Přeskočit na obsah

Sám sobě fyzioterapeutem: Bolest

Mgr. Tereza Dvořáková, Ph.D. – Rozcvičit se před každým během? Nebo se protáhnout po každém doběhnutí? Proč? Zbytečné. Nikdy jsem to nedělal a nikdy mě nic nebylo. Tahle strategie vydržela asi čtyři roky. V dubnu to začalo. Nenápadně. Čím dál tím více mě bolely po ránu chodidla. Stačilo ale ujít pár kroků a zase bylo vše v pořádku. Žádný důvod dělat změny. To bude jen únava. Nebyla. Potřeboval jsem se stát fyzioterapeutem.

Kniha Sám sobě fyzioterapeutem

Začal jsem hledat, dávat věci do souvislostí a záhy jsem si stanovil diagnózu, kterou po pár měsících potvrdil ortoped. Plantární fascitida – patní ostruha. Fajn, ale co s tím? To přeběhám. Začátkem listopadu jsem pochopil, že nepřeběhám. Přesto, že jsem vyzkoušel takřka vše (rázová vlna, magnet, léky proti zánětu, mast, masáž, babské rady, …) tak se mě tahle potvora drží dál.

A pak jsem objevil toto knížku Sám sobě fyzioterapeutem s podtitulem “Bolest” od Terezy Dvořákové. Ne, můj problém opravdu nevymizel po jejím přečtení. Takhle snadno to nefunguje. Jsem ale přesvědčen, že kdybych si knihu přečetl dříve, problém by vůbec nenastal. Tereza je magistrou fyzioterapie a získala rovněž doktorát z kinantropologie – což je pohyb člověka – zjednodušeně biomechanika. Na poli rehabilitace se pohybuje téměř 30 let a řadu let působila rovněž např. v komisi atestačních zkoušek.

Tereza Dvořáková
Tereza Dvořáková

Pustil jsem se tedy do čtení knihy. Ono se vlastně nejedná jen o knihu. Čtenář v ní najde QR kódy směřující na multimediální obsah. Díky němu tak vidíme či slyšíme to, co si pouze přečíst nestačí. Útlá kniha má obrovskou ambici. Jak se stát sám sobě fyzioterapuetem? Nelze asi očekávat, že to co mnozí studují několik let si čtenář odbyde týdenní lekcí z pohodlí obyváku. S čím souhlasit lze, je skutečnost, že nikdo nezná naše tělo tak dobře jako právě my. Kdo jiný, než my sami můžeme udělat pro naše tělo něco opravdu prospěšného? Ptá se autorka, která sebe samu vidí spíše v roli průvodce.

A opravdu. Jednou z prvních kapitol knihy je “Samoléčba”. S tou lze ovšem začít až v okamžiku uvědomění si svého problému. Mnohdy ale svému tělu nenasloucháme. V příběhu “Tělíčko a bolest” se tak najdeme takřka každý. Ať už se jedná o sport nebo  přetížení v kanceláři. Lze tomu zabránit? Ano.

Ukázka z knihy sám sobě fyzioterapeutem

Autorka představuje Autosken – metodu rentgenového vidění. Uvědomění si sebe sama. Jak tuto sebekontrolu provést v praxi je možní zhlédnout na prvním videu. Našel jsi na sobě něco nestandartního? Cítíš napětí? Pohlaď se. Představeny máš v knize různé typy doteků a dočteš se krátce i o jeho psychologii.

Mnohdy však pohlazení nestačí. Zde přichází autorka s několika cvičeními, které by měly ulevit té dané části lidského těla. Máš problém se šíjí nebo tě trápí bolest v oblasti hrudníku, zad či pánve? Třeba pomůžou právě navržené cviky. A co dělat, pokud ani tohle nezabralo? Dočteš se něco málo o teorii bolesti, ať už té fyzické nebo psychické. I tady autorka nezůstává u strohé teorie, ale sama nabízí svoji zkušenost. Třeba jak zvládnout bolest u zubaře.

Poslední kapitolou je tišení bolesti. Jak po stránce farmakologické tak i přírodní. Jak provést správně zábal, co je suché teplo a jak pomůžou masti či náplasti? A na závěr pár rad a doporučení.

Jak už jsem uvedl, kniha je to poměrně krátká, ale svoji nedílnou část má na internetu ve formě “webináře”. Díky videím a audionahrávkám se stává hodnotným rádcem pro ty, kteří chtějí naslouchat. Škoda jen, že některé nahrávky jsou pouze zvukové. Zejména u některých cviků by bylo dobré je i vidět. Tohle je tedy to první, co Tě napadne. Sama autorka však vysvětluje, že mluvené slovo nás donutí lépe naslouchat jak správně cvik provést.  A to je pro jeho účinnost zcela zásadní.

Mnohé problémy, které nás trápí si vyžádají složitější řešení a odborné pomoci se opravdu nevyhneme. Toho si je autorka dobře vědoma a čtenáře vybízí k respektování této skutečnosti. Přesto je přesvědčena, že většinu prvotních problémů si dovedeme opravit sami. Tedy naše tělo tomu je schopno – pokud mu bude uživatel umět naslouchat. Zkusme mu dát šanci. Zkusme se stát vlastním fyzioterapeutem.


Hodnocení:

4 0

Ukázka z knihy:

Lidské tělo se chová dost podobně jako postava malého chlapce zvaného Tělíčko z předchozího příběhu, i když tento příběh je poměrně zrychlený. Naše tělo prvně hlásí nepohodlí. Občas zatuhnutí někde za krkem, omezuje dech v rychlosti pohybů prstů běhajících po klávesnici. Těká očima po obrazovce a pomalu hlásí, že ty stovky malých pohybů krku jsou pro dnešek moc. Jenže majitel těla se jen zavrtí a maká dál.

Pak se třeba vyhrbí, v pauze si sám promne šíjové svaly, ale vzápětí usedá na stejné místo. Když nevyhovíte vnitřnímu hlasu těla volajícímu po změně, samo si najde cestičku, jak si ulevit a vydržet. Zasune se pěkně do židličky. Mírně změní postavení v kloubech, omezí dech jen v malé části hrudníku, právě tam, kde je např. úpon prsního svalu přetěžován nevhodným držením mobilu u ucha zvednutým ramenem. To je jen příklad. Tělo se prostě zachová podle naší vůle, ne ke svému nejlepšímu prospěchu. Tělo udělá, co chcete, i za cenu změny postoje a držení. Tím se následně vystavuje sebepoškozování.


Informace o knize:

VydavatelstvíTereza Dvořáková
Rok vydání2021
Počet stran85
JazykČesky

Anotace:

Obsahuje příběhy, návody i odborné informace. V koncentrované formě. Je to účinný nástroj, který je navržen tak, aby vám pomohl zbavit se bolesti efektivně. 


Líbila se ti uvedená recenze? Podpoř třeba tu další částkou 25 Kč. Pokud ti nefunguje QR kód pro platbu, bližší info najdeš v kategorii Podpora. Děkuji.

25 Kc