Přeskočit na obsah

Na sever

Scott Jurek – Kdo sem tam zavadí o svět ultraběžců, nemůže neznat tohoto američana s polskými kořeny. Scott (*1973) patřil ve své době mezi absolutní světovou špičku. Vyhrál co se dalo. Několikrát. Hardrock 100, Badwater, Spartathlon, Wester states 100… Soupeřem si byl v podstatě jen on sám. Osobní rekord na silniční stovku? 7 hodin a 26 minut … Nyní se vydal na sever.

Na sever

Síly s postupujícím věkem však ubývají. Rychlost klesá. Co zůstává je vytrvalost a odhodlání. Ve dvaačtyřiceti letech tak bylo třeba najít nový cíl. Jedinečný cíl. Kdo ví, třeba Scott slyšel v překladu píseň od Kabátů – Na Sever :

Cestu znám a neměním směr,
dojdu k řece plný ryb až tam na sever.
Ta cesta byla rovná, místy rozbitá,
číše vína plná, jindy celá vylitá,
už nevrátím se zpátky, ubejvá mi sil,
tak řekněte jí, prosím, že jsem tady byl.

Sever byl totiž směr, kterým se Scott vydal. V roce 2015 vyrazil na známou Apalačskou stezku. Ta vede podél východního pobřeží USA ze státu Georgia až do Maine. Proč zrovna tam? Protože se jedná o nejdelší pěší stezku na světě. Celková délka je uctihodných 3524 km s převýšením 142 km. Podaří se mu pokořit časový rekord, který je potřeba na zdolání této vzdálenosti? Pokud ano, bude potřeba se dostat pod 46 dní 11 hodin a 20 minut. Plán je jasný, 80 kilometrů denně.

jurek jenny
Scott a Jenny

Na cestu vyrazil 24.5.2015 Nebyl na to sám, podporu na cestě mu dělala jeho žena Jenny, která je rovněž spoluautorkou knihy. Původně si mysleli, že budou opravdu sami. Sami a několik přátel navíc, kteří se ke Scottovi cestou připojovali a zase odpojovali. Díky GPS lokátoru, který měl Scott s sebou pro uznání rekordu se však mnohdy připojovali i další “nezvaní”.

v cili

Kniha není cestopisem, který by popisovat krásy oné trasy. Dočteme se především o vnitřním souboji, který Scott sváděl od samotného začátku. Počasí, divoká zvěř, vyčerpání, hlad, pochybnosti – to je jen pár nepříjemností, kterým musel čelit každý den. se druh bakterií obmění, ale pak se z odpudivého jídla stalo jídlo chutné. Nezkoušel jsem na rostlinné stravě, ale v tomhle mu věřím. Podobné stravovací “náboženství” vyznává třeba i další americká hvězda ultra běhů Scott Jurek.

posledni metry

Kniha vyšla. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že to Scott dokázal. Fastes-Known-Time (FKT) byl přepsán a nový rekord byl stanoven. Zvládl to o celé tři hodiny. Na trase dlouhé přes 3 500 km to je neskutečný výkon pevné vůle. Žádná rezerva, od prvního dne až po ten poslední bylo třeba makat naplno.

vycerpani

Úleva v cíli musela být neskutečná. Měla však hořkou tečku. Scott se dostal do potyčky s místními správci parku. Ti ho obvinili z příliš velké párty oslavující jeho úspěch. Bouchnutí šampusu na znamení vítězství vyhodnotili jako znečišťování veřejného prostranství a pití alkoholu na veřejnosti bylo rovněž v rozporu s regulemi parku. Pokuta 500 USD bylo asi to nejmenší co Scotta v tu chvíli trápilo. Holt, Amerika.

jsme tam
V cíli

Z dnešního pohledu je FKT Apalačské stezky již překonán. Rekord aktuálně drží belgičan Karel Sabbe s časem 41 dní 7 hodin a 39 minut. Přesto je kniha obrovským zdrojem inspirace i pro nás, kteří máme (podstatně) nižší cíle.

video scott jurek na sever

Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

When Jurker emerged from the woods near Gorham, New Hampshire, in the dawn of day forty, I realized I hadn’t seen him any of the last three nights. They had taken their toll. He was unrecognizable. His face had aged twenty years and he had a horrible patchy beard. His limbs looked extra-long and sinewy, and his fingernails were black with dirt. He didn’t even smell like himself-he smelled like our compost bin back home.

Timmy pointed out that he wasn’t becoming one with the trail, he was becoming the trail. He speculated that if we sprinkled some seeds on Jurker, they would sprout. It wasn’t just physical. He had been drifting further and further away from the person I knew. He had a lifeless blank stare, like his mind wasn’t all there. He reminded me of a soldier who’d gone off to war and came back the same, but different.


Informace o knize:

VydavatelstvíMladá Fronta
Rok vydání2019
Originální názevNorth
PřekladAnna Kudrnová
Počet stran280
JazykČesky

Anotace:

Scott Jurek, živoucí legenda amerického i světového ultramaratonu, už měl léta nejlepších výkonů za sebou a cítil, že pomalu pohodlní. Jenže do starého železa se mu ještě nechtělo, a tak se odhodlal podniknout další dobrodružství – největší a nejnáročnější ze všech.

S podporou manželky Jenny se rozhodl pokusit o nejrychlejší zdolání “Zeleného tunelu”, 3500 kilometrů dlouhé Appalačské stezky vedoucí z “hlubokého jihu” Georgie až do Nové Anglie. Jurek si jako velezkušený ultramaratonský harcovník nedělal iluze, že takový podnik bude procházka růžovým sadem, ale realita překonala všechna očekávání. Brutálně upřímný záznam o běžci za zenitem, který se musí při své závěrečné a nejtěžší zkoušce bezmála zničit, aby si dokázal, že je stále tím, kým býval.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc