsem sám. Podle příběhu bych si tipl, že se jedná o počet dní kolik zabrala příprava na Velkou výzvu. Tou nebylo nic menšího než Marathon des Sables – etapový závod na 240 km přes marockou část Sahary.

Autor knihy se k běhu dostal spíše náhodou. Běh od malička nesnášel, ale nebyl úplně bez sportovní minulosti. V bojovém sportu Taekwondo získal dokonce černý pásek a běh měl pouze jako doplněk k tomuto sportu.  S přibývajícími lety přecházel z klubu do klubu (dle toho jak měnil bydliště). V okamžiku, kdy mu zavřeli ten poslední klub, začal postupně běhat. Důvod byl jasný – nezlenivět.

Postupně začal hltat první kilometry v okolí bydliště. Šel cestou jako mnozí ostatní. První metou byl půlmaraton. Ten první závodní běžel v anglickém  Readingu, kousek od Londýna. V tu chvíli si mě kniha získala. Deset let po něm jsem si tady i já odbyl svoji velmi amatérskou premiéru. První závodní běh mezi dalšími 17 000 běžci byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Stejně tak jako doběhnutí na zaplněný fotbalový stadion.

Po půlce následoval maraton celý. Po neúspěšném losování na londýnský maraton měl garantovaný start na maraton ve skotském Edinburghu. Zde si mě získal podruhé. Opět jsem se mohl přenést ve vzpomínkách do svého maratonského zápolení v tomhle nádherném městě. Tehdy to byl maraton v kapkách deště. Nebo whisky?

sahara

Tím naše podobnost definitivně končí. Alespoň co se absolvovaných závodů týká. Autor se nebál (já jo) velké výzvy. Takřka tři roky předem se přihlásil na Marathon des Sables. Kniha tak následně popisuje přípravu na tento závod. Logicky tak na řadu přišly první ultraběhy. Prvně denní, následně vícedenní běhy anglickou krajinou. Nešlo nesoucítit s utrpením. Nervalo dlouho (pár desítek stran) a byl tady den D.

Odlet do Maroka vyšel na prvního apríla 2011. Neletěl sám. Spolu s ním bylo v letadle i dalších devět britských běžců. Zde nastává ta nejzajímavější část knihy. Den za dnem tak procházíme očekáváním autora i drsnou realitou. V knize těch šest dní uteče opravdu rychle. V realitě se však kilometry neskutečně táhnou. Robbins nakonec závod zvládne na 235. místě za 40 hodin a 40 minut. Vítěz uvedeného ročníku zaběhl čas skoro o polovinu kratší. Přesto nechal autor za sebou dalších 576 běžců…

video marathon des sables

Co uvedený závod přibližně obnáší je nejlépe vidět na níže uvedeném videu. A koho Sahara zlákala, alespoň knižně, nechť si přečte knihu Ultramaratonec, kterou napsal Charlie Engle.  Ten Saharu přeběhl celou. Neskutečných 7 000 km…