Přeskočit na obsah

Meb for mortals

Meb Keflezighi – Recenze jsou od toho, aby se četly. Díky té, kterou napsal Luboš Brabec jsem tak narazil na tuto knihu. Přečetl jsem však jen první odstavec. A to byla chyba. Zlákal mě odkaz na Amazon a zmínka o tom, že tam je nyní kniha Meb for mortals v akci jen za 6 USD (včil tam nechoď, mají ji za 15,26 USD). Prý výborně investované drobné. Na akce slyším a rovněž kupuji. Příště budu číst raději dál.

Meb for mortals- book review

S očekáváním jsem se tak pustil do čtení. A vydržel jsem pouze pár desítek stran. Tohle není kniha pro mě. Další poznatek, který jsem o recenzích získal byl ten, že jsou opravdu hodně subjektivní. Mělo mě to napadnout. Od Luboše jsem četl obě jeho knihy, ve kterých popisuje své nejen maratonské zážitky. Dříve než si zaběhl Ještě jeden maraton, napsal sbírku krátkých povídek Maraton a jiné pošetilosti. Věděl jsem tedy, že my dva jsme opravdu rozdílní typy běžců. On orientovaný na výkon, já spíše kochací typ.

Meb for mortals – příběh Meba Keflezighiho

Kniha Meb for mortals je totiž ryze tréninkovou knihou. Autorem je uprchlík z Eritrei, který se dostal jako dvanáctiletý s rodiči do Ameriky. Byla to dobrá volba. Od rodičů, i od Ameriky. O 17 let později, si Meb dobíhá v Athénách v dresu USA pro stříbrnou olympijskou medaili (bronzovu na stejné distanci bere Deena Kastor). Rok 2004 zakončí druhým místem na New York City maratonu. Pět let na to bere v New Yorku zlatou medaili. Může být ještě nějaká cennější? Může. Ta z Bostnu v roce 2014. Podařilo se mu ji vybojovat ve svých 39 letech. Poslední američan tohle dokázal v roce 1983. Navíc se tak stalo symbolicky rok po osudném atentátu v Bostonu. 

meb
Meb Keflezighi

Zpět však ke knize. Ta má ve svém podtitulu uvedeno “Trénuj jako olympijský maratonec a bostonský vítěz Meb Keflezighi”. Už z obsahu je jasné, že nebude úniku. Buď jako Meb je název úvodu, po kterém následuje kapitola 1 – Mysli jako Meb, kapitola 2 – Běhej jako Meb a tak to pokračuje ve stylu Trénuj, Závoď, Jez, Posiluj, Protahuj, Kompenzuj a Regeneruj jako Meb. Úkol, pro nás běžné smrtelníky, takřka nelidský.

Objektivně nutno dodat, že autor si je vědom rozdílů mezi sebou samým a námi. Nepředkládá nám rady typu “já to dělám a ty musíš taky“. Ví, že každý máme jiné hranice i limity svých schopností. Ukáže nám, co fungovalo u něj a co si myslí, že by v pozměněné formě mohlo fungovat i u nás. Nepřináší nám tréninkový plán pro maraton “pod tři”, ale ukazuje jak přistupovat k jednotlivým fázím tréninku. Jsou tam rady všeobecně známé, ale i pár tipů. Proč nosit při běhu brýle, proč si vymačkat energetický gel do pití, proč….?

Stejně objektivně je nutno dodat, že pokud považuješ pivo za iontový nápoj, víno ti dodává barvu tvé krve, karibský rum považuješ za medicínu a na jídlo v lednici máš silně vyvinutou slabou vůli, tak to nebude kniha pro tebe. Negativní vliv těchto světských požitků totiž převáží ten pozitivní vliv, který v tréninku získáš díky radám od Meba. Pokud patříš tedy do stejné skupiny jako já, sáhni raději po knize Z hospody na maraton

Pro tu druhou skupinu běžců to však nebude vůbec špatná kniha. Určitě je fajn si přečíst o tom, jak to dělá profík. A jak sám Meb uvádí v úvodu, on sám dosáhl všeho čeho chtěl, takže nemá důvod něco zatajovat. Tahle upřímnost se do knihy přenáší i při doporučení různých výrobků (doplňky stravy, oblečení, cvičební pomůcky) – nezapomene dodat, že se jedná o jeho sponzory. 

Snad Ti tedy rady tohoto elitního sportovce pomůžou a jednou si tak i Ty budeš moci splnit svůj běžecký sen. Držím palec.

keflezighi video

Hodnocení:

3 9

Ukázka z knihy:

I intend to be a runner long after I stop trying to win the biggest marathons in the world. By now it’s in my blood. I love to sweat-when I sweat I feel like I’ve accomplished something. I love reflecting on what I’ve done and on how it will help me in the future. And in that afterglow, I’m motivated to do other positive things for my longterm health. I want to stretch. I want to do my core workout. I want to eat well. A whole healthy lifestyle springs from just getting out the door. Going for even a short run makes me appreciate how fortunate I am to be able to do this amazing activity-and have fun while I’m doing it.

Almost all runners want to stay in the sport as long as possible. I hope Mebfor Mortals helps you do that. As I joked after winning Boston, my career goals have now been 100 percent fulfilled, so I’m happy to divulge the secrets of my success. 


Informace o knize:

VydavatelstvíRodale Books
Rok vydání2015
Počet stran208
JazykAnglicky

Anotace:

With his historic win at the 2014 Boston Marathon, Meb Keflezighi cemented his legacy as one of the great champions of long-distance running. Runners everywhere wanted to know how someone two weeks away from his 39th birthday, who had only the 15th best time going into the race, could defeat the best field in Boston Marathon history and become the first American man to win the race in 31 years.

Meb For Mortals describes in unprecedented detail how three-time Olympian Keflezighi prepares to take on the best runners in the world. More importantly, the book shows everyday runners how to implement the training, nutritional, and mental principles that have guided him throughout his long career, which in addition to the 2014 Boston win includes an Olympic silver medal and the 2009 New York City Marathon title.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc