Přeskočit na obsah

O čom sníva raketový pes

Júlia Batmendijnová – Sedám do auta a pouštím si další díl podcastu od hiking.sk. Poprvé tak slyším tohle jméno. Jméno je to krásné, ale s příjmením je to horší (tak jako u mě). Tohle si prostě nezapamatuji. Na co však nezapomenu je příběh, který Julka odvyprávěla. Nezůstalo však jen u vyprávění. O svých zážitcích napsala taky knihu. Tuto knihu. Cesta hrdinov SNP startuje.

Cesta hrdinov SNP a pokus i traťový rekord

Co je cesta hrdinov SNP?

O zážitcích? O jakých zážitcích? Název knihy příliš nenapoví. Co napoví jsou ilustrace na přebalu knihy. Dukelský průsmyk, hrad Devín a červená turistická značka… Ano. Je to Cesta hrdinů SNP. Pro běžeckou komunitu na Slovensku je tahle 770 km dlouhá trasa velmi dobře známá. A vlastně nejen pro ni. Oblíbená je i mezi “obyčejnými” turisty, kteří každoročně vyráží na její přechod. Zabere jim to zhruba jeden měsíc. Júlia však měla jiný sen. Zvládnout přejít celou trasu za méně než 12 dní. 

Už z vyprávění bylo cítit, že Júlia bude sympatická baba. Z běhu nedělá žádnou vědu a dovede o něm mluvit otevřeně a bez příkras. Nehledá filozoficky paralelu mezi během a konjunkcí Saturnu s Jupiterem, nepotřebuje umělé instagramové selfíčka, nenasazuje laciné úsměvy a ani nepromuje věci, které opravdu nepotřebujeme. Na knížku jsem se tak hodně těšil a doufal, že se ponese na podobné vlně, jaká je k vidění (nebo spíše k přečtení) na jejím osobním blogu Denník dialkoplazky.

julia na trase
Júlia Batmendijnová

O Cestě hrdinů SNP již byla napsána spousta zajímavých knih. Jak sama autorka uvedla, o úkol méně pro ni samotnou. Může se tak v knize zaměřit už jen a pouze na sebe. Čtenář tak dostane to, co od knihy očekává. 

Netrvá dlouho, pouze prvních pár stran a už spolu s Julkou stojíme pod turistickým ukazatelem v Duklianským priesmyku. Je 8.8.2019, 4:30 ráno. Prší. Z pohodlí domova se spolu s ní pouštíme do prvních kilometrů. Na ně, ani na ty ostatní, však není sama. Má svůj podpůrný tým. Juro, Miki, Luky a Rišo. Čtyři chalani, kteří jí dělají support a jedna bílá dodávka, která jí byla chvílemi domovem.

Kniha je rozdělena na několik kapitol (jaké to překvapení). Co kapitola, to jeden den na trase. Dny si potom Júlia rozdělila na několik úseků. A běžela. Od úseku k úseku. Jak se cítila? Co viděla? Kudy běžela? To se dočteš uvnitř.

Na konci každého dne je potom souhrnná tabulka z každého dne. Odkud kam běžela, kolik to bylo kilometrů, kolik výškových metrů, jaký měl být turistický čas a jaký byl její, jak dlouhé byly pauzy a kolik toho naspala. I z toho je vidět, že pokus o SNP nebyl jen bezhlavým pokusem. Vše měla poctivě nachystané. 

trasa snp
Trasa hrdinů SNP

Postupně se tak suneme spolu s touto skupinou 1 + 4 z východu Slovenska na jeho západní část. Kysak, Štós, Čertovica, Donovaly, Fačkovské sedlo, Trenčianské Teplice… K Devínu jsem se pročetl určitě rychleji, než tam Julka doběhla. Jí to zabralo přesně 11 dní a 18 hodin. Splnila si tak svůj sen a zapsala si FKT na této trati. V knize jsem však byl pouze v polovině. O čem bude ten zbytek? To jako poběží ještě nazpátek?

Následujících pár stran v knize potom věnuje “dozvukům” celé této akce. Jak oněch 770 km poznamenalo tělo a duši. Potom se knížka, pro mě dost nelogicky, stočí na začátek roku 2019 a sledujeme tak po dnech a měsících postupnou přípravu na celou akci. Fyzickou i mentální. Nutno však dodat, že Júlia nezačíná od nuly. V okamžiku zahájení tréninku na SNP již měla na svém kontě několik dokončených stovek či jiných ultraběhů.

Tato část knihy je určitě pestřejší a snad i veselejší. Čtenář má možnost trochu poznat autorku i její podpůrný tým a rovněž si udělat představu o tom, co všechno bylo potřeba zařídit. Škoda, že tato část knihy nebyla na samotném začátku. Na pokus o FKT by tak už nevybíhali pro čtenáře neznámí lidé… 

v horach snp
Přechod Nízkých Tater

Pozitivní je naopak samotný konec knihy. V průběhu čtení jsem si nejednou říkal, že by bylo fajn si přečíst i pohled kluků, kteří Julce dělají support. Jak to viděli oni svýma očima. A přesně tohle přišlo v samotném závěru knížky.

Pro koho je vlastně tato kniha určena? Jednoznačně to je skvělá vzpomínka pro autorku samotnou a kluky, kteří byli okolo ní. Vzpomínky časem blednou, ale tento text je i po desetiletích vrátí zpět na červenou stezku. Kniha rovněž pomůže všem, kteří o něčem podobném uvažují. Ať už přímo o SNP či jiné obdobné trati. Určitě najdou v knížce spoustu užitečných postřehů.

Nabízí se porovnání s knihou od Lenky Vacvalové – Najdu odvahu. Lenka se pokusila (a úspěšně) zdolat Cestu hrdinů SNP jen o pár měsíců dříve. Své postřehy tak zaznamenala právě do této knížky. Kniha to je barevnější (doslova) a nezabývá se pouze Cestou hrdinů SNP. Více než tohle tam Lenka “propaguje” svůj pohled na sebe. Pokud jsi tedy unesen jejím instagramovým profilem, budeš asi nadšen i z její knihy. Trasu nakonec Lenka zvládla o pár dní pozděni, snad i “díky” horšímu počasí. O jejím pokusu také píše Julka právě v druhé části knihy.

Závěr by však měl patřit psovi, který létá na raketě. Trasu Julka zvládla a pokud si knihu přečteš, poznáš že to nebylo vždy jednoduché. A pokud jsi chlap, tak už víš i to, že to ženské mají o kousek složitější. Alespoň v některé dny. Zpověď to je opravdu upřímná, sugestivní a bez zbytečných příkras. Dobře to ilustruje třeba tato rada v Denníku příprav: Každý bežecký výkon je súčtom troch faktorov. 10% – vrodené genetické predispozice, 70% – práce na sebe, 20% – kvalitné ranní srání… Komu nestačí tato psaná životní moudra, potěší se jednoduchými kresbami, které vytvořila sama autorka.

ilustrace cesta snp
Originální ilustrace autorky

Kniha je o zdolání Cesty hrdinů SNP v rekordním čase, ale tím nejdůležitějším není rekord samotný. Ten je tady a teď a jednou se určitě najde někdo, kdo ho překoná*. To co však zůstane jsou vzpomínky. A o ty se Julka chce s tebou podělit. Tak ji dej šanci.

*Rekord vydržel do června 2021, kdy stejnou trasu zaběhla Soňa Kopčoková o 2:22 hod rychleji. Navíc bez podpůrného týmu. V knize se dočteš také o tom, že tyto dvě běžkyně měli původně vyrazit společně. A také o tom, proč se to tak nestalo.

Nový rekord trati přepsal i Miki Kéri, který byl v support týmu a hodně toho s Julkou odběhal. V červenci 2020 vyběhl opačným směrem z Devína na Duklu a doběhl tam za neskutečných 7 dní a 12 minut. Nic jsem o tomto pokusu nečetl, ale věřím, že Julka byla při tom. V říjnu 2022 potom stanovil FKT na trase Dukla – Devín neskutečný Tomáš Štverák, a to v čase 6 dní 19 hodin a 16 minut.

A pokud u těchto lidí chceš být i ty, vydej se na běžecký závod, který pořádá Julka s přítelem – na Severný živloplaz. Covid to v posledních dvou letech trochu zkomplikoval, ale věřím že 2022 už bude ten správný rok pro další ročník. Také o tom uvažuji 😊


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Je 5.45 h. Prebúdzam sa do nultého dňa môjho prechodu Cesty hrdinov SNP. Byt napĺňa svieže letné šero a vzrušenie pred veľkou udalosťou. S Jurom začíname deň zvyčajnými rannými činnosťami a prozaickými úkonmi, ktoré sú nevyhnutne spojené s opustením príbytku na dlhšie.

Miki je presný ako hodinky. O 6:30 na parkovisku otvára kufor svojej rozheganej červenej oktávky, a už do nej spoločne tlačíme haraburdy až po strop: potraviny, riad, bandasky, topánky, oblečenie, spacáky, karimatky, závesnú sprchu, “sypačky”1, elektroniku, lekárničku, chladničku, vaničku, sušiak na prádlo a všetko ostatné životne dôležité, čo si mestské dievča bezpodmienečne musí zobrať na viacdňový pobyt v prírode.

Vyrážame podľa plánu. So slnkom nízko nad horizontom opúšťame Bratislavu prebúdzajúcu sa do nového dňa a frčíme smer Trenčianska Turná. Rádio hrá, my kecáme o hocičom a tešíme sa na to, čo nás čaká. Sami presne nevieme, čo to bude, a to je na tom najlepšie.


Informace o knize:

VydavatelstvíHiking.sk
Rok vydání2020
Počet stran360
JazykSlovensky

Anotace:

Cesta hrdinov SNP je červená turistická magistrála, ktorá sa tiahne celým Slovenskom od Duklianskeho priesmyku až po Devín. Autorke knihy sa podarilo na tejto takmer 770 km dlhej trase vytvoriť ženský rýchlostný rekord, keď ju prešla za 11 dní a 18 hodín. Kniha je plná jej vtipných pozorovaní z cesty a prenikavých pocitov, ktoré sa s pribúdajúcimi kilometrami menia ako na hojdačke, zatiaľ čo zaznamenané rozhovory s jej kamošmi z podporného tímu prerastajú do humorných absurdností.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc