Přeskočit na obsah

Born to Run 2

Christopher McDougall, Eric Orton – Třináct let. Tak dlouho trvalo, než se bestseller Born to run (Zrozeni k běhu) dočkal svého pokračování. Tedy spíše volného pokračování. Obecně lze říci, že jednička byla o tom “proč běhat“, zatímco dvojka je o tom “jak běhat“. Spoluautorem knihy je totiž trenér Eric Orton.

Born to Run 2 recenze knihy

Byl to právě Eric, který připravil McDougalla na ultramaraton v Měděných kaňonech, který si zaběhl společně s Tarahumary. Více než o indiánech a o tom jak běhají se začalo mluvit o tom v čem běhají. Spustila se barefoot tsunami, která mnohé inspirovala, ale také napáchala spoustu škod. Dala si kniha B2R2 za úkol tohle napravit?

Christopheru McDougallovi nelze upřít vypravěčský talent. Dovede hledat spojitosti a propojovat dějové linky. To jsme si mohli ověřit v jeho předchozích knihách Takoví normální hrdinové či Running with Sherman. Osobně mě však jeho styl vyprávění příliš nesedí. A to nejen kvůli tomu, že nesedí některé prezentované skutečnosti. Více se mi líbilo méně bombastické “české Born to Run” tedy Ti, kteří utíkají pěšky od Milana Daňka. Ten se vydal za indiány po stopách Born to run a sám poukazuje na některé polopravdy v knižní předloze.

Mišmaš

Do dvojky jsem se však pustil s otevřenou myslí. Dobrá nálada však postupně odeznívala a z otevřené mysli se stala mysl pevná. Hlavně vydržet. Maratonský trénink mě přišel vhod. Už dlouho jsem se tak moc netěšil na to, až knížku dočtu do konce. Proč? Je to jeden velký mišmaš nebo chceš-li slepenec nesourodých informací.

Obálka knihy slibuje 90-denní program, díky kterému budeš běhat dále a rychleji. Už navždy. Tréninkový plán je opravdu uvnitř a zabírá dobrých 10% celé knihy. Den po dni je zde rozepsáno jaké cvičení dělat a co za běhy absolvovat. Za mě dobrý. Byla to zkratka, která mě dostala rychleji do cíle. Po předchozích 80% knihy jsem neměl chuť číst dále. O čem je tedy ten “začátek”?

mcdoughall orton eric

O čem je B2R2?

Vlastně nevím. Bylo tam toho tolik, že v hlavě takřka nic podstatného nezůstalo. Oba autoři se shodnou na tom, že nestačí umět běhat tak nějak od narození. Podobně jako třeba u plavání je třeba i zde se naučit správně běhat. Proč? 1000x opakovaný špatný pohyb spustí lavinu událostí, které vedou ke zranění. A zdaleka ne jenom u hobby běžců. Jako příklad jsou dáni profi atleti, které měli autoři k dispozici pro fotografie v knize. Eric byl překvapen kolik špatných pohybů při běhu dělají. Čti dále a ty se problémům vyvaruješ.

Pohádka o Emilovi

Začít je potřeba s technikou a tu se nejlépe naučíš při běhu na místě oproti zdi. Jako “důkaz” je dán Emil Zátopek, který údajně za druhé světové války v armádě běhal ve stráži na místě. Po návratu zpět do země pak běhal doma ve vaně a trénoval při šlapání prádla. Tuto historku známe, akorát za 2. světové války Emil v armádě ještě nebyl. Jak potom věřit těm ostatním podobně barevným příběhům?

V knize se postupně probírají témata jako správný běžecký jídelníček. Kvalitní a bohatá strava je základ (jak jinak, že?) a jako příklad opět horští běžci z ostrova Kréta a odkaz na knihu Takoví normální hrdinové. Hodně místa dostanou také boty. Jasně, ty minimalistické. Různé vycpávky znemožňují přirozený pohyb chodila a tyto korekce nám ve výsledku škodí.

Nezůstane u obecných pojmů, ale jak Christopher, tak Eric tak další běžci doporučí konkrétní modely. V čem začít běhat a jak. Dočteš se také o zrození značky Altra, které se vyznačuje nulovým dropem. No nebyl bych to já, abych nepodlehl – Altra Escalante už čekají v krabici…

Příliš mnoho témat?

Běh a hudba? Opět téma jestli ano nebo ne. Začínáme u Césara a jeho vojsk, které táhly krajinou. Jak řídili rychlost přesunu? Správnou kadencí. Jak udrželi správkou kadenci? Vojenskými pochodovými písněmi. No a to známe i z dnešní doby, že? Takže základ je kadence 180. Doporučený song ten od The B-52’s – Rock Lobster nebo celé album od Lady Southpaw – Marathoners Rocking New York.

Běh a skupinové běhání. Jak z pohledu dnešních běžeckých skupin – ženy v běhu, pivaři v běhu,… tak i z pohledu historického. Proč byli finští atleti počátkem 20. století tak úspěšní? Pikniky. Společné pikniky. Tedy pokud to není jako s tím Zátopkem…

Těch témat, které autoři otevřou je opravdu hodně. A to je na škodu. Celou knihou se prolíná také příběh Caballa Blanca – oné inspirativní osoby, která nadchla nejen tyto Američany, ale i již zmíněnou českou výpravu. Charismatický člověk, který v komerční době dal přednost jednoduchosti, volnosti a bezostyšné pomoci těm potřebným.

.

Micah True - Caballo Blanco
Micah True – Caballo Blanco – Luis Eskobar photography

Micah True se po vydání knihy stal světově známým hrdinou. Sláva ho však neodklonila od svých hodnot a dále propagoval myšlenku pomoci potřebným a běháním ve stylu Run Free! V březnu 2012 však svět obletěla smutná zpráva. Caballo Blanco byl nalezen mrtev. Pokud bych měl zmínit něco, co mě z knihy zaujalo, bylo to právě březnové pátrání po něm.

Caballo vyběhl a už se nevrátil. Ze dne na den se sjelo spousta běžců a začali pátrat po jeho stopách. Jak to dopadlo ale už víme…

Za zmínku stojí také poslední kapitola: Zranění. Vyjmenovaná jsou snad všechny, která tě při běhu mohou potkat. Jak je rozpoznat a jak proti zraněním bojovat? Opět nic nového pod sluncem. Doporučuji přečíst, ale v případě problémů řešit s fyzioterapeutem. Ušetříš čas a čas jsou peníze.

podcast born to run 2

Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

So how do we find our way back to that Run Free feeling? Luckily, it´s easier, faster and more fun than you think. You don’t have to go Full Caballo and live on beans and chia at the bottom of a canyon. You don´t even have to run in sandals. But just like any other puzzle, the first step to solving it is seeing the whole picture. If you don’t know where you´re going be careful of how you begin.


 “If there are twenty-eight million runners in the country, twenty-seven-point-something are just winging it,” Eric says. We like to rely on our strengths and ignore our weaknesses. Parts of us get stronger, putting more stress on the parts that are weaker.

Until …


Informace o knize:

VydavatelstvíKnopf
Rok vydání2022
Počet stran272
Jazykanglicky

Anotace:

From the best-selling author and renowned coach duo from Born to Run, a fully illustrated, practical guide to running for everyone from amateurs to seasoned runners, about how to eat, race, and train like the world’s best

Whether you’re ramping up for a race or recuperating from an injury, Born to Run 2 is a holistic program for runners of every stripe that centers on seven key themes: food, fitness, form, footwear, focus, fun, and family.  

The guide contains: 

  • On-the run recipes for race-ready nutrition 
  • Training regimen to help get you in shape and achieve your running goals 
  • Corrective drills to perfect your form 
  • Helpful shoe recommendations 
  • Advice about how to bring more joy into running 
  • Suggestions for finding a running community 

Christopher McDougall and Eric Orton bring all the elements together into an integrated action plan—the 90-Day Run Free training schedule—that provides everything you need to prepare for a mile-long fun run or a 100-mile ultramarathon. Full of helpful illustrations and full-color photos of the iconic first Copper Canyons race, Born to Run 2 is the perfect training companion for anyone who wants to get inspired about the sport again and learn the proven techniques to run smoother, lighter, and swifter. 


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc