Přeskočit na obsah

Od Antilopy po Zátopka

Peter Kováč – “Peter Kováč je majstrom republiky v behu na 1500 metrov, čo z neho robí atletického suveréna. Lenže rovnako suverénne ako svojim nohám vládne aj jazyku: jeho kniha o behaní je napísaná s ľahkosťou zrelého autora, ktorý dokáže vlastné pútavé zážitky prepojiť s teóriou do harmonického a príjemne čítavého celku.” Tohle a ještě něco navíc napsal o knize Od Antilopy po Zátopka Martin M. Šimečka. Běžec, novinář a kolega, který se s Peterem potkává v redakci Deníku N.

od antilopy po zátopka

Kdo zná českou nebo slovenskou verzi novin ví, že se nejedná o povrchní médium. Články jdou do hloubky, fakta jsou ověřena a dozvíte se více, než by jste očekávali. Bude tohle platit také o knize Od Antilopy po Zátopka, kterou vydalo stejné nakladatelství N Press?

Kniha o běhání z edice N press

Předpoklady tady jsou. Zdaleka se nejedná o první knihu o běhání či zdravém životním stylu z edice zmíněného nakladatelství. Již v minulosti jste si mohli přečíst knihu Telesná výchova právě od Martina M. Šimečky nebo knihu Telo v 21. storočí od Milana Sedliaka. Kniha Od Antilopy po Zátopka však má být ryze běžeckou knihou. Od běžce pro běžce. Těšil jsem se.

Kniha dorazila a já po letmém prolistování věděl, že se rozhodně nejedná o “prázdné” články o běhání, které známe z mnohých webů či časopisů. Už jen samotné zpracování knihy o lecčem napoví. Kniha to je barevná s dobře čitelným textem. Tam, kde je třeba, najdeš i graf či tabulku. Přechody mezi jednotlivými kapitolami jsou doplněny nádhernými běžeckými fotografiemi. Nejedná se však o “no name” snímky z online fotobank, ale o fotografie pořízené autorem knihy a jeho bratrem.

ukazka kniha od antilopy po zatopka

Proč od Antilopy po Zátopka?

Když ne název, tak podtitul knihy “Abeceda behu pre začiatočníkov aj pokročilých” napoví, jak je kniha koncipována. Témata nejsou seskupeny do jednotlivých kapitol, ale jdeme (sorry běžíme) abecedně od A do Z. Co kapitola, to vlastně “nová kniha” – Antilopa, Bez bolesti, Cesta SNP, Denník, Etiopia, Funkčný trénink, Genetika, Hanba, Choroba, Imunita, Jedlo, Keňa, Laktát, Maraton, Nováčik, Oddych, Politika, Radosť, Súťaže, Topánky, Ultrabeh, Veda, Yugeta, Zátopek.

Osobně mě tento styl příliš neseděl, protože se skáče z jednoho tématu na druhé. Těžko říci jestli tohle bylo cílem nebo byl důvod mnohem pragmatičtější. Autor knihy totiž pravidelně přispívá do rubriky Výklus již zmíněného deníku. Jedná se tedy o knižně vydané starší texty z novin? Pokud ano, nevadí. Kniha působí i přesto jako jednolitý celek a ne slepenec mnoha článků.

ukazka kniha od antilopy po zatopka 2

Každá kapitola má svůj úvod a jednotlivé témata na sebe mnohdy odkazují. Peter ale neodkazuje pouze sám na sebe. Na konci knihy najdete také externí zdroje a citace z kterých čerpal. Není jich málo – celkem 137 odkazů a tipů kde lze jít (ok, běžet) více do hloubky. Odkazy najdeš na články, knihy i vědecké studie. Opět pozitivně nutno hodnotit, že se nevytěžují pouze historická fakta, ale poznatky jsou i z výzkumů publikovaných v roce 2021.

Co je nejdůležitější je fakt, že se nejedná o pouhou teorii. Mnohé, ne-li vše si autor odzkoušel sám na sobě. Platí to u tréninku, stravě i potřebné regeneraci. Rovněž např. výlet do Keni nemá zprostředkovaný, ale osobně prožitý. Přestože se nepotká s tou největší hvězdou, vidí dost, aby o tom mohl zajímavě napsat.

peter kovac
Peter Kováč

Pro koho je vlastně kniha určená? Pokud jste právě začali s běháním a chcete nasát nějaké informace, doporučil bych např. knihu Edy Kožušníka – 112 Běžeckých tipů. Tam najdete úplné základy ve srozumitelné a krátké formě. Pokud Vás běhání chytlo, tohle bude ta správná další kniha. Vezme Vás na cestu od Antilopy až k Zátopkovi. A bude to stát za to!


Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Ako ukázala predošlá kapitola, ak sa chce športovec zlepšovať, občas musí ísť proti svojej intuícii. Aj mne trvalo roky, kým som pochopil, že medzi tvrdým tréningom a výkonnostným zlepšením nie je vždy priama úmera. Inak povedané, pomalý alebo žiadny tréning môže byť niekedy efektívnejší ako intenzívna záťaž.

Vedia to aj etiópski bežci, ktorí si na pomalý regeneračný beh vyvinuli špeciálnu metódu — bežia v hustom lese, kde sa rýchlo behať skrátka nedá. A ak by o moderných tréningových princípoch vedel Emil Zátopek, zrejme by aj on trénoval menej a je pravdepodobné, že by bol ešte lepší. Na druhej strane Zátopek, ktorého preslávil náročný intervalový tréning, bol v tomto smere výnimočným prípadom. Mnohí ďalší, ktorí chceli jeho tréning kopírovať, neuspeli.


Informace o knize:

VydavatelstvíN Press, s.r.o.
Rok vydání2022
Počet stran360
Jazykslovensky

Anotace:

Bežecká encyklopédia od jedného z najlepších slovenských bežcov, aktívneho atléta, novinára a fotografa v jednej osobe a športového editora Denníka N Petra Kováča. Vo výbere jeho textov nájdete rady ako začať s behaním, ako sa vyhnúť zraneniam, ako sa stravovať, či ako sa pripraviť na maratón, no tiež aj príbehy svetových bežcov, ich bežecké stratégie a vplyv na politiku. Peter vychádza zo svojich skúseností úspešného športovca ale aj reportéra, ktorý len prednedávnom navštívil keňských bežcov, prečítal desiatky štúdií a urobil množstvo rozhovorov s výživovými poradcami, trénermi či psychológmi.

Vie preto vysvetliť napríklad to, ako je možné, že človek uštve antilopu a aké poznanie si z toho môže zobrať rekreačný bežec, prečo je dobré strečovať a ako sa dá zvládnuť extrémne ťažký maratón. Ako súčasný beh ovplyvnili nové technológie a prečo sú v behu dobrí práve obyvatelia Kene? Môže byť vegán vrcholovým športovcom a čo je to laktát?

Knihu dopĺňajú krásne fotografie z terénu, ktoré vyfotografoval Peter za asistencie svojho brata – dvojčaťa a rovnako úspešného bežca Michala.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc