Přeskočit na obsah

Like the Wind #14

Všech 67 předchozích recenzí bylo zaměřeno jen a pouze na knihy. Nyní přišel čas na změnu. Rád bych Ti představil časopis o běhání, který naprosto splňuje mojí představu o tom, jak má takový časopis vypadat. Nevýhodu má jedinou, a to že vychází v Anglii. I tohle je však řešitelné. Mrkni dál, třeba to bude to pravé i pro Tebe.

Like the Winyd časopis od běžců pro běžce

Běžecké časopisy v ČR

V České republice vycházejí dva velmi dobré časopisy, které pravidelně čtu a odebírám. Prvním z nich je čtvrtletník Svět běhu. Za 50 Kč dostaneš spoustu zajímavých rozhovorů, tipy na běžecké trasy, přečteš si o zážitcích ze závodů nebo nahlédneš na nové vybavení na trhu. Nevýhodou je poměrně hodně reklam, které zase umožní držet cenu časopisu dole. Osobně mě více vadí do jisté míry opakující se články od stejných autorů. Někdy už mám pocit, že pokud nepozřu něco co má na sobě napsáno Enervit tak nemůžu uběhnout ani kilometr. A maraton pod čtyři určitě nedám, pokud nepojedu v plánu s Milošem…

Tím druhým, rovněž velmi dobrým časopisem, je B running magazine, který vychází zhruba dvakrát do roka. Vydává ho parta kolem Jana Havlíčka. “B je běžecký časopis kladoucí důraz na poctivou žurnalistiku a kvalitní grafické zpracování, přičemž nejde ani tak o konkrétní téma, jako o přístup, kdy prostřednictvím konkrétního ukazují obecné, skrze běh zobrazují a reflektují svět, v němž žijeme, a autorům poskytují dostatek času a prostoru, aby mohli jít víc do hloubky a podívat se na věci z různých stran, aby k A dokázali říct i B”. Tohle se klukům opravdu daří a co číslo, to grafický unikát. Nevýhodou je zde vyšší cena (poslední číslo vyšlo na 340 Kč), přesto mám pocit, že se kluci z červených čísel nedostali… Budu držet palce a už teď se těším na další číslo.

Like the Wind

Díky sociálním sítím jsem narazil na Like the Wind magazine. Chvíli mě provokovali pěknými fotkami na Instagramu, ale pak jsem neodolal a objednal si jedno číslo na zkoušku. Časopis vychází čtvrtletně a kromě aktuálního čísla si je možné objednat i ty starší. Aktuálně je cena 9£, ale starší čísla je možné koupit již od 1£. A to se vyplatí. Proč? Čím je tento časopis tak jiný?

Moto časopisu je “It’s not ‘How to Run’, it’s #WhyWeRun” Není to o tom jak běhat, ale o tom proč běhat. Doopravdy v sobě kombinuje to nejlepší z těch dvou výše citovaných českých časopisů. Nečekej doporučení o tom jak běhat, či co jíst pro lepší výkon. Místo toho se nech inspirovat příběhy od běžců po celém světě, kteří je píší pro běžce jako jsi Ty. Vše je proloženo skvělými fotografiemi i grafikou na matném papíře. První číslo mám přečteno a už mě čeká šest dalších. Vůbec nevadí, že jsou to čísla staršího data. Na inspiraci to určitě neubere. Pojďme se tedy podívat co číslo 14 nabízí. Pokud jej už nenajdeš v eshopu, mrkni na ebay či jinde. K sehnání určitě bude i z druhé ruky.

LtW CoversForShop 14.004
Číslo 14

Nebudu uvádět všechny články a příběhy z tohoto čísla. Vyberu jen ty, které mě nejvíce zaujaly. Zkus si časopis sehnat a ponoř se i do těch ostatních příběhů. Co zaujme jednoho nemusí bavit druhého….

Bandit running

Běžci bez čísla. Každý se s nimi nejednou setkal i na místních závodech. Co je za snahou lidí vyběhnout mimo platné regule závodu? Chtějí ušetřit? Chtějí se konečně dostat na závod, kde jedinou šancí pro oficiální účast je štěstí v loterii? Objektivní pohled Simona Freemana (spoluzakladatele časopisu) a plus/mínusy tohoto přístupu.

Screen Shot 2017 12 01 at 16.12.23 min

Trailové trasy v Austrálii

Příběh o tom, že není dobré vyrážet z Anglie do Austrálie s předsudky vypráví Tom Le Lievre Tom vyrazil s kamarádem na 80km běh kolem jezera Lake Tali Karng v australském alpském národním parku. Přestože vyrazili v létě, přepadl je tam mráz. Jak to dopadne, když podceníš výbavu i jídlo?

Screen Shot 2017 12 01 at 16.14.59 min

Knihy o běhání

Recenze čtrnácti knih o běhání, které by ti neměli uniknout. Mnohé z nich najdeš i mezi mými recenzemi.

Screen Shot 2017 12 01 at 16.14.12 min

Běh napříč minulostí

V roce 2016 se na úpatí Himálají konal první ročník ultra běhu Mount Gaoligong ultra. Organizaci závodu zaštítili lidé pořádající závod Badwater (nyní je ultra závod pod záštitou UTMB). Fotoreportáž přináší příběh 72 leté americké legendy ultra běhu Boba Beckera, který se zúčastnil kratší trati na 124km. Probíhal stejným územím, kde bojoval jeho otec za druhé světové války.

Screen Shot 2017 12 01 at 16.12.57 min

Je však toho mnohem více

Co dále zajímavého najdeš uvnitř časopisu? Katherine Lovrie přináší příběh o přeběhnutí Jižní Ameriky. Společně s manželem běžela 15 měsíců z Chile do Venezuely. Celková délka? 10 467 kilometrů… Znáš více zatěžkávající zkoušku manželství? Napsali o tom knihu Running South America.

Ženy v běhu? Šest významných žen, které posunuly hranice. Alice Coachman (první afroameričanka, která vyhrála zlatou na olympiádě), Diane Leather (první žena s mílí pod 5 minut), Wilma Rudolph (3 olympijské zlaté medaile), Bobbi Gibb (první běžkyně Boston maratonu), Katherine Switzer (první oficiální běžkyně Boston maratonu) a Mahsa Torabi (první běžkyně maratonu v Iránu).

Přečteš si článek o Ellie Greenwood, vítězce Wester States 100 a držitelce zlaté medaile ze světového šampionátu v běhu na 100km. Clive Whaley přináší svůj pohled na to, co mu běh dává. Není to o tom, že by běhal, protože by se cítil špatně, ale ví, že když doběhne tak se bude cítit o mnoho lépe. V příběhu se určitě poznáš.

A mnohem více…


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

On 9 April 2016, two hours before the official start of the inaugural international marathon in Iran, Mahsa Torabi set off to run the 26.2-mile course. She was alone, without a number or official timing and without any aid stations. She took around five-and-a-half hours.

“l wanted to run to show that women can run just as well as men. I wasn’t running because I wanted to win. I wasn’t trying to  break any records. I wanted to show that I can run even with a hijab, and that a woman can run and finish a marathon,” said Torabi. Such was the impact of her run, that the race website  now makes clear that the organisers welcome “men, women, and children from different cultures and continents to participate”.


Informace o knize:

VydavatelstvíLike the Wind
Rok vydání2017
Počet stran116
JazykAnglicky

Anotace:

In this issue we once again travel the globe finding and sharing stories of running adventures, stories that more often than not reveal the deep emotional connections running can spark. Two of our writers consider the intergenerational bond: US ultra legend Bob Becker raced the inaugural Mt Gaoligong Ultra on the China/Myanmar border and recalled his own father’s wartime heroics in the same location. Meanwhile, explorer and athlete Ian MacNairn tells us the story of his quest to follow in his grandfather’s footsteps through the Moroccan mountains.

Celebrated British ultra-runner Ellie Greenwood opens up to Hilary Matheson about how injury has prompted her to take stock of her current capabilities, and not get tied up in the emotions of comparing past glories with the here and now.

Taking running beyond the purely physical, our writer Julia Chi Taylor reveals how she shed her possessions and now runs and lives as a Nomad, following her “inner voice”. We also look at the social side of running in Danielle Mustarde’s story of moving to a new city and connecting with an LGBT running group.

We also catch up with documentary maker Billy Yang, whose films about runners, their lives and their desires allows these individuals to share their motivation with a wider audience. Motivation takes many forms, of course. We’re fortunate enough in this issue to chat to Mark Thornberry, a British ultra-runner facing an uncertain future but who is harnessing the determination he uses in each 100-miler to approach his medical diagnosis with admirable strength and honesty.

So while our everyday running may be all about the stats, our contributors remind us we lace up for so many more reasons than a new PB.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc