Přeskočit na obsah

Cesta za štěstím

Markéta Peggy Marvanová – Co je to štěstí? Kde ho lze najít? A kudy vlastně vede cesta za štěstím? Zeptejme se googlu. Dostaneme spoustu odpovědí. Tou nejčastější (a nejen reklamní) bude odkaz na knižní biografii o Karlu Gottovi Má cesta za štěstím Já ti nabídnu lepší alternativu. Zkus knihu Cesta za štěstím od Peggy Marvanové. Tohle je totiž ta správná cesta.

kniha Cesta za štěstím

Peggy je vytrvalostní ultra sportovkyně se zaměřením na cyklistiku. Tolik pokud by jsme se chtěli držet zažitých škatulek. Peggy je také dobrodruh, která žije život naplno a posouvá své limity. V pouhých osmnácti letech zvítězila mezi ženami na legendárních mílích. V roce 2014 si závod zopakovala v opačném směru a i v tomto roce dojela Peggy jako první (a 10. absolutně).

Mnohým by tato dvojitá zkušenost ze závodu o délce 1660km stačila. Ne tak Peggy. Chtěla zažít něco více. A opět posunout své limity. Přišel čas na něco většího. (Pozn. Pokud se chceš o Mílích dozvědět více, mrkni na knihu jednorukého cyklisty Richarda Štěpánka s názvem Vzdát můžeš zítra Tato kniha jde však daleko dále než jen k obraznému popisu závodu)

The Great Divide Race = cesta za štěstím

Rok 2015 – Peggy je čerstvých dvacet. Ideální čas tak vyrazit s MTB kolem přes oceán a vydat se sama na 4 418 km dlouhou cestu. The Great Divide jehož trasa vede z Kanady až na hranice USA s Mexikem je v tu dobu nejdelším nezabezpečeným terénním cyklo závodem.

Great Divide trasa cesty
trasa závodu The Great divide

Strach, hlad, zima, žízeň, vedro … a kdo ví co ještě přinese tenhle závod. Den D. Start závodu. Již od pohledu působí drobná Peggy jako absolutní outsider. Co ta tady dělá? Ta daleko nedojede… I s takovými předsudky musela (nejen na startu) autorka bojovat. Jaké to zděšení zavládlo ve startovním poli, když začala pomalu, ale jistě dotahovat jednoho soupeře za druhým.

Nebyl to však boj s ostatními, co si Peggy ze závodu odnesla, ale především blízké setkání s přírodou (i medvědy) a také neustálý boj sama se sebou. Závod či cesta přinesla však také nejedno přátelství. Zejména setkání s Mikem je určitě to, na co autorka nikdy nezapomene. I díky němu se jí podařilo dostat do cíle. No a taky z něj.

Radost ze závodu si však nenechala Peggy jen pro sebe. Díky charitativnímu projektu Sport pomáhá se podařilo vybrat částku, díky které bylo možné pořídit speciální kolo pro zdravotně postiženou Dáju.

cesta za stestim

Tolik k obsahu knihy. Jaká ta kniha tedy je? Přímočará. Co na srdci, to na jazyku (nebo spíše na papíře). Formou deníkových zápisků se tak do závodu můžeš dostat i Ty. Styl vyprávění by se možná lépe hodil na blog někde na webu. Co však chybí na “knižní kvalitě”, to dohání kniha, tedy Peggy, svojí upřímností. Autorce trvala trasa něco přes 21 dní. Tobě zabere přečtení knihy jeden den. Přesto to může být ten DEN, kdy i Ty se rozhodneš pro něco podobně ztřeštěného. Právě tudy totiž vede ona Cesta za štěstím.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Stojím úplně nehnutě a ani nedýchám. Koukám na medvěda, a ačkoli mám v hlavě úplně prázdno, tak se podvědomě modlím, aby odešel. V klidu se snažím mu představit, jak radí příručky. Zároveň se mi v hlavě honí myšlenka: ”jsi v háji, vždyť nemáš pepřový sprej.” V češtině medvědovi oznamuji jméno, věk… Jsem v takovém napětí, že i po tom, co medvěd dle mé modlitby odskakuje do lesa, se mi nohy klepou jako nikdy. Skoro se na nich nedá stát. Strach mě ovlivňuje natolik, že dýchám, jako by mě někdo dusil, a nejsem schopná pohybu. Myslím na svého přítele, rodinu a kamarády… Uvědomuji si, jak jsem sama a bezmocná.

Byla bych trochu víc v klidu, kdybych tu teď měla ten pepřový sprej velikosti hasicího přístroje. Asi by mi ani nevadilo ho tahat do dalších kilometrů. No jo, ale co teď? Medvěd stál na padesát metrů ode mě na cestě, kterou musím projet. Není tu okolo nic. Jen právě tato cesta, která je už několik kilometrů lemována hustým porostem. Vím, že budu muset jet dál, ale nemám dostatek psychických sil se pohnout ani o metr. Je to podobný pocit bezmoci, jako by moje cesta vedla přes šachtu plnou obřích pavouků a já se svým odporem k nim neměla jinou volbu cesty. Co když tam ten medvěd stále je?


Informace o knize:

VydavatelstvíMarkéta Marvanová
Rok vydání2015
Počet stran145
JazykČesky

Anotace:

“Před pár lety jsem se rozhodla, že nechci žít jen pohodlný život moderní doby. S touhou poznat svoje možnosti a dno svých sil jsem se začala vrhat do extrémů. Při toulání přírodou jsem našla sama sebe. Vzhlédla jsem se v tom. Kniha přibližuje můj doposud nejextrémnější výlet. Výlet na nejdelší závod planety pro horská kola. Tento závod měří 4418 km a jede se úplně bez zabezpečení. Jakákoli plánovaná podpora je zakázána. Právě díky tomu se částečně mění v boj o přežití. Poskytl mi ohromné množství zážitků, které posloužily k sepsání této publikace.”


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc