Přeskočit na obsah

Modrá knížka o běhání a o životě

Miloš Škorpil, Pavel Kosorin – Někdy je možné jen tak bezmyšlenkovitě vyběhnout, kochat se okolím a nechat se nést tam, kam nás nohy zanesou a jindy je potřeba myslet na správné tempo/dýchání/styl/… V prvním případě nám bude sice fajn, ale výkonnostně se nikam neposuneme. A podobně to je s knihami.

knížka o běhání a o životě - recenze

Můžeme se pustit do oddychové literatury, kterou proletíme bez větší námahy za pár večerů nebo se můžeme zkusit z knížek něco naučit či alespoň zapamatovat. Kniha Modrá knížka o běhání a o životě patří do první skupiny. Po přečtení tak těžko vyprávět o čem vlastně je. Přesto v průběhu čtení dokáže vykouzlit nejeden úsměv na tváři. A to už stojí za to.

Kniha je plná krátkých citátů, vtipů, aforismů o běhaní a zdravém životním stylu. Vtipem tak “útočí” na čtenáře a ukazuje na správnou cestu životem. A je třeba si říci, že se jedná o mnohdy úspěšnější způsob přesvědčování než suché nařízení od doktora. Vnímavý čtenář tak alespoň na chvíli zapřemýšlí nad některými výroky :

Nejlepší prevencí civilizačních chorob není útěk z civilizace, ale pravidelný pohyb v nejbližším parku.

Už jste někdy viděli čistou řeku, která neteče? Protože průzračnost si může udržet jenom to, co je v pohybu.

Smělý pohyb vpřed nepředstavuje pro naše klouby ani zdaleka tak velkou zátěž jako zbabělý pohyb vzad.

ukazka modra kniha
Ukázka z knihy

Přečíst si uvedenou knížku by bylo možné za jeden večer. Není to nic u čeho by člověk musel nutně přemýšlet. Bylo by to ale škoda. Doporučuji dávkovat po troškách. A trošku se zamyslet.

Sám jsem tak konečně objevil můj dlouhodobý běžecký plán – běhat každý rok o něco POMALEJI a užívat si to o něco VÍC.

V knize však není zpovídán pouze Robo. Více než 140 stran je dáno k dispozici rozhovorům s kolegy. Vzpomenout lze např. nejčastějšího sparingpartnera a rovněž velmi úspěšného reprezentanta Mira Vanka, trenéry Vlastíka Bukovjana či Dušana Valenta, běžecké soupeře Karla Davida a Jana Pešavu nebo rozhovory se současnými či bývalými svěřenci Jirkou Homoláčem, Lucií Sekanovou atd. Zapomenout nelze ani na manželku Renátu.

Závěr knihy dokreslují fotografie a ukázka z běžeckého deníku Roberta Štefka. Ono fakt nestačí se s talentem narodit. Bez dřiny by se to neobešlo.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Aby muž mohl být skutečným gentlemanem, potřebuje dobrou fyzičku.

Při ranním joggingu se cítím jako agent 007, myšlenky se mi v hlavě pěkně protřepou, ale přitom se ani trochu nepromíchají.

Máme tu smůlu, že žijeme v civilizaci neúprosně zaměřené na výkon, ale někteří z nás už pochopili jednu věc – tenhle závod můžeme běžet svým vlastním tempem.

Na třicátém kilometru pražského maratonu jsem předbíhal svého šéfa. What should I do now, Mike? Your’re my boss! A můj šéf odpověděl jako pravý lídr: Win!

Jezte do polosyta, pijte do polopita, ale běhání si užívejte naplno.


Informace o knize:

VydavatelstvíEsence
Rok vydání2017
Počet stran120
JazykČesky

Anotace:

Společná knížka ultramaratonce, trenéra a propagátora běhu Miloše Škorpila a spisovatele a aforisty Pavla Kosorina je úplně jiná než ostatní knihy o běhání, které znáte. Tahle je totiž spíše o pohledu na běh jako na něco krásného, klidného a slavnostního než o tom, jak rychleji zaběhnout pět nebo deset kilometrů, či dokonce maraton. Autoři jsou přesvědčeni, že běhání je tu proto, aby se jím člověk bavil, aby nás uzdravovalo, spojovalo a naplňovalo radostí.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc