Deena Kastor – Nebýt Amazonu tak bych na knihu Let your mind run, resp. americkou běžkyni dlouhých tratí asi nenarazil. Číst autobiografii o člověku o kterém jsem doposud neslyšel není příliš normální. Díky dobrým recenzím jsem se ale rozhodl, že knize dám šanci. Kdo je tedy onou autorkou/běžkyní? Bronzová olympijská medailistka z Athén (2004) a držitelka stále platného amerického rekordu na maratonské trati. Svůj nejrychlejší čas 2:19:36 zaběhla v roce 2006 na londýnském maratonu (pro srovnání, držitelkou českého rekordu je Eva Vrabcová-Nývltová s časem 2:26:31).
Už začátek knihy nám dá jasnou představu o tom, že Deena se prostě s talentem narodila. Hodně lidí může dřít, ale k jejím výkonům se nikdy nepřiblíží. Přesto pouze talent nestačí. I ona tak musela pořádně zabrat. V dětském věku to šlo všechno hladce. První závod, první výhra a pak už jen pokračovala vítězná série. Ta se přehoupla z dětství do středoškolských let. Začala sbírat tituly z cross country běhů. Nejdříve na střední škole, potom na univerzitě. S medailemi se jí dařilo nejen na americké, ale také na světové scéně. Čím více se však blížila k běžecké špičce, tím více cítila, že ji něco chybí. Že tvrdá dřina není vše. Bojovala nejen sama se sebou, ale i s týmem v kterém trénovala. Co ji pomohlo k tomu, aby se posunula dál? Bylo potřeba změnit stav mysli. Mít pozitivní přístup. Dobře to vystihuje níže uvedená ukázka z knihy. Podařilo se a v roce 2004 si tak v Athénách doběhla pro bronzovou olympijskou medaili (stříbro na stejné distanci bral její tréninkový parťák Meb Kaflezighi) Na olympiádu odjela i v roce 2008 a její ambice nebyly menší. Naopak. Z historie však už víme, jak to vše dopadlo. I o tom a o tom co následovalo si v knize přečteme.
Kniha je klasickou autobiografií, kterou přece jen ocení více američní čtenáři. Znají systém středoškolského či univerzitního sportu a asi i více ocení dosažené úspěchy. Na závěr knihy je přidáno několik cvičení, které (údajně) pomůžou připravit běžcovu mysl do správného rozpoložení. Často zmiňovaná hláška běžců (nejen) na ultratratích – že to je o hlavě – by Deena určitě podepsala.
Deenu neúspěch v Pekingu nezlomil. Potvrzuje to i fakt, že je držitelkou amerického rekordu na maratonské trati v kategorii Masters (veterán). Běhá dál a běhá pro radost. A o tu radost se s Tebou chce podělit. Tak jí dej šanci. A pokud se na knihu necítíš, mrkni na její Twitter. Pozitivní přístup se snaží předávat i tam.
Další recenze knihy
Deena Kastor je americká vytrvalkyně, v době své aktivní kariéry jedna z nejlepších běžkyň na dlouhých tratích své generace. Začínala s přespolním během (cross-country), známá je pak především jako maratonkyně – má bronz z olympiády v Athenách (2004) a doposud drží ženský americký rekord v maratonu (2:19:36; Londýn 2006).
Kniha není dostupná v českém jazyce, nicméně za průměrně zdatného čtenáře v angličtině říkám, že se čte velmi dobře, jazyk je jednoduchý a srozumitelný.
Příběh začíná, když je Deeně Kastor 11 let, a objevuje svůj velký talent ve školních přeborech v přespolním běhu. Poté pokračuje jejími méně slavnými vysokoškolskými léty, kdy chtěla běh kvůli zranění a následné ztrátě motivace takříkajíc pověsit na hřebík, až k počátkům její profesionální kariéry v Alamose (Colorado). V hlavní části knihy pak sledujeme Deenu, ze které se postupně stává atletka světové třídy.
Jako první musím podotknout, že název a podtitul je velmi přesný. Kniha je jakousi exkurzí do hlavy autorky – jako čtenář s ní prožijete důležité závody, velká vítězství i prohry. Myšlenkou knihy je pak pozitivní myšlení jako cesta nejen k lepším sportovním výkonům, ale i ke spokojenějšímu a naplněnému životu. Ano, zní to jako hrozné klišé linoucí se uličkou „self-development“, ale věřte mi, kniha je vše, jen ne klišé.
Při čtení o náročných trénincích („mile repeats“ byl jeden z Deeniných oblíbených tréninků), jsem měla nutkání obout boty a běžet ven, tak idylické byly některé pasáže! Nečíst knihu nemocná, asi bych to skutečně udělala, abych záhy na to s překvapením zjistila, že běh stále vyžaduje úsilí, nemluvě o náročných intervalech, o kterých je v knize často řeč.
Co na knize velmi oceňuji, je jakási „přenositelnost“ do běžného života. Na konci knihy (časově na sklonku své běžecké kariéry) Deena Kastor vysvětluje, že skrz touhu být rychlejších a posouvat limity vlastního těla poznávala sebe samu. A právě ona touha být lepší se přenesla i do sféry běžného života. Tahle myšlenka se mi velmi líbí, dává běhu (a sportu obecně) jiný rozměr, větší důležitost. I jako amatérští běžci se často vystavujeme nepohodlí, což je to, co nás formuje a posiluje (nebo si to alespoň můžeme nalhávat odůvodňujíc naši častou nepřítomnost doma).
PS: Na konci knihy najdete „The Optimist´s Guide“, jakýsi návod jak používat pozitivní myšlení pro splnění vlastních cílů (nejen těch běžeckých) inspirovaný strategiemi, které Deena používala na překonání těžkých momentů v tréninku i závodech.
Kateřina Pospíšilová, @kacleen
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
When I first became a professional runner, I thought the hardest part would be the physical training. After all, what could be tougher than running to the top of an 11,000-foot peak while trying to fend off a pack of highly trained male distance runners? What could be more taxing than interval workouts so intense you taste blood in the back of your throat? The answer quickly became clear: wrestling with my mind.
Starting out, I had no idea running would be so mental, no idea that the most important aspect of my success would come down to how I thought. My early successes as a runner came as a child and filled me with great joy, but they were driven by talent and the fun of winning. At the college level, I doubted my ability and was ready to move on from running simply because I didn’t understand that my own thinking was blocking my potential. An unexpected turn of events sparked my curiosity and had me driving to Alamosa, Colorado, to pursue professional running. Shortly after arriving, I noticed that my coach kept emphasizing a good attitude. At first, I thought this meant being upbeat. Eventually, though, I realized a good attitude went far beyond the general idea of staying positive. It was part of a discipline, a long cultivated habit of building and sustaining a positive mind capable of turning every experience into fuel. I’d always considered myself a happy, mostly cheerful person, but when I started paying attention to my thoughts, I was surprised to find there was a lot of negativity in my head. In a workout, I focused on the struggle or was judgmental. Discovering this thrilled me because I realized that I could change my thinking.
Informace o knize:
Vydavatelství | Crown Archetype |
Rok vydání | 2018 |
Počet stran | 304 |
Jazyk | Anglicky |
Anotace:
Deena Kastor was a star youth runner with tremendous promise, yet her career almost ended after college, when her competitive method-run as hard as possible, for fear of losing-fostered a frustration and negativity and brought her to the brink of burnout. On the verge of quitting, she took a chance and moved to the high altitudes of Alamosa, Colorado, where legendary coach Joe Vigil had started the first professional distance-running team. There she encountered the idea that would transform her running career: the notion that changing her thinking-shaping her mind to be more encouraging, kind, and resilient-could make her faster than she’d ever imagined possible.
Building a mind so strong would take years of effort and discipline, but it would propel Kastor to the pinnacle of running-to American records in every distance from the 5K to the marathon-and to the accomplishment of earning America’s first Olympic medal in the marathon in twenty years.Let Your Mind Run is a fascinating intimate look inside the mind of an elite athlete, a remarkable story of achievement, and an insightful primer on how the small steps of cultivating positivity can give anyone a competitive edge.
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.