Přeskočit na obsah

Jak na triatlon

Petr Vabroušek – Triatlon = Vabroušek. Věřím, že velmi podobně tohle spojení vnímá spousta nenadšenců do této trojkombinace. Ostatně i podtitul knihy : Na (první) triatlon s radami nejlepšího českého závodníka. Sám jsem měl možnost se jednou postavit na stejnou startovní čáru. V roce 2018 se Petr účastnil závodu dvojic Rockpoint Horská výzva Jeseníky. Běžel se svým synem Filipem, který tehdy začínal. Vyhráli.  Na 38km mě nadělili asi hodinu a čtvrt …

Jak na triatlon - Petr Vabroušek

Petrovi (*1973) se však daří ještě o něco lépe na delších tratích. Nejlépe když běh kombinuje s plaváním a s kolem. Zvládl přes 200 závodů Ironman – 3,9 km plavání – 180 km kolo – 42,2 km běh. Celkem 81x skončil v TOP10, je třináctinásobný mistr ČR, 15x se účastnil závodu na Hawai, vyhrál maraton k Severnímu pólu, vyhrál maraton a 100km ultra v Antarktidě, účastnil se závodu v poušti Marathon des Sables,…  Nejen ve sportu je všestraný. Dvě vysoké školy, pět světových jazyků,… 

vabrousek
Petr Vabroušek

Kniha vyšla v roce 2017 jako návod pro začínající triatlety. Sám jsem si o rok dříve vyzkoušel svůj první (krátký) triatlon. Plán byl jasný – koupit knihu, přečíst a aplikovat v praxi. V roce 2021 je už jasné, že tohle nevyšlo. Brázdit auty přeplněné silnice na silničce mě nezaujalo a do plavání hodil vidle covid resp. zavřené bazény.

Chyba nebyla v knize. V té jsou popsané základy dle jednotlivých disciplín – plavání, cyklistika a běh. Jakmile se pročteme přes tyhle sporty, čekají nás praktické rady pro triatlon samotný. Jak si vybrat první závod? Jak vyřešit logistiku? Jaké nástrahy číhají v depech? Jak na regeneraci?… V závěru nechybí podrobný tréninkový plán “Za rok ironmanem”.  Je jasné, že tohle z gauče nepůjde. Předpokladem do začátku je zdravý jedinec, který uběhne půlmaraton a do tréninku může dát 1-2 hodiny denně. 

vabrousek kolo

Petr sám v knize píše, že na psaní má čas pouze v letadlech a v hotelových pokojích. Při výkonech které předvádí se tomu nelze divit. Kniha je tak místem, kde jsou souhrnně vydány jeho předchozí články z různých webů a časopisů. A to je škoda. Potenciál povědět svůj příběh má Petr obrovský. Možná by ale stálo za to najít někoho “od fochu”, kdo s knihou pomůže. Příkladem úspěšné kombinace sportovec/novinář může být třeba kniha Můj dlouhý běh, kterou napsal Luboš Brabec o českém ultramaratonci Danielu Orálkovi.

vabrousek

Kdo ví, vše má svůj čas a možná i Petr si jednou najde ten svůj pro napsání skutečné knihy. A zvládne to sám, stejně tak jako tu spoustu závodů. Držím mu pěsti.


Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

Nejvýraznějším specifikem triatlonů jsou především depa. Pokud si to jdete napoprvé jen vyzkoušet, úplně postačí vědět kudy kam a v klidu si depa i při závodě projít a vydýchat se mezi disciplínami. Při vyšších ambicích si depo několikrát určitě vyzkoušejte v tréninku, – dá se pak ušetřit hodně času. Každopádně si ještě před startem svého závodu depo projděte od výlezu z vody, kolem svého místa (kde máte uloženo kolo a boty), až po čáru, od které je povoleno nasednout na kolo. Poté se otočte a totéž učiňte v opačném směru: od čáry označující povinnost sesednout z kola, přes své místo, až k začátku běžecké části.

Na některých závodech jsou depa umístěna na rozdílných místech. V takovém případě myslete na to, že si musíte projít každé zvlášť a před závodem budete potřebovat více času na to, abyste si do jednoho připravili věci na cyklistiku a do druhého na běh. U menších závodů si často kolo ukládáte sami podle toho, kde je ještě místo a věci na zem ke kolu. U těch větších pak kola na stojany podle startovních čísel a věci do tašky nebo bedýnky k tomu přidělené. Opět se vyplatí před startem celý proces v klidu projít. K nalezení svého kola může pomoci třeba výrazně barevný ručník na zemi před kolem nebo třeba vysoký strom vedle kola. Pokud se orientujete jen podle kola, možná vás nepříjemně překvapí, jak stejná jsou kola pověšená na stojanu v řadě vedle sebe…


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2017
Počet stran220
JazykČesky

Anotace:

Petr Vabroušek je přední světový triatlonista, který absolvoval 180 dlouhých ironmanů, stovky půlmaratonů a dalších závodů, jako třeba maraton na obou pólech (v obou případech zvítězil); zlínský rodák se stal mimo jiné i vítězem stokilometrového běhu na severním pólu, šestnáct let jej na dlouhé trati (3,8 km plavání – 180 km kolo – 42 km běh) v České a Slovenské republice nikdo nepokořil, celkem 80krát se umístil v TOP 10, patnáctkrát za sebou (jako jediný na světě) se kvalifikoval na nejznámější ironman na Havaji, ve více než 30 případech vyhrál a za svůj život porazil nejméně jednou nejlepší triatlonisty světa…

Kdo jiný by měl začínající triatlonisty uvést do tajů tohoto sportovního odvětví než právě Petr Vabroušek?


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc