Přeskočit na obsah

Běhání, praktická příručka

Jan Koch, Lucia Kühner – “Všechny informace jsou bez záruky. Autor, producent ani vydavatelství neručí za případné nevýhody nebo škody, které by nastaly jako následky cviků popsaných v knize nebo poskytnutých rad.” Takto začíná úvod knihy Běhání, praktická příručka od fyzioterapeuta a sportovní lékařky. Pokud si chceš něco o běhání přečíst, doporučuji zdaleka tuhle knihu oběhnout. Je zbytečná a škaredá.

Běhání, praktická příručka

Upozorňuji, že recenze je silně subjektivní a to, co se může líbit jednomu se vůbec nemusí líbit druhému. Proč tedy tak strašné hodnocení knihy? Už podle názvu Běhání, Praktická příručka bych čekal, že se bude kniha běháním opravdu zabývat. Tedy hlavně běháním.

V podstatě tam v jednotlivých kapitolách najdeš (alespoň povrchně) vše: Proč běhat, Výbava, Běžecká technika, Plánování tréninku, Výživa, Zranění a Cvičební program. Co mě osobně vadilo byl ten důraz na poslední kapitolu, která prostupuje celou knihou. Ta je tak plná fotografií s jednotlivými cviky, které je třeba provádět. Už v první kapitole, Proč běhat, najdeš pár cvičebních testů pro začínajícího běžce. Pokud bych s běháním začínal vím, že po této kapitole bych skončil nejen s knihou, ale možná i s běháním.

behani prakticka prirucka
Cvičíš jako doplněk k běhání?

To jestli má pro začátečníka a potenciálně člověka, který se zvedl z gauče, smysl cvičit podle fotek ponechme raději stranou. Pro zachování alespoň nějaké míry objektivity, nutno říci, že ke knize je přibaleno DVD. Co je to DVD si můžeš přečíst na Wikipedii. I v dnešní době mám možnost si tohle přehrát, ale nenašel jsem dostatek odvahy.

behani

Pokud tedy potřebuješ nějaké rady do začátku, doporučuji raději knihu 112 běžeckých tipů nebo Škorpilovu školu běhu. No a pokud máš už něco za sebou a hledáš něco více než jen tabulkový plán na maraton, mrkni na knihu Maratonské hledání pravdy.


Hodnocení:

2

Ukázka z knihy:

Náprava chybného stočeni chodidel

Ortopedické vložky pomáhají jen ve výjimečných případech. Nejčastěji lze (osvojené) chybné stočení chodidel napravit cíleným tréninkem svalstva chodidel, nohou, nebo dokonce zad a břicha. Na délku kroků, rotaci osy nohou a intenzitu nárazu při došlapu chodidel má pozitivní účinek rovněž mobilizace zejména kyčelního kloubu s následným lepším protahováním kyčlí.

Konečným cílem je dosažení lepší běžecké techniky, a to tím, že budeme obměňovat individuálně zažité vzorce a/nebo je optimalizovat. K dispozici máme nejrůznější cviky, metody a tréninkové plány, jak zvýšit „účinnost” našeho běhání.

Zde je potřeba si položit otázku: jak mohu své individuální zažité běžecké vzorce přetvořit tak, aby můj běh byl co nejekonomičtější a co nejvíce jsem při něm šetřil síly, a jak využít pozitivní účinky z toho plynoucí?

Ideální běžecký styl se mimo jiné řídí následujícími pravidly:

1. silnější došlap, krátký kontakt se zemí, vyšší frekvence kroků

2. kolena jdou výše, delší kroky, delší trasa


Informace o knize:

VydavatelstvíVemag
Rok vydání2005
Počet stran128
Jazykčesky

Anotace:

Sportovní příručka, která obsahuje jako přílohu DVD. Běhání je nejlepší trénink na zlepšení kondice: Běhat můžete téměř všude a kdykoli, nezávisle na věku či tělesné zdatnosti. Tento sport trénuje srdce a oběhovou soustavu, zvyšuje kvalitu spánku, pomáhá při hubnutí a zlepšuje schopnost soustředit se. A to je jen hrstka pádných důvodů, proč začít běhat! V této kníže najdete vše, co by měl znát každý začínající běžec.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc