Běhotoulání
knihy o běhání
Přeskočit na obsah

Bravey

Alexi Pappas – Když jsem měla vybrat oblíbenou běžeckou knihu, kterou jsem tento rok četla, vlastně hned mě napadla Bravey: Chasing Dreams, Befriending Pain, and Other Big Ideas, autobiografie řecko-americké běžkyně Alexi Pappas, jejíž název lze podle autorčiných instagramových příspěvků volně přeložit jako „odvážná, za svým osudem kráčící (běžící!) žena, ta, která má budoucnost ve svých rukou“.

kniha Bravey - Alexi Pappas

Alexi Pappas je dcerou řecko-amerických rodičů, ale narodila se a celý život strávila v USA. A přestože reprezentuje Řecko (což může být snazší, než se nominovat do amerického týmu), určitě není žádné „béčko“ – na olympiádě v Riu de Janeiru 2016 běžela finále na 10 000 m a časem 31:36 vytvořila nový řecký rekord. V knize se věnuje své cestě za olympijským snem, ale zdaleka není jen o běhání, a rozhodně se nejedná o přímočarý návod, jak být dobrým běžcem, i když díky autorčině upřímné zpovědi a zkušenostem, které se čtenáři sdílí, si toho může každý běžec vzít mnoho k srdci. Pappas se detailně věnuje také mentálním problémům své matky, které vedly k její sebevraždě v době, kdy Pappas ještě ani nechodila do školy. Dalším důležitým tématem je autorčin vnitřní rozpor mezi světem sportu a umění, kdy by se ráda věnovala oběma – ale občas si člověk musí umět správně vybrat. A v neposlední řadě mluví i o vlastních depresích, jimiž si prošla právě po úspěšném vystoupení na olympiádě v Riu.

Alexi Pappas

Mně osobně se líbil pohled na Ameriku, kdy se ocitnete mezi sportovci na americké univerzitě. Pro mě to byl návrat k něčemu, co znám moc dobře, ale pro českého čtenáře to může být nové a obohacující: jak fungují sportovní týmy při univerzitách a jak lze plnohodnotně kombinovat vášeň pro svůj obor i sport; jak velkou roli hraje týmový duch i v individuálních sportech a jak může ovlivnit výkony v tréninku i při závodech; či jakým způsobem lze přemýšlet o problémech a řešit je jinak, než by bylo obvyklé u nás.

Tereza Zimovjanová


Recenze byla převzata s dovolením autorky Terezy Zimovjanové. Tereza je úspěšná česká triatlonistka, která se po studijních „povinnostech“ v USA dovedla probojovat mezi světovou špičku. V roce 2021 se dostala do TOP20 na mistrovství světa v kanadském Montrealu.Hodnocení:


Ukázka z knihy:

My earliest memory of running was in the first grade when a boy in my class made fun of my best friend, and I not only chased him down but caught him and stabbed him with a pencil to make sure he knew I wasn’t fucking around. In middle school I channeled my athletic ability in a more productive way: the track team. Organized chasing. We had weekly meets at the local high-school dirt track, which was very exciting to us twelve-year-olds. The meets were coed and I won them all. I liked the feeling of winning. It made me feel like I mattered. All I’ve ever wanted in my life is to matter.

I was born in Berkeley, and I grew up in a safe slice of suburbia outside of San Francisco with my remarkable father and loving older brother. But despite the privilege and security of my upbringing, my bright future was not guaranteed. My first five years of life coincided with my mom’s last. Shortly after I came into the world my mom became so mentally ill that she had to be hospitalized. For all I known, I was the last straw that sent her over the edge. I am always saddened by the sense that I came at just the wrong time.


Informace o knize:

VydavatelstvíThe Dial Press
Rok vydání2021
Počet stran336
JazykAnglicky

Anotace:

When Alexi Pappas was four years old, her mother committed suicide, drastically altering the course of Pappas’s life and setting her on a perpetual search for female role models. When her father started signing her up for sports teams as a way to keep his bereaved daughter busy, female athletes became some of the first women Pappas looked up to, and she became a girl with a goal: to be an Olympian. Despite setbacks and hardships, Pappas held fast to that dream, putting in the tremendous hard work, both mentally and physically, and letting nothing stand in her way until she achieved it, making her Olympic debut as a runner in 2016.

Unflinching, often exuberant, and always entertaining, Bravey showcases Pappas’s signature, charming voice as she reflects upon the touchstone moments in her life and the lessons that have powered her career as both an athlete and artist–chief among them, how to be brave. She faces obstacles with optimism and finds the dark moments as important to her process as the breakthroughs, from high school awkwardness to post-Olympic depression, offering valuable wisdom on the benefits of embracing what hurts, both physical and emotional. To Pappas, bravery is inward-facing; it’s all in how you feel about yourself, as much about always believing in yourself as it is about running toward your goals.

Pappas’s experiences reveal how anyone can overcome hardship, befriend pain, celebrate victory, relish the loyalty found in teammates, and claim joy. In short: how anyone can be a bravey.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.