Přeskočit na obsah

Hledání ultra

Rich Roll – Hledání ultra – Je to již pár let, co jsem četl tuhle knihu, přesto si ten okamžik velice dobře vybavuji. Válel jsem se tehdy na pláži u moře a hltal příběh tohoto chlapíka. Měli jsme totiž kousek společného. V určité životní fázi jsme oba dospěli k závěru, že je potřeba něco změnit na dosavadním způsobu života.

Hledání ultra - recenze knihy

Před prahem čtyřicítky jsme oba šli do sebe. On nadbýval 20kg nad svoji běžnou váhu, u mě to byl dvojnásobek. Rich však dotáhl proměnu k dokonalosti. Zatímco já jsem vyrážel na ranní pětikilometrové výběhy podél pobřeží, on dával Ironmana. Kdyby jednoho. Zvládl zvítězit v závodě na pět Ironmanů během pěti dní na pěti Havajských ostrovech. Po dvou letech tréninku. Někde jsem udělal chybu v přípravě. Dopil jsem lahváče a ponořil se dále do čtení. 

rich roll
Rich Roll

Sám autor o sobě píše, že je extrémista. Když do něčeho jde, tak naplno. Buď absolutně žádného panáka nebo se zmrtvit tak, že se probudíš nahý ve Vegas. Má s tím bohatou zkušenost. Třicítka se u tohoto chlapíka nesla ve znaku těžké závislosti na drogách a alkoholu. Sám si nedokázal pomoci. Skončil v léčebně. Zabrala jeho buldočí vůle. Když už se na něco dá, tak naplno. Začal opět fungovat. Alkohol nahradily hamburgery. Alespoň nějaké potěšení muselo zůstat. Kila přibyly.

Večer před svými čtyřicátými narozeninami ho nezastavil alkohol. Byl už několik let “čistý”. Tentokrát se do cesty postavily schody v jeho domě. Uvědomil si, že má problém. Osm schodů. Tak málo a přesto hodně. V posteli spali tři děti a manželka a před ním vidina toho, že už to bude jen a jen horší.

rodinka

Ráno se probudil a měl plán. Začít znova a lépe. Nutno dodat, že měl na čem stavět. V mládí plaval na velice slušné úrovni. Nechybělo mnoho a byl na olympiádě za tým USA. To však byla dávná minulost. Dnes začal být veganem. Začal systematicky přesvědčovat své bakterie v trávicím traktu, že rostlinná strava je ta pravá. Chvíli to trvalo, než se druh bakterií obmění, ale pak se z odpudivého jídla stalo jídlo chutné. Nezkoušel jsem na rostlinné stravě, ale v tomhle mu věřím. Podobné stravovací “náboženství” vyznává třeba i další americká hvězda ultra běhů Scott Jurek.

Knihu napsal Američan a takto je k ní třeba přistupovat. Umí se pochválit a umí přehánět. Přesto je výkon obdivuhodný a inspirující. Podobných znovuzrozených hrdinů je více a někteří o tom rovněž napsali knihu. Třeba Charlie Engle – Ultramaratonec nebo Dean Karnazes – Ultramaratonec (shoda jmen). Všechny stojí za přečtení. Zjistíme, že lidské možnosti leží podstatně dále než si myslíme. Jak ty fyzické tak zejména ty psychické

video rich roll hledani ultra

Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

For the first time in nearly two decades I began working out almost daily-running, biking, and swimming. I had no thought of returning to competitive sports; I was just getting in shape. After all, I was closing in on forty-one. Any desire I had to compete in something physical had dried up in my early twenties. I simply needed a healthy channel to burn off my energy reserves. My goals were simple: finally lose that belly fat; avoid succumbing to some kind of chronic lifestyle illness; and maintain the vitality required to enjoy my children at their energy level. Nothing more. Then came what I like to call the Run.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2013
Originální názevFinding ultra
Překlad Jiří Balek
Počet stran280
JazykČesky

Anotace:

Záznam o jednom z nejúžasnějších a nejvíce inspirujících příběhů osobní proměny v průběhu krize středního věku. V říjnu 2006, den před svými čtyřicátými narozeninami si Rich Roll uvědomil, jaká budoucnost ho s největší pravděpodobností čeká. S více jak 20 kg nadváhy nebyl schopen vyjít schody bez přestávky. Bylo mu jasné, že sedavý způsob života si ho zcela podmanil. Většina z nás by na něco takového přestala okamžitě myslet.

Rich naopak začal zcela jinak jíst, přešel především na rostlinnou stravu, a zbavil se přebytečného tuku. Současně začal pravidelně sportovat a v průběhu několika měsíců se z typického člověka středního věku stala vytrvalostní mašina. Po dvou letech se již pohyboval mezi nejlepšími triatlonisty a nakonec zvítězil v proslulém závodě EPIC5 (pět závodů Ironman v jednom týdnu na Havaji). V každém případě jde o výjimečný portrét člověka, který díky své pevné vůli dosáhl až ke hvězdám. Pomáhá posunout hranice našich možností a určitě čtenáře správně “nakopne”.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc