Přeskočit na obsah

Běhej nebo zemři

Kilian Jornet – Bláznů, kteří běhají ultra tratě rok od roku přibývá. Zdá se, že maraton už netáhne, že ho má zaběhnuto příliš mnoho lidí na to, aby to mohlo ještě někoho oslnit. Spousta z nás se tak vydává na 50, 100 či více kilometrů a hodně z nás má snahu jedinou. Dojít a nezemřít. A přesně na opačném konci tohoto spektra je Kilian.

Běhej nebo zemři

Vsadil bych se, že pokud někoho zná neběžecká veřejnost jako běžce ultra tratí, bude to právě autor této knihy. Nejedná se pouze o jedinečného běžce, ale také o skialpinistu a horolezce.

Kilian se narodil v roce 1987 ve Španělsku. Své dětství prožil na horské chatě ve výšce 2000m, kde jeho otec pracoval jako správce a horský průvodce. Ve třech letech tak vyšlápl na svoji první třítisícovku, v pěti letech vylezl na nejvyšší horu Pyrenejí a o rok později pokořil čtyřtisícovku. Později přidal na slušné závodní úrovni lyže (kterým se pravidelně věnuje) a začal běhat. Rychle, daleko, vysoko. Vyhrával pravidelně série světových šampionátů v horském běhu a skyrunningu.

Vyhrál také všechny nejznámější stomílové ultra závody světa – UTMB, Western States, Hardrock,… ten posledně jmenovaný vyhrál dokonce s vykloubeným ramenem s kterým odběhl většinu závodu. Běhej, nebo zemři….

kilian obrazek
Kilian Jornet

Knihu napsal v roce 2011 jako svoji prvotinu. Ve věku 24 let toho měl už spoustu za sebou. Mnohem více než kdy zažije drtivá většina z nás. Osobně jsem se tak těšil na zážitky z hor a na informace ze “zákulisí”. Přehnané očekávání tak přineslo pouze jedno velké zklamání. Provedením i obsahem. V celé knížce tak čtenář nenajde jedinou fotografii, obrázek, mapku nebo prostě něco co by “rozbilo” ten souvislý text. Text ve wordu, který byl vytištěn a svázán do pevné vazby.

Běhej nebo zemři jako zdroj inspirace

Zklamání pro jednoho však může znamenat nadšení pro druhého. Příkladem může být třeba Mathieu Blanchard, který knihu objevil v roce 2016. V té době začal s trailovým během a kniha ho utvrdila v tom, že tohle je to správné. Kilian se pro něj stal idolem. Ve snu by ho nenapadlo, že právě jemu bude jednou šlapat na paty. Doslova. Stalo se tak na závodě UTMB v roce 2022, kdy Mathieu doběhl o pouhých 5 minut za Kilianem. Na trati dlouhé 170km s 10 000m výškovými rozdíl opravdu minimální.

Obsahově kniha přináší informace o jeho dětství, prvních cestách, láskách (nejen ke sportu) a dočteme se o skialpinistických začátcích. Kilian nezapomene ani na některé běžecké závody či akce jako např. UTMB, Tahoe Rim Trail, Western States nebo běh přes Pyreneje. Přečteme si také o jeho prvním pokořeném vrcholu v rámci projektu “Summits of my life” V roce 2010 stanovil rekord ve výstupu a sestupu na africké Kilimanjaro (5895 m). Tyto výše uvedené oblasti jsou propojeny až “filozofickým” zamyšlením nad přírodou a jeho vztahu k ní.

kilian jornet video

Od roku 2011, kdy napsal tuto knihu, uplynulo již přes deset let. Do projektu “Summits of my life” tak přidal další mystické hory jako Mattehorn, Elbrus, Mont Everest, Aconcagua, Denali, Mont Blanc,… a stihnul napsat i další knížky. Jsem rozhodnutý, že jim dám šanci. Přece jen se jedná o jedinečného člověka, který dokázal to co nikdo před ním a snad už nikdo po něm.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

Bolest neexistuje, je jen uvnitř tvé hlavy. Ovládni ji, znič ji, zbav se jí a pokračuj. Nech trpět své soupeře. Ať zabije je.” Jsem sobec, že? Sport podněcuje k sobectví, protože je třeba být sobec, abys uměl bojovat a trpět, abys miloval samotu a peklo. Zastavit se, kašlat, ucítit chlad, necítit nohy, nevolnost, zvracení, bolest hlavy, rány, krev… Je snad něco lepšího?

Tajemství netkví v nohách, ale v síle donutit se jít běhat, když prší, fouká vítr a sněží; když blesky zapalují stromy ve chvíli, kdy okolo nich probíháš; když ti hroudy sněhu nebo kroupy buší do nohou a nahého těla v bouři a rozpláčou tě a ty, abys mohl pokračovat, musíš utřít slzy, abys viděl kameny, skalní stěny, nebe. Vzdát se pár hodin zábavy na večírku, lepších známek, říci “ne” holce, stejně jako peřině, která se ti lepí na obličej. Pustit se do toho a vyrazit do deště… 


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2014
Originální názevCórrer o morir
PřekladVít Klouček
Počet stran260
JazykČesky

Anotace:

Hvězda krosového nebe a skialpinismu v příběhu o závislosti a touze. Životní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa. Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou. Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc