Přeskočit na obsah

Jez a běhej

Scott Jurek – Jez a běhej = běhání jako vstupenka k ledničce? Tak nějak jsem to měl, když jsem s běháním začínal. Příkazová věta v názvu knihy mě jen utvrdila v názoru, že v tom nejsem sám. Začal jsem číst. Netrvalo dlouho a zjistil jsem, že se v knize mluví o úplně jiných bězích a o úplně jiném jídle. Přesto jsem vydržel a doběhl se Scottem až do finále jeho knihy.

Jez a běhej - recenze

Byla to třetí kniha o běhání, kterou jsem četl. Tehdy jsem dával svých prvních pět kilometrů třikrát týdně a nedovedl si vůbec představit, že je možné uběhnout více. Na jméno Jurek jsem narazil v knize “Zrozeni k běhu“. Tam se Scott spolu s dalšímí gringos učastní běžeckého závodu s indiány kmene Tarahumara v mexickém Měděném kaňonu. Tehdy, v roce 2006, doběh těsně druhý, zvítězil místní Arnulfo Quimare.  Více než úspěchy na trati to byl celosvětový úspěch knihy “Born to Run“, která tak vnesla jméno Jurek do širokého povědomí.  Co je to vůbec za borce, že tohle zvládne? Kde se v něm vzala ta vytrvalost? Kniha Jez a běhej nabídne odpovědi.

jurek tarahuma
Scott Jurek a Arnulfo Quimare

Psát recenzi na knihu starou devět let je skoro jako číst včerejší noviny. Ne, že by zprávy nebyly pravdivé, ale jsou tady dnešní a chytlavější. Přesto je tato kniha knihou, která ani po této době nezapadla. Čas ji prověřil. Nabízí pohled na nenápadného člověka, který se dostal na světovou špičku v ultra trailových závodech. 

Vše začalo velmi nenápadně, ostatně tak jak to mnohdy bývá. Běhal od dětství. Možná to byl způsob jak uniknout před problémy všedních dní (despotický otec, nemocná matka), možná to byla láska k přírodě nebo to byla možná touha natrénovat fyzický základ pro jiné sporty. Z hecu se tak ve svých jednadvaceti letech přihlásil na své první ultra. Bez zkušenosti z maratonu si zaběhl 80km a skončil druhý. Následující čtyři roky po sobě bral již první místa a stanovoval rekordy daného závodu. Totéž se opakovalo v dalších letech na čím dál zvučnějších závodech. 

V roce 1999 zvítězil hned při své první účasti na závodě Western States Endurance Run a totéž ještě šestkrát po sobě zopakoval. Zvítězil několikrát na Badwater Ultra marathonu, kde teplota dosahovala téměř 50°C, zvítězil na Spartathlonu (245km z Athén do Sparty), zvítězil na Leadville 100, zvítězil na …. 

Jez a běhej ještě lépe díky vygetariánství

To vše a mnohem více zvládl pouze s veganskou stravou. V knize si tak můžeš přečíst na závěr každé kapitoly jeden z jeho oblíbených receptů (pominu fakt, že o mnohých surovinách jsem slyšel prvně v životě). Svůj způsob života nikomu nevnucuje, pouze ukazuje cestu, že i s takto “limitovanou” stravou, můžeš dosahovat úžasných výkonů. Podobnou zkušenost popisuje třeba také Rich Roll v knize Hledání ultra.

jez a behej

Scottova největší sláva patří do první dekády tohoto století. Mnohé rekordy byly překonány. Objevili se rychlejší běžci s většími výzvami. Otázkou tak zůstává jestli se najde někdo úspěšnější. Kilian Jornet? Jim Walmsley? Ultrarunning zaznamenal za poslední roky obrovský boom. Píše o tom dopodrobna Adharanand Finn ve své poslední knize. Běžci budou rychlejší, ale budou si také vzájemně více konkurovat.  Bude tedy ještě druhý Jurek? Ten první však nekončí. Začíná si plnit osobní výzvy na opravdu dlouhých tratí. Tou poslední bylo stanovení FKT na Apalačcké stezce. Knihu, kterou o této zkušenosti napsal, lze také doporučit. Vydej se s ním Na sever.  


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Býval jsem ostýchavé dítě s vysokým krevním tlakem. Vyrostl ze mě hubený kluk, ze kterého si vrstevníci rádi utahovali a na nějž volali “chcípáčku”. Ve škole jsem nepatřil k nejrychlejším, k nejsilnějším, a dokonce ani k nejchytřejším. Byl jsem úplně obyčejný a toužil jsem po čemsi, co jsem ani neuměl pojmenovat. Nic mě neodlišovalo od ostatních, byl jsem jako každý jiný. A potom jsem něco našel.

Nebudu se pokoušet o žádná vzletná podobenství o inspiraci a víře. Nebudu vám namlouvat, že si vystačíte s pouhou vírou, když si chcete splnit nějaký sen. Místo toho vám ukážu, a to konkrétně, jak jsem se od základu proměnil a že vy můžete dosáhnout téhož. Ať už běháte maratony, nebo jen pár kilometrů o víkendu; ať plavete, nebo jezdíte na kole; ať jste mladí nebo staří, vysportovaní anebo s nadváhou, dokážete to. Vím to, protože mně se to podařilo.

Příběh mého života se vám bude zdát velmi povědomý. Ne možná v detailech (pokud jste náhodou také neleželi s obličejem v prachu v Údolí smrti), ale poznáte tu touhu. Je to příběh, který zažil každý, kdo se kdy cítil zaseknutý na místě, každý, kdo někdy snil o tom, že něco dokáže, že se někým stane. 

V takové slepé uličce jsem se ocitl před pár lety na jednom z nejnižších a nejteplejších míst celé planety. Tam také začnu své vyprávění. Bude to i váš příběh.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2013
Originální názevEat & Run
PřekladAnna Kudrnová, Jan Pipek
Počet stran256
JazykČesky

Anotace:

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací! Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti.

Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc