Přeskočit na obsah

Running around the world

Susannah Gill – Kniha s podtitulem “Jak jsem uběhla 7 maratonů na 7 kontinentech za 7 dní” dává asi tušit o čem bude. Running around the world – beh kolem světa. Kniha vyšla koncem roku 2019. Právě v tomhle roce vyhrála autorka tento netradiční závod a stanovila dokonce ženský světový rekord. V týmu “světoběžníků” byl také Petr Vabroušek, který doběhl na celkovém druhém místě.  

Running around the world - maratony kole msvěta

Za 168 hodin urazila autorka v letadle 85 000 km. Zhýralost pro lidi, kteří už neví co by nebo regulérní běžecké klání? Spoluautorem knihy je Mike Antoinades. Respektovaný trenér, který trénuje sportovce z nejvyšších soutěží. Spíše to tedy vypadá, že b) bude správně. 

Susannah pracovala v centru Londýna a žila životem běžných mladých lidí. Alespoň těch, kteří mají trochu štěstí. V průběhu pracovního týdne dvě akce dlouho do noci a o víkendu ještě větší pařba. A možná to začalo právě v hospodě, kde se vsadila s kolegou, že zaběhne maraton rychleji než on. Čas 3:46 hod. napoprvé opravdu nezaběhla. Zaostala o dvě minuty, ale běhání jí chytlo. Začala na sobě makat a postupně ukrajovat minuty ze svého osobáku. 

Dařilo se jí zejména na Londýnském maratonu. Tam také získala Guinessův rekord za nejrychlejší maraton ve zvířecím kostýmu. V kůži páva si pro něj doletěla s časem 3:18 hod.  Rekord vydržel pár let, než ji předběhla želva. To ji ale nerozhodilo a makala dál. Zvládla několik ultramaratonů i 24-hod běhů, ale pak narazila na novou výzvu. World marathon challenge (WMC). Uběhne sedm maratonů na sedmi kontinentech za sedm dní? 

na trati
Susannah Gill

V dnešní době již není třeba nic organizovat a plánovat. Na všechno jsou dnes agentury, které vše zařídí. Tahle akce není jiná. Stačí mít jediné – fyzičku a pevnou mysl. A taky peníze. Hodně peněz. Startovné na rok 2022 stojí něco malinko přes milion korun. No a na vše ostatní tady byl podpůrný tým. Dva fotografové, kameraman, člověk co hlídal čas na přesuny, šéf týmu, doktor, asistenti, soukromé letadlo,… 

Prvním krokem však bylo pořádně natrénovat. Zde byla ta chvíle, kdy autorka oslovila svého trenéra z Běžecké školy v Londýně. Začala systematická příprava, která trvala několik měsíců. V knize se tak dočteme o jednotlivých fázích tréninku a konkrétních denních plánech – jak z pohledu autorky tak i z pohledu trenéra. Tohle střídání rolí autora knihy jde až tak daleko, že jsou zveřejněné i SMS zprávy, které si Susannah s Mikem vyměňovali v průběhu WMC. 

antarktida
První maraton na Antarktidě

Running around the world startuje

Druhým krokem pak bylo se bylo dostat do Kapského města, kde se běžel maraton číslo dvě. Ten první je totiž čekal na Antarktidě. Po Kapském městě následoval přelet do australského Perthu a potom zpět na západ do Dubaje (Asie). Evropu zastoupil Madrid, Jižní Ameriku čilské Santiago a tu severní potom Miami na Floridě. 

antarktida v cili
V cíli

Z knihy je patrné, že soutěž je opravdu skvěle připravena a vše šlape tak jak má. Na místech jednotlivých maratonů fungovaly místní podpůrné týmy, které nachystaly maratonskou trať. Nebyly to žádné “vyhlídkové” trasy městem. Mnohdy se běželo na 10 i více kol. A v noci. Dle autorky to však byla výhoda. Běžci věděli co je čeká a kde budou občerstvovací stanice. Cílem autorky nebylo se jen zúčastnit, ale bojovat o své pozice.

Dle svých nejlepších časů a zkušeností byly do rolí favoritek pasované dánská běžkyně Kristina Schou Madsen a Francouzka Stephanie Gicquel. Susannah však překvapila nejen sama sebe a od první chvíle bojovala o vítězství. V knize popisuje souboj zejména s Kristinou, s kterou závodila až do posledního maratonu. Nakonec vyhrála autorka, ale Kristina si pro vítězství doběhla o rok později. 

noc australie

Uvedený závod proběhl v únoru v roce 2019. O dva měsíce později si Susannah doběhla v čase 2:56 hod. pro svůj osobák na Manchester maratonu. Zdá se tedy, že WMC byl dobrou přípravou pro posunutí svých hranic možného. Pokud toužíš po něčem podobném, stačí nalistovat závěr knihy. Tam autorka uvádí seznam toho co si vzít na tuto cestu s sebou. Tak trochu to připomíná seznam věcí na letní tábor. Nezapomeň akorát přibalit ještě ten milion korun na startovné…  

susannah gill marahon

Hodnocení:

5 2

Ukázka z knihy:

Finally, the horn went off and the offcial 168-hour clock started. The World Marathon Challenge was on! We quickly spread out as we found our pace. I tried to set off at a decent speed and find a rhythm I could maintain, but I soon realised this was going to be tough. My feet were moving about a lot and it was hard work just to maintain a fairly ordinary pace.

At first Kristina and I were about level, with Stéphanie just behind, but by the time we had done the out-and-back and set out on the first full loop it was clear that Kristina could maintain a better pace than me. I just settled in for the miles ahead. This was the one race in which I did not listen to music: I wanted to simply appreciate the experience and enjoy running in Antarctica, as I didn’t think I’d have the chance to come back.


Informace o knize:

VydavatelstvíRethink Press
Rok vydání2019
Počet stran182
JazykAnglicky

Anotace:

Running Around The World will take you on an adventure, inspire you to run and help you believe that anything is possible in a world where we can all be amazing. From those who enjoy a Saturday morning parkrun, to marathon runners and everyone in between, there is much to be learnt from this book about the physical and mental components of training, competing and succeeding.

World Marathon Challenge is a special adventure which only a few are ever likely to take on but which all of us can enjoy with this engaging book. The reader will be taken on a whistle-stop global tour, from the icy cold snow of Antarctica all the way around the world to the warmth of Miami’s South Beach. The expert advice and honesty from the authors will help any runner, or aspiring runner, understand how to achieve their potential. This book is the inspiration you need to lace up your trainers and head out for a run. It might just change your entire outlook on life.


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc