Soňa Hrabec Kotulková, Michal Hrabec – Začal jsem běhat před pár lety. Podzim se blížil ke konci. Venku tma, vítr a déšť. Ideální kombinace pro začínajícího běžce… Kroužil jsem postupně větší a větší kolečka kolem domu, jenže ty potvory (čti endorfiny) nikde. Byl jsem sám a nejednou tak pochyboval o svém pokračování. Potřeboval jsem motivaci. A tu jsem našel v knihách. Jenže. Knihy jsou dlouhé a spíš než motivace se dostavila demotivace. Sakra, nestíhám ani to čtení. Ideální příležitost pro sociální sítě.
Running2 v online světě
Jestliže v knihách měl “monopol” Miloš Škorpil tak ve virtuálním světě si nešlo nevšimnout dvojce, která si říká Running2. Soňa a Michal. Na fotkách byli (a jsou stále) vysmátí a nadšení z každého běhu, výletu či zkušenosti. Děsně mě štvali. Způsob sebeprezentace mě nebyl vůbec blízký. Počet jejich fanoušků však svědčil o tom, že divný jsem byl tady asi já.
Sociální sítě jsou jako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Začali mě sloužit a já začal sledovat jiné účty. Ponechme stranou fakt, že se většinou nacházely na Twitteru. Zvědavost mě nedala a sem tam jsem mrkl i na FB či IG. Nemohla mě tak minout informace o tom, že Soňa s Michalem vydali knihu Manželé v běhu. Co bude uvnitř? Přepis FB statusů? Tréninkové moudra pro začínající běžce? PR články na skvělý život?
Manželé v běhu u mě doma
Manželé v běhu konečně přiběhli i ke mě domů. Kniha dorazila a já se pustil do čtení. Na začátek na Tebe čeká příběh Soni, která popisuje svoji cestu k běhání. Logicky tam někde uprostřed bude čekat se svým příběhem i Michal. Běh si oba zamilovali natolik, že právě tento sport je odměnil možností se vzájemně potkat. Po pár společných výbězích tak dospěli do fáze plánování společné svatby. Jak jinak, než při běhu. Pražský půlmaraton se stal netradiční příležitostí jak si tento den užít. Po dvou individuálních příbězích tak čeká ten třetí, společný. Společná cesta životem.
Tyto tři hlavní příběhy jsou rozděleny do několika kratších kapitol. I díky tomu se kniha velice dobře čte. Musím říci, že mě knížka bavila od samotného začátku. Vše je napsáno s mírným vtipem a bez zbytečného zveličování. Přesně takto si představuji odpověď na otázku: “Proč vlastně běháš?” Odpovědí je právě tato kniha. Ta radost z pohybu při běhání z ní jenom čiší. Byl jsem hodně rád, že jsem v průběhu čtení nenarazil na žádné tréninkové plány či pokusy přesvědčovat čtenáře v čem běhat, kdy běhat a jak běhat. Síla knihy je právě v příběhů těch dvou, kterým běh změnil směřování jejich života.
Plusy i mínusy na závěr
Přesto jsem se v závěru knihy “dočkal”. “Jak začít běhat krok za krokem” a “Když chcete běhat v horách” jsou rady do začátku pro začínající běžce. Na jednu stranu se nelze divit. Kniha je opravu skvělou reklamou na běhání. Lze čekat, že neběžci se budou chtíti běžci stát. Přesto si ale myslím že informací o tom jaké mít boty, co si obléct, jak běhat a kde běhat a … je plný internet. S obsahem těchto mini kapitol (logicky dost povrchních) lze v drtivé většině souhlasit, přesto si zaslouží spíše místo v online světě.
A co mě v knize naopak chybělo? Myslím, že by jí slušely nějaké jednoduché ilustrace z běžeckého světa. Třeba ty ve stylu titulní stránky. Uvidíme. Třeba se dočkáme pokračování. Něco ve smyslu “Manželské etudy po xy letech“, tak jak známe od filmařky Heleny Třeštíkové. Budu se těšit.
Hodnocení:
Ukázka z knihy:
Jak zaběhnout první maraton
Jestliže už jste si někdy zaběhli půlmaraton, začne vám v hlavě hlodat červíček, jaké by to bylo, kdybyste si zkusili maraton. Čtyřicet dva kilometrů je už vzdálenost, kterou nedá úplně každý. Je nutné na ni dobře a kvalitně trénovat. Tady si nejde jen tak udělat sázku s kamarádem s tím, že tohle přece „tak nějak uběhnu” nebo ujdu. Když jsem po maratonu začala toužit, Míša, jak jinak, mě v tom podpořil. On už za sebou pár maratonů měl. Říkáte si: Přece když jsem zvládla půlmaraton, tohle bude jen dvakrát tolik. To přece nemůže být tak strašné!Ovšem pozor… Maraton už je pořádný krajíc chleba, ale není to zase nic, na co by se nedalo natrénovat. Naše blízké Prokopské údolí k tréninku jen vybízelo. Můžete tady toho naběhat opravdu hodně, a hlavně to hezky ubíhá, když máte členitý terén. Běžíte nahoru, dolů, kocháte se výhledy a znovu klesáte do údolí. Stále je na co se dívat, a tak hlava tolik neprotestuje. Jenže nestačí jenom dělat dlouhé výběhy, musíte zařadit také kvalitní trénink rychlosti – to znamená intervaly, fartleky, posilování a další. Květnový závod se neúprosně blížil a mně se v hlavě praly myšlenky: Natrénovala jsem dostatečně? Nepřehnala jsem to? Velikonoce jsme s Michalem trávili u rodiny na Moravě. Naplánovali jsme si běžecký výlet. Měl být malinko delší…
Informace o knize:
Vydavatelství | Ikar |
Rok vydání | 2022 |
Počet stran | 224 |
Jazyk | česky |
Anotace:
Jsou dva a jsou sví. Ona je Býk a on Beran. Ona dámička, která odjakživa nesnášela běhání i soutěžení. On kluk, co běhal každý den do školy a taky závodil. Ona byla odjakživa samá ruka, samá noha a snědla toho víc než všichni chlapi v rodině. On se sportem praštil v pubertě a postupně se projedl k váze menšího slona, takže bez zadýchání nevyšel ani schody. Stačila jedna pracovní porada v redakci a svět se jim obrátil naruby.
Soňa jako mávnutím kouzelného proutku vyměnila podpatky, sukně a parfémy za tenisky a zpocená trička. A zanedlouho se účastnila závodů, nad kterými zůstává rozum stát. Michal potřeboval zhubnout, a tak se k běhu zase vrátil. Šlo to pomalu, ale každý krůček a shozený gram ho posouval dále k cíli – k maratonům, ultraběhům, a nakonec až k minus čtyřiceti kilům. A pak se na jednom závodě potkali. Zajímá vás, proč Michal po půlmaratonu oněměl, jaké byly jejich společné tréninky a co to znamená mít svatbu na největším běžeckém závodě u nás? Začtěte se do příběhu manželů v běhu, motivátorů a autorů úspěšného běžeckého blogu Running2!
Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.