Přeskočit na obsah

Běhání s Keňany

Adharanand Finn – Běhání s Keňany – Nejrychlejší běžci světla na dlouhých tratích pocházejí z poměrně malé části v Africe. Čím se odlišují od ostatních a proč zrovna oni jsou tak výjimeční? Otázka, kterou si klade spousta lidí, ale jeden o tom napsal knihu. Knihu s podtitulem “Pátrání po tajemství nejrychlejších lidí planety”.

Běhání s Keňany - recenze knihy

Running with the Kenyans: Passion, Adventure, and the Secrets of the Fastest People on Earth je autorovou prvotinou, která vyšla v roce 2012. Pro upřesnění, první knižní prvotinou. Adharanand (tak to dopadá, když rodiče ovlivní vlna hippies) byl v tu dobu novinářem v britském deníku The Guardian, do kterého psal reportáže o běhání. A vášnivý běžec, amatér.

Opět se bude jednat o jedince, který má v sobě predispozice od narození. Na rozdíl od mnohých ostatních je však dovedl využít. Na první běh (a zároveň závod) se postavil (byl postaven) ve dvanácti letech ve školní “dobrovolné” soutěži. Vyhrál. S přehledem a s viditelně menším trápením. To ho motivovalo k tomu, aby se běhání začal věnovat. Přihlásil se do běžeckého klubu a začal makat. Postupem času to dotáhl až do TOP20 na britských ostrovech. Pak nastal útlum a v životě dostaly prioritu jiné věci.

Přesto ho atletika nepřestala udivovat a jako mnozí ostatní se zamýšlel nad tím, proč právě běžci z Keni a Etiopie jsou ti, kteří vyhrají vše v bězích na dlouhých tratích. Kde se bere jejich jedinečnost? Co Adharananda přivedlo zpět k běhání? Právě novinářské sloupky pro Guardian a Runner´s World.

lewy marathon
Lewa marathon 2011 – Iten Town Harriers

Kniha začíná právě v Keni, v den, kdy se běží známý Lewa Safari marathon Finn nemůže chybět ve startovním poli. Celý závod vede chráněnou rezervací, a tak není divu, že se na start vydají nejprve vrtulníky a rangeři, aby vyhnali, pro běžce, nebezpečná zvířata. Zní to děsně, ale výtěžek ze závodu jde právě na ochranu rezervace. Než zazní startovní výstřel, jsme přeneseni v čase zpět do autorova dětství.

Jak už je patrné, nejedná se o knihu napsanou od stolu na základě rešerží z knihovny. Adharanand využil toho, že v Keni žila jeho sestra, sbalil manželku a tři malé děti a vyrazil vstříc neznámému. Půl roku se mu tak stalo útočištěm město Iten. Místo s asi nějvyšší koncentrací držitelů světových a olympijských medailí. Chodil, ptal se a hlavně běhal s místními. Nebylo to vždy snadné udržet krok ani s těmi nejpomalejšími. A to měl autor ve 2011 zaběhnutý osobák na maraton 2:55:06

behani s kenany

K dnešnímu dni napsal autor další dvě knihy (třetí se chystá), které osobně považuji za lepší. Přesto je tato kniha velmi zajímavá. Ostatně v Sunday Times vyhodnotili tuto knihu za nejlepší sportovní knihu roku. A i to je důvod k přečtení.

Za sledování stojí také autorův Twitter a hlavně jeho projekt The Way of the Runner.


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

I sit looking out of the car window on the way to a 10K charity race near our home in Devon. It’s a blustery September morning and I’m not feeling well. If I wasn’t writing about it for Runner’s World, I probably wouldn’t run. I make myself feel better by resolving to start at a slow pace and to just enjoy the scenery. The course loops around the grounds of the lovely Powderham Castle, past deer and along the Exe estuary. It will be nice to take in my surroundings as I run for a change. As we park the car, I have no idea that something is about to happen that will make me rethink my whole approach to running. Once I get to the start line, I seem to forget about my illness, instinctively snaking my way to the front. I can’t let myself start behind with all the fun runners, no matter how bad I feel. There are almost a thousand people in the race, but most of them are here purely for the fun of the event or to raise money for charity. The actual running is just the excuse.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá fronta
Rok vydání2012
Originální název Running with the Kenyans
Počet stran286
JazykČesky

Anotace:

Vášnivý běžec a novinář Adharanand Finn se vydal do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Jak je možné, že běžci z jednoho keňského kmene už desítky let kralují v nejnáročnějších běžeckých disciplínách? Finn se i s rodinou vypravil do oblasti Velké příkopové propadliny, do slavného Itenu, kde se to doslova hemží držiteli světových rekordů, mistrů světa nebo vítězů slavných běžeckých závodů, aby si s nimi zaběhal a dozvěděl se, v čem spočívá tajemství jejich úspěchu.

Kromě skromných vítězů zpovídá svérázné trenéry, sportovní manažery i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy. Účastní se také běžeckých soustředění s cílem připravit se na nejtěžší maraton na africkém kontinentu. Především chce ale zjistit, jestli je možné po letech občasných tréninků dosáhnout i po třicítce radost z běhání.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc