Běhotoulání
knihy o běhání
Přeskočit na obsah

B jako Běžec

Jindřich Janíček – Je lepší si přečíst knihu nebo se podívat na film? Další z otázek, která nemá jasnou odpověď. Osobně mám však jasno. Kniha. Vydrží vždy mnohem déle než je délka zfilmované verze, ale hlavně podporuje představivost. Tohle film zabíjí. Co když ale mezi knihu a film vložíme komiks? Stane se právě komiks B jako běžec tou ideální formou pro sdělení příběhu?

B jako běžec

Nemám paměť na jména, ale styl kresby se mě vryl pod kůži. Stačilo vidět titulní stránku knihy a hned jsem věděl, že jsem tohle už někde viděl. Šel jsem najisto. A určitě nebudu jediný. Některé uvedené kresby resp. samotné příběhy, vyšly v běžeckém časopise B.

Ten je zcela jedinečný svojí obsahovou kvalitou, ale také grafickým podáním. Slovo časopis zde totiž není na místě. Co číslo, to kniha. Co kniha, to tématický unikát. A právě tento „časopis“ měl v některých minulých dílech přibalený komiksový sešit od Jindřicha Janíčka. Tyto sešity a rovněž zatím ty nevydané pak tvoří obsah této doslova barevné knihy, kterou vydalo nakladatelství Paseka.

Ukázka z komiksu B jako běžec

Jak už bylo uvedeno, autorem je Jindřich Janíček (1990). Ten se narodil ve Znojmě a jako malý chtěl hrát hokej. Naštěstí mu maminka doporučila, ať sport opustí a soustředí se na to, co mu jde nejlíp, tedy na kreslení. Absolvoval Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a Ateliér ilustrace na UMPRUM. Je držitelem ceny Czech Grand Design a vyhledávaným knižním grafikem a ilustrátorem. A také spoluautorem/vydavatelem již zmíněného časopisu B.

Jindřich Janíček
Jindřich Janíček s manželkou

Muselo to chtít velký kus odvahy něco takového knižně vydat. Příběh třeba o tom jak Robert Bannister zaběhl míli pod 4 minuty je určitě zajímavé téma (neméně zajímavou knihu The perfect mile o tomto napsal Neal Bascomb). No jo, jenže jak chceš namalovat běžecké drama na atletickém ovále? K pochopení nám pomůže úvodní slovo od Jana Havlíčka, běžec a spoluzakladatele časopisu B.

Ten mimo jiné píše: „Nejsou to však jen vnější okolnosti, které rámují běh, stejně tak běh formuje svět, v němž žijeme. Svou pravidelností mu dodává strukturu a rytmus, obdobně jako rámečky komiksu strukturují příběh, jenž se v něm odehrává. Jenže co je za těmito okraji, v mezerách mezi rámečky?“

Ona představivost či přemýšlení a domýšlení je pak už na každém z nás. Jindra načrtne noty, ty nás vedou od začátku až do konce, ale tu správnou tóninu příběhu si musíme najít každý sám.

Ukázka komiks o běhání

A že těch velkých příběhů bylo. Míli pod 4 jsem zmínil výše. Dalším vyobrazeným příběhem je duel ve slunci na Boston maratonu v roce 1982 mezi Albertem Salazarem a Dickem Beardsleym  nebo souboj na Western States 100, kde se o prvenství utkali tři velcí borci – Kilian Jornet, Geoff Roes a Anton Krupicka. Na americkém kontinentu zůstaneme i v dalších příbězích, ať už se jedná o legendami opředený Barkley maraton nebo převyprávěný příběh filmu On the edge. Poslední příběh „B jako Bernard“ se trochu vymyká těm předchozím. Běh je pouze okrajovou záležitostí a týká se více politiky než běhu samotnému. A to je škoda. Objektivně nutno říci, že i zde byl hlavní hrdina příběhu jednou běžec s velkým B.  

Sám jsem vyrostl na foglarovkách, ale i u nich jsem vždy preferoval knižní příběhy Rychlých šípů nad těmi komiksovými. A ani tato kniha komiksů ve mě lásku k tomuto formátu neprobudila. Přesto nutno uznat, že to je zcela nestandartní dílo, které může inspirovat jak k pohybu samotnému tak k touze dozvědět se více. Takže dárek na Vánoce už hledat nemusíš. B jako běžec bude dobrou volbou.


Hodnocení:


Ukázka z knihy:

Další komiksová ukázka
Běžec a ukázka

Informace o knize:

VydavatelstvíPaseka – Take-Take-Take
Rok vydání2021
Počet stran224
JazykČesky

Anotace:

Ultramaraton skrze údolí Sierry Nevady startuje před východem slunce a ti nejrychlejší se do cílové rovinky dostanou s jeho západem. Ročník 2010 měl tři favority a zhruba prvních osmdesát mil nebylo jasné, kdo vyhraje. Bostonský maraton v roce 1982 byl bitvou mezi jasným favoritem a farmářským klukem. Říká se, že by outsider vyhrál nebýt doprovodné policejní motorky v poslední zatáčce. 

Tyto a další kapitoly z dějin běhání přináší výpravná komiksová kniha, která snoubí cit pro zajímavosti i pro ironii. Najdete tu malé velké běžecké události a krátké komiksy o dlouhých závodech. Zavedou nás také do Oxfordu padesátých let, Kalifornie let osmdesátých, nebo do lesů uprostřed Tennessee, kousek od věznice, ze které utekl vrah Martina Luthera Kinga. Od komiksového dokumentu vycházejícího z historických fotografií, dobových televizních záběrů či literatury budeme často odbíhat, třeba k běžeckým výkonům prezidentských kandidátů nebo hobitům v Pánovi prstenu. 


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.