Přeskočit na obsah

Proč vlastně běhám?

Jan Sačík – Proč vlastně běhám? Otázka, na kterou existuje spousta různých odpovědí. Jsou tací, kteří nad běháním dovedou dlouhé hodiny filozofovat. Vzpomeňme třeba knihu Běžící budha nebo příběh Běžkyně od Lizzy Hawker. A potom jsou tací, kterým běh zachránil život od jiné závislosti. Charlie Engle zvítězil nad kokainem a Rich Roll nad alkoholem. Běh vyměnili za tyto neřesti. Se stejným démonem bojuje Jan Sačík. Na rozdíl od výše jmenovaných se požitku z alkoholu nechce vzdát. Je možné skloubit maraton pod tři ve věku padesáti let a superpařmenství?  

Proč vlastně běhám

Honza utekl ještě za komunistů do západního Německa. Tam složil mistrovské zkoušky a pustil se do úspěšného podnikání v oboru voda-topení. Hned první kapitola nám dá nahlédnout do jeho života či spíše do stylu jeho žití. Z nového domova ve Stuttgartu vyráží do Monte Carla na týdenní fušku. Po práci zábava. S parťáky vyrazí do baru, po pivu vzrostla chuť a tak si to šinou podél pobřeží a očumují ty výstavní jachty. Na jedné z nich se koná oslava narozenin kohosi prý s modrou krví. Ideální příležitost se vsadit s kámoši, jestli se dostane na palubu. Noc to bude dlouhá a po mnohých příbězích, které ráno vyblednou se Honza budí na záchytce.  Prý nejlevnější ubytování v Monte Carlu. Je to prostě pragmatik.

Těch podobných příběhů bude v knize spousta. Lidé se dělí na ty, kteří vypijí něco málo tak nějak společensky no a potom tu jsou pařmeni, kteří se nebojí to rozjet a ztratit nad sebou trochu/více kontrolu. Honza však nepatří ani do jedné z těchto skupin. Má totiž svoji kategorii – superpařmen. Tam kde jiní končí, on začíná. 

Jan Sačík proč běhám
Jan Sačík

V pětačtyřiceti letech toho bylo na Honzu už docela moc. V tu dobu žil se svojí rodinou zpět v České republice. Práce, stres, alkohol,… začal běhat, aby upustil páru a našel balanc do života. A k tomu hrát na saxofon. Jako zarytý nesportovec se propracoval na desítku pod 40 min, půlmaraton pod 1:30 hod a maraton dal za 3:15 hod. Takřka neskutečné časy pro někoho s výše uvedenou životosprávou. Honza totiž s pitím neskončil. Nechtěl. Nechtěl být alkoholem poražen a nehodlal jej úplně vysadit. Byl pouze za odměnu, ale když už, tak už. Jednou superpařmen, pořád superpařmen. 

Běžeckých příhod je v knize asi méně než těch spojených s alkoholem. Přesto si můžeme přečíst o maratonu v Barceloně, kde prokalil předchozí noc a také třeba o tom v Římě. Tam vyrazil jako jediný běžec s partou dávných kamarádů. Měl natrénováno a jel si pro osobák. Jenže to by nebyl on. Jít brzy spát a vyhnout se pití nebo zapařit jako za mlada? Dopadlo to bídně. Tedy ten běh. Místo osobáku byl čas o hodinu horší… Za to si skvěle užil s kamarády. Co je ale vlastně více?

Běh a alkohol
Alkoholu zatím neutekl

První dvě třetiny knihy se čtou takřka jedním dechem. V ději se mnohdy vracíme do minulosti, ale vše na sebe dobře navazuje. Jak sám Honza píše, při bězích přemýšlel i o tom, jak knihu poskládat. Poslední třetina však do předchozí ladnosti nezapadá a knihu snad i zbytečně natahuje. Marný to boj najít rovnováhu běh/alkohol. Nebýt doslovu, Honza byl přesvědčen, že onu rovnováhu nalezl. Pak ale přišlo setkání s kamarádem z vojny po 30 letech. První sklenička byla předvojem týdenní kalby … 

Ne, běh a alkohol v takové míře se opravdu neslučuje. Kniha byla napsána v roce 2011 a těžko říci jak se Honzovi vede dnes. Našel už odpověď na otázku “Proč vlastně běhám“? Běhá ještě? Pije ještě? Žije ještě? Upřímně by mě to zajímalo. Jestli něco víš, budu rád, když napíšeš.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Nevím, kolik promile mi naměřili, ale asi to stačilo abych od nich dostal pozvánku na nocleh. Nabídku jsem po pár nezdařilých pokusech přijal a šup, octnul jsem se za mřížemi. Asi v devět ráno jsem šel znovu na měření alkoholu a to ukázalo, že si ten pobyt ještě musím prodloužit. Jelikož mi zabavili moje věci modlil jsem se, aby tam byl můj mobil, a peněženka s kartami. Někdy odpoledne pro mě zase došli, fouknul jsem do trubičky a už to bylo dobré.

Přinesli mi moje věci, a já měl štěstí, poněvadž tam byl telefon, pas i peněženka, v které zůstaly dokonce i nějaké peníze. Zaplatil jsem v přepočtu asi šedesát marek za to originální ubytování a byl jsem volný. Na to, co jsem provedl, to dopadlo skvěle. Vylezl jsem do krásného odpoledne, bylo kolem páté hodiny. Musím říci, že ti poldové se ke mně chovali fakticky slušně. Asi si mysleli, že mi prostě z chlastu hráblo, a raději mě pustili, když jsem měl doklady v pořádku.

Od časného rána, (moc jsem toho nenaspal) jsem trpěl v cele těžkou kocovinou. Samozřejmě jsem si celou dobu za mřížemi dělal starosti, co na stavbě, že budou mít o mě strach, co řeknu Majerovi, kde jsem byl. Přece nemůžu říct chlapovi, který si mě vzal na stavbu jako spolehlivého fachmana, že jsem strávil celý den v base. Když jsem zjistil, že mi zbylo asi 20 marek, bylo mi jasné, že dříve než vyrazím zpátky do apartmánu, dám si někde pivo na uklidnění.


Informace o knize:

VydavatelstvíTigris
Rok vydání2012
Počet stran212
JazykČesky

Anotace:

Kniha je pravdivou autobiografickou zpovědí padesátiletého muže, který se již od mládí potýká s problematikou alkoholu. Ve svých 45 letech se rozhodne jako úplný nesportovec, že se pokusí proti svým nepřátelům: stresu, alkoholu, cigaretám a hrozící obezitě vyrukovat sportem. Jako nejvyšší laťku si vybere uběhnutí Maratonu pod 3:30 hod. Knihu začne psát ale až později, když zhlédne v kině jeden film, který ho k psaní silně motivuje. V té době se také rozhodne, dát si k blížícím padesátinám jako dárek, zaběhnutí Maratonu pod tři hodiny. Na tomto záměru poctivě pracuje, přičemž se neustále potýká s jeho celoživotním problémem. Dílo je psáno v první osobě, svižnou a vtipnou formou jako reportáž příprav na Volkswagenmaraton v Praze roku 2011, při čemž je promícháno zábavnými příběhy z minulosti v podobě povídek, které jsou ve většině případů způsobeny právě požitím alkoholu.

V knize je dáván velký důraz na pozitivní vliv běhu vůči autorovu životu a tím způsobenou změnu v jeho vnímání životních hodnot. Čtenář tu najde i několik zajímavých myšlenek a polemik o autorově dosavadním životě, o smyslu a způsobu života jako takovém. 


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc